سه‌شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۲

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار:

شوراهای انضباطی دانشگاه‌ها می‌توانند با «تذکر و ارشاد» زمینه اجتناب از تخلف و میل به اصلاح را در دانشجویان ایجاد کنند

دکتر دلبری / معاون سبزوار

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با ابراز خرسندی از کسب رتبه اول این دانشگاه در ارزیابی سالانه شوراهای انضباطی کشور گفت: گاهی تنبیه اجتناب ناپذیر است اما شوراهای انضباطی می‌توانند به دور از هرگونه تجسس و تفتیش و ضمن برخورد توأم با حفظ آبرو و حیثیت اجتماعی دانشجو، با تذکر و ارشاد زمینه اجتناب از تخلف و میل به اصلاح را در فرد خاطی و محیط ایجاد نمایند.

دکتر علی دلبری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه در گفتگو با مفدا سبزوار از کسب رتبه اول دانشگاه در ارزیابی سالانه شوراهای انضباطی کشور خبر داد و افزود: با حمایت‌های همه جانبه رئیس محترم دانشگاه و تلاش‌ همکاران در این واحد، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار موفق شد در ارزیابی سال ۱۳۹۹ با کسب ۹۹۳ امتیاز رتبه اول کشور را کسب نماید.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه اظهار داشت: شورای انضباطی به عنوان نهادی حساس در مجموعه دانشگاه، موظف است که ضمن انجام مسؤلیت خود در رسیدگی به تخطی دانشجویان از منش دانشجویی و اخلاق متعالی، وظایف اساسی دانشگاه در راستای رشد استعدادهای دانشجویان و تقویت روحیه استقلال و اعتماد به نفس در آنان را مد نظر داشته و از هرگونه برخوردی که موجبات تحقیر و توهین به دانشجو را فراهم می‌کند، اجتناب ورزد.

دلبری ادامه داد: هر چند در مواردی  تنبیه اجتناب ناپذیر است اما با تأکید به پرهیز از هرگونه تجسس و تفتیش، ضرورت دارد که این برخورد توأم با حفظ آبرو و حیثیت اجتماعی دانشجو بوده و مسئولین و کارشناسان این حوزه با تذکر و ارشاد زمینه اجتناب از تخلف و میل به اصلاح را در فرد خاطی و محیط ایجاد نماید. معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار: دانشجویان در طول دوران تحصیل از ارتکاب به هر عملی که خلاف شئون دانشجویی است پرهیز نمایند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، مهمترین وظایف شورای انضباطی را پاسداری از جایگاه رفیع دانشگاه و دانشجو، تلاش در راستای سالم نگه داشتن محیط‌های آموزشی، پژوهشی و دانشجویی، حفظ کرامت دانشجویی، جلوگیری از تضییع حقوق فردی و اجتماعی دانشجویان بیان کرد و اظهار داشت: شورای انضباطی این دانشگاه همواره تلاش نموده به گونه ای عمل نماید که دانشجویان این شورا را امین خود بدانند و با این رویکرد ضمن حفظ شأن و منزلت دانشجویان، از بروز تخلفات احتمالی آنان جلوگیری شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه دانشجویان سرمایه‌های آینده کشور هستند تصریح کرد: مهمترین برنامه‌ای که در شورای انضباطی دنبال می‌کنیم آموزش مهارت‌های زندگی به جامعه دانشجویی است و با صحیح اجرا نمودن این برنامه مطمئنا میزان تخلفات انضباطی دانشجویان کاهش پیدا خواهد کرد.

دلبری با بیان اینکه برنامه‌ریزی آموزشی و اطلاع رسانی این شورا با رویکرد پیشگیری از تخلفات انضباطی و در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی دانشجویان بوده است، از دانشجویان خواست تا در طول دوران تحصیل از ارتکاب به هر عملی که خلاف‌ شئون دانشجویی است پرهیز نمایند.

همچنین حسین تاج‌آبادی دبیر شورای انضباطی دانشجویان دانشگاه نیز گفت: عملکرد شوراهای انضباطی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور هر ساله بر اساس چک لیست‌های تدوین شده، توسط وزارت متبوع و ارزیابان منتخب مناطق مورد بررسی قرار گرفته و رتبه‌بندی می‌شوند.

دبیر شورای انضباطی دانشگاه «تشکیلات، امکانات، آموزش و پژوهش، تلاش، تعامل و دادرسی عادلانه و عالمانه» در این حوزه را از عناوین و شاخص‌های اصلی در رتبه‌بندی و ارزیابی عملکرد شورای انضباطی دانشگاه‌ها بیان کرد که در مجموع شامل ۲۴ ریز شاخص اختصاصی نیز می‌شود.

تاج‌آبادی به برگزاری کارگاه‌های آموزشی در شروع هر ترم تحصیلی نیز اشاره‌ای کرد و اظهار داشت: در مهر و بهمن ماه هر سال کارگاه‌های آموزشی «آیین‌نامه انضباطی» و «آیین‌نامه پوشش حرفه‌ای» ویژه دانشجویان جدیدالورود را برگزار می‌نماییم که در ترم های اخیر  به دلیل عدم برگزاری کلاس ها به شکل حضوری این کارگاه‌ها به صورت مجازی برگزار شده است.

دبیر شورای انضباطی دانشگاه برگزاری اینگونه کارگاه‌های آموزشی را مهم توصیف کرد و افزود: دانشجویان باید به طرق مختلف از آیین نامه‌ها و شیوه نامه‌ها اطلاع پیدا کنند تا هم بروز تخلفات دانشجویی کاهش یابد و هم دانشجویان نسبت به وظایف خود در قبال دانشگاه و یا دانشجویان دیگر آگاهی حاصل کنند.

وی در پایان تشکیل منظم جلسات شورای بدوی و تجدیدنظر جهت رسیدگی و دادرسی به پرونده‌ها را نکته‌ای مهم در کسب این موفقیت بیان کرد و از حمایت‌های رئیس دانشگاه و معاون فرهنگی و دانشجویی از شورای انضباطی قدردانی کرد.

کد خبرنگار: ۳۶۰۶۰۱

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.