سه‌شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱

مصاحبه با مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛

۲ هزار و ۳۰۰ مشاوره سوگ در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شد

ندا اخروی، مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه: 

دکتر ندا اخروی، مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با مشارکت بیش از ۹۰ روانشناس تاکنون بیش از ۵۹۱۱ تماس تلفنی با خانواده جان‌باختگان بر اثر کرونا و ۲ هزارو ۳۰۰ جلسه حضوری مشاوره سوگ در مناطق تحت پوشش این دانشگاه انجام شده است.

به گزارش مفدامشهد، ایام همه‌گیری کرونا برای خانواده‌هایی که عزیزی را بر اثر آن از دست داده‌اند بسیار سخت‌تر می‌گذرد، چرا که اندوه از دست دادن عضو خانواده از یکسو و اجازه نیافتن به برپایی آیین سوگواری و تقسیم غم خود با دیگران از سوی دیگر روح و جان آنان را می‌آزارد. از این رو طی طرحی حمایتی خدمات رایگان روانشناسی به خانواده‌های متوفیان کرونا توسط واحد سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه در حال انجام است.

دکتر ندا اخروی، مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه در گفتگویی تلفنی با خبرنگار مفدا مشهد در خصوص جلسات مشاوره سوگ سخن گفت و ابعاد این مشاوره را تشریح کرد.

خبرنگار مفدا مشهد:آیا طرحی روانشناختی در خصوص سوگواری های ناتمام ایام کرونا برقرار شده است؟

ندا اخروی، مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه: بله، طرح حمایت و ارائه خدمات رایگان روانشناسی به خانواده‌های متوفیان کرونا همزمان با سراسر کشور از نیمه اردییهشت سال ۹۹ در مناطق تحت پوشش این دانشگاه در حال اجراست که همچنان نیز ادامه دارد.

خبرنگار مفدا مشهد: به طور مختصر این طرح را توضیح می‌دهید؟

ندا اخروی، مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه: در قالب این طرح با خانواده‌های متوفیان کرونا تماس گرفته می‌شود و از آنان برای شرکت در جلسات مشاوره سوگ دعوت به عمل می‌آید. برای خانواده‌های داغدار کرونایی در مناطق تحت پوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی به رایگان مشاوره سوگ در پنج جلسه، شامل یک جلسه ارزیابی و چهار جلسه مشاوره به صورت هفتگی توسط متخصصان و کارشناسان آموزش دیده روانشناسی برپا می‌شود. 

خبرنگار مفدا مشهد:  تا کنون چند نفر تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند؟

ندا اخروی، مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه: با مشارکت بیش از ۹۰ روانشناس تاکنون بیش از ۵۹۱۱ تماس تلفنی با خانواده جانباختگان بر اثر کرونا  و ۲ هزارو ۳۰۰ جلسه حضوری مشاوره سوگ در مناطق تحت پوشش این دانشگاه انجام شده است. این ۹۰ روانشناس که در جلسات مشاوره برای خانواده‌های سوگوار با عنوان کارشناس سلامت روان همکاری دارند،  دارای مدرک دکتری و یا کارشناسی ارشد روانشناسی هستند و برای این قسم مشاوره آموزش دیده‌اند و در مراکز بهداشت ارائه خدمت می‌کنند. 

خبرنگار مفدا مشهد:  هدف از مشاوره سوگ چیست؟

ندا اخروی، مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه:  هدف از مشاوره سوگ، کمک به بازماندگان برای کنار آمدن با غم فقدان عزیز از دست رفته‌شان است، البته این به معنی فراموش کردن جانباختگان نیست بلکه یافتن راه‌هایی است که بازماندگان بتوانند در کنار حفظ و یادآوری خاطرات متوفی، زندگی سازنده ای را در پیش بگیرند. در خانواده‌های داغ‌دیده از کرونا با توجه به عدم برپایی مراسم سوگواری، ابراز نکردن احساسات و تخلیه نشدن هیجان های دردناک، از ابعاد مختلف قابل بررسی است.  در این جلسات، روانشناس از طریق تکنیک‌های همدلی با خانواده داغدار، ارتباط درمانی برقرار کرده و آنان را تشویق به تخلیه هیجانی می‌کند تا واقعیت فقدان را پذیرفته و با دردی که از فقدان تجربه می‌کنند، کنار آمده و معنای جدیدی برای این گونه تجارب دردناک بیابند. برای کاهش بار روانی ناشی از سوگ برای خانواده افرادی که یک یا چند عزیز خود را در این بیماری از دست داده‌اند، کارشناسان سلامت روان مراکز خدمات جامع سلامت که دوره‌های آموزشی لازم را برای کمک به افراد مصیبت دیده گذرانده‌اند با تماس تلفنی، خانواده این افراد را برای انجام مشاوره سوگ به مراکز دعوت می‌نمایند.

خبرنگار مفدا مشهد:  آیا تماس ها فقط با خانواده متوفیان بوده است؟

ندا اخروی، مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه: خیر - در شرایط همه‌گیری کرونا، کارشناسان سلامت روان مراکز بهداشت به صورت تلفنی برای افرادی که به دلیل ابتلا به کرونا دچار اضطراب یا افسردگی هستند، مشاوره روان‌شناختی انجام می‌دهند که در این راستا تاکنون بیش از ۱۰ هزار و ۲۰۰ نفر  به صورت حضوری تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

خبرنگار مفدا مشهد: در آخر اگر مطلبی دارید، بفرمایید.

ندا اخروی، مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه: اینکه افرادی که پیش از این مبتلا به اختلالی در سلامت روان بوده و با مصرف دارو بهبودی پیدا کرده‌اند، ممکن است به دلیل تشدید استرس در شرایط فعلی جامعه، با بازگشت بیماری مواجه شده و نیاز به حمایت‌های روانی داشته باشند، افزود: کارشناسان سلامت روان با این افراد نیز تماس می گیرند و خدمات روانشناختی یا پزشکی لازم را به آنان ارائه می‌کنند.

خبرنگار: حمید دهقانیان