دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶

دبیرکانون فرهنگی و خیریه الست دانشگاه علوم پزشکی قزوین:

طرح "همپا" باهدف آموزش پیشگیری از بیماری‌ها در افراد پرخطر در حال اجراست

طرح همپا

دبیر کانون خیریه و فرهنگی الست دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: طرح "هدف ما پیشگیری و آموزش" با نام اختصاری ، "همپا" باهدف برگزاری دوره های لازم برای پیشگیری از بیماری در افراد پر خطر جامعه توسط این کانون خیریه در حال اجرا است.

به گزارش مفدا قزوین، عرفان خراسانی دانشجوی رشته دندانپزشکی و دبیر کانون فرهنگی و خیریه الست دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اعلام این مطلب افزود: با توجه به رسالت کانون فرهنگی و خیریه الست در زمینه مددکاری درمانی، ایده اجرای طرح همپا در سال گذشته مطرح گردیده و در سالجاری اجرایی شد.

وی افزود: مهم ترین هدف این طرح آموزش های ساده و برگزاری دوره و کارگاه هایی برای افراد و خانواده هایی که دارای خطر بیماری بالا هستند می باشد تا با پیشگیری از ایجاد بیماری از معضلات بعدی جلوگیری گردد.

خراسانی ادامه داد: برای اجرای این ایده در ابتدا با کمک اعضای هیئت علمی، یک ارزیابی بین بیماری ها و گروه های هدف انجام گردید و دوره های لازم برای گروه های هدفی که در اولویت بوده و ارزیابی کمتری روی آن ها انجام شده بود به صورت آزمایشی اجرا شد.

دبیر کانون خیریه الست دانشگاه علوم پزشکی قزوین خاطر نشان کرد: از میان گروه های مختلف بیماران دچار سکته مغزی (CVA) انتخاب شدند و این گروه از بیماران مشکلات مختلفی دارند و مشکلی که ما بیشتر روی آن تمرکز کردیم، زخم بستر و تغذیه است و تمام این کارها با همکاری انجمن علمی دانشکده پرستاری مامایی انجام شد و دانشجویان به صورت حضوری و طی جلسات هفتگی آموزش های لازم را ارائه می‌دهند و بروشورها و محتواهایی که به صورت خلاصه و جامع راجع به مراقبت آماده شده را در اختیار بیماران قرار می‌دهند.

وی گفت: در خصوص مشکل زخم بستر و تغذیه در بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند در بیشتر موارد خانواده ها اطلاعات کافی ندارند و در بیمارستان ها نیز طبق اطلاعات به دست آمده  از بررسی های میدانی در شرایط ناشی از کرونا، به سایر گروه بیماران بسیار کمتر پرداخته شده و کادر درمان فرصت ارائه این آموزش ها را ندارد و در کانون خیریه الست با کمک دانشجویان پرستاری و اساتید این آموزش ها را به صورت حضوری و همچنین مجازی، در اختیار گروه های هدف قرار دهیم.

پشتیبانی تلفنی از گروه های هدف در طرح همپا

وی گفت: پشتیبانی تلفنی هدف دیگر ما در طرح همپا می­باشد تا در کنار آموزش های حضوری پشتیبانی تلفنی نیز داشته باشیم  و با کمک اساتید رشته پرستاری و پزشکان متخصصی که در این طرح همراه کانون خیریه الست هستند پیگیر اجرای این طرح هستیم.

آموزش های بهداشت دهان و دندان با همکاری انجمن علمی دندانپزشکی

خراسانی خاطر نشان کرد: یکی از مشکلات بیماران سیستمیک در هر زمینه‌ای مشکلات مربوط به دهان و دندان و مراقبت های مربوط به آن می باشد به همین دلیل  قصد داریم با همکاری انجمن علمی دندانپزشکی در بحث بهداشت دهان و دندان نیز ورود کنیم چرا که به طور کلی در حوزه بهداشت دهان و دندان در طبقات مختلف جامعه اشکالات اساسی وجود دارد که می خواهیم با کمک دانشجویان و اساتید سعی در حل این مشکلات داشته باشیم.

دبیر کانون فرهنگی و خیریه الست در پایان گفت: خداوند راشاکریم که استقبال و همراهی خوبی از سوی دانشجویان و اساتید از طرح  "همپا" شده است و از مسئولین دانشگاهی انتظار داریم حمایت های مادی و معنوی لازم برای اجرای هرچه بهتر و گسترش این طرح را انجام دهند.

https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/no_photo.png

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.