چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۷

کارشناس فعالیت‌های جهادی دانشگاه علوم پزشکی بم:

دستگیر دیگران باشیم و این زیبایی را نشر دهیم

مصطفی چاوشی

کارشناس کانون فعالیت های جهادی دانشگاه علوم پزشکی بم گفت: کانون فعالیت های جهادی اداره تعالی فرهنگی اهتمامی ویژه جهت فرهنگ سازی در این حوزه ارزشمند که از والاترین خصایص انسانی است نموده است تا الگویی باشد برای سایرین. ما با جدیت در این مسیر پای نهاده ایم تا بتوانیم دردی هر چند کوچک از انسانی بزدائیم و در این امر پر فضیلت نه تنها خویش توشه ای بر گیریم  بلکه دیگران را نیز همراه سازیم تا بتوانند از ثواب الهی و برکات این امر بهره مند گردند.

به گزارش مفدا بم، فعالیت های جهادی از دیرباز با توجه به مردمی بودن آن،  همواره حامی و مدافع حقوق مستضعفان بوده و هست، به طوری که با مطالعه تاریخ ایران، به وضوح و روشنی می‌توان دریافت،  که این همراهی باعث شد تا مردم به این نهاد اعتماد کنند.

اما متاسفانه برخی افراد در ماجرای رسانه ای شدن فعالیت‌های جهادی که همایش ایثار، اقتدار، اخلاق مداری و انسان دوستی محسوب می‌شود تنها به دنبال سیاه نمایی و تضعیف این حرکت انقلابی و جهادی هستند.

لذا خبرنگار مفدا بم در پاسخ به شبهات و سوالات مکرر عزیزانی دلسوز و دلواپس، گفتگوی اختصاصی با مصطفی چاوشی کارشناس کانون فعالیت‌های جهادی اداره تعالی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی بم ترتیب داده است، که در ادامه میخوانیم:

با سلام و عرض خدا قوت لطفا خودتان را برا مخاطبین ما معرفی بفرمائید.

با سلام خدمت شما و مخاطبین عزیز پایگاه خبری و اطلاع رسانی مفدا بم، بنده مصطفی چاوشی، کارشناس کانون فعالیت های جهادی اداره تعالی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی بم هستم.

در خصوص رسالت شما در حوزه فعالیتهای جهادی در اداره تعالی فرهنگی توضیح دهید.

اداره تعالی فرهنگی و فوق برنامه در سایه  تعهد و مسئولیت سنگینی که بر دوش دارد و رسالتی که جهت ترویج روحیه جهادی و تربیت همه جانبه در ابعاد مختلف علمی، فرهنگی، ایثارگری و جهادی و تقدیم نمودن دانشجویانی جهادگر و کوشا  دراین عرصه ارزشمند به جامعه‌ی اسلامی  دارد.

گروه های جهادی در رشد علمی و فرهنگی دانشگاه در این راه خطیر آداب و شرایطی وجود دارد که نخست آن حفظ آبروی مومن است. در اسلام حفظ آبروی انسان ها موضوع بسیار با  اهمیتی است و کانون فعالیت های جهادی اداره تعالی فرهنگی مفتخر است که در این شرط سرافراز بیرون آمده است همواره سعی بر این داشته است که درکمال دقت از آبروی افراد محافظت گردد و به انحای مختلف چه با تار نمودن یا عدم نمایش عکس افراد نیازمند، عدم به کار بردن اسامی، نشانی ها و سایر موارد به طور جد تلاش نموده است.

اما مساله دیگری که برخی کارشناسان دینی بر آن تاکید دارند، ضرورت اطلاع رسانی از کارهای خیر است آن هم به شرط ترویج آن،  در فرهنگ دینی ما بحث صدقه دو قالب دارد؛ یکی پنهان کاری که اصولا جلو ریا و خودشیفتگی را می گیرد و وجهه افراد خراب نمی‌شود و دیگری هم اینکه کار خیر تبلیغ شود یعنی اگر کسی کار خیرش را نمایش داد به قصد و نیت ترویج آن باشد.

کار خوب و نیک را باید در برابر دیدگان دیگران(مردم) انجام داد یا مخفیانه؟

باید دقت شود که علنی شدن کار خوب به قصد قربت، نه تنها عیب و ریا نیست، بلکه بسیار هم کار پسندیده و لازمی است و سبب الگوسازی، فرهنگ‌سازی، اصلاح و رشد جامعه می‌گردد .

 کانون فعالیت های جهادی اداره تعالی فرهنگی اهتمامی ویژه جهت فرهنگ سازی در این حوزه ارزشمند که از والاترین خصایص انسانی است نموده است تا الگویی باشد برای سایرین. ما با جدیت در این مسیر پای نهاده ایم تا بتوانیم دردی هر چند کوچک از انسانی بزدائیم و در این امر پر فضیلت نه تنها خویش توشه ای بر گیریم  بلکه دیگران را نیز همراه سازیم تا بتوانند از ثواب الهی و برکات این امر بهره مند گردند.

آیا هر کسی توفیق انجام اینگونه کارهای خداپسندانه و جهادی را دارد؟

با همه ارزش، ثواب، و برکاتی که در خیررسانی و خدمت به دیگران است، همه کس موفق به آن نمی شود. شوق خدمت و نیکی به دیگران، از روحی زلال و وارسته حکایت دارد. آنان که در بندِ «خویش» و وابسته به «تمنّیات نفسانی» اند، توفیق نمی‌یابند که خود را وقف جامعه و خدمت به محرومان کنند. از خدا باید خواست تا دست ما را در گره‌ گشایی از مشکلات مردم باز کند و آن چه را که در روایات به عنوان «قضای حاجت مؤمن» مطرح شده است، برای ما فراهم آورد. همکاران، دوستان، دانشجویان گرامی و ارجمندی که بی چشمداشت، داوطلبانه  و خودجوش و ناشناس در امور جهادی و خیریه با این اداره همکاری نموده اند. اینان مصداق جمله زیر هستند: «انسان‌های خیرخواه و خدوم، «بندگانِ ویژه» خدایند و مورد عنایت خاص او.»

کلید اصلی اعتماد عمومی به این کانون چیست؟

بزرگترین رکن جامعه، سرمایه اجتماعی است و این سرمایه از اعتماد مردم به ارکان آن جامعه ساخته می‌شود، اداره تعالی فرهنگی نهادی دولتی و خوش آوازه است و پشتوانه‌ای به اقتدار محکم فرهنگ و شفافیتی که در امور جهادی دارد عرصه پر تلاطم اعتماد سازی را هموار نموده است و محمل راستگویی را در این فضا به حرکت در آورده است و نشان اعتماد را بر سینه نشانده است.

توانسته ایم محفلی باشیم تا نیکوکاران داوطلب که تاکنون  از چنین نهادی بی اطلاع بوده اند بتوانند آسوده خاطر و با اطمینان کامل و ناشناس اجر و ثواب اخروی شان را افزون سازند و  همچنین بتوانند شاهد به ثمر نشستن نیکوکاری خویش باشند و مستندات آن را از منبعی موثق پیگیری نمایند.

آیا تا کنون به اهداف خود در انجام فعالیت های جهادی رسیدی اید؟

از این رو کانون فعالیت های جهادی دانشگاه در جهت دستیابی به هدف والای خدمت رسانی مردمی گام دراین مسیر پر فراز و نشیب نهاده است. مهمترین دستاورد در کانون فعالیت های جهادی، جهاد با نفس است؛ همان جهاد اکبر اینکه انسان با غروری که تحصیلات و جایگاه اجتماعی به او می بخشد از تمام لذتهای راحتی فردی چشم بپوشد و خود را وقف خدمت به خلق نماید سبب صیقل روح و نفس جهاد گر می شود و از سویی دیگر باعث ایجاد انگیزه و امید در مردم بی بضاعت می گردد.

کانون فعالیت های جهادی بعنوان یک خدمتگزار بر خود می بالد که تاکنون تنها و تنها از کمک ها ی خیر خواهانه غیر دولتی مردمی از سوی هموطنان مومن و نیکوکار بهره برده است و فعالیتهای جهادی خود را به انجام رسانده و مستندات آن را در جهت ترویج بیشتر روحیه جهادی و گره گشایی از مردم نیازمند  با رعایت شرط حفظ آبروی مومن در سایت مفدا دانشگاه جهت ملاحظه همگان و تبلیغ  این امر قرار داده است.

در پایان اگر مطلبی باقی مانده است بیان کنید؟

دستگیر دیگران باشیم و این زیبایی را نشر دهیم تا دنیایمان را مهربانی، زندگی و شادی در آغوش  بکشد و خوشبختی نصیب همگان گردد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.