چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۳

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان در گفتگو با مفدا قزوین تاکید کرد؛

نقش مهم گروه های همتایاران سلامت روان دانشجویی در پیگشیری از خودکشی

رییس اداره مشاوره و سلامت روان قزوین

روز ۱۰ سپتامبر (۱۹ شهریور) روز جهانی پیشگیری از خودکشی نام دارد و به افزایش آگاهی درباره خطرات خودکشی و پیشگیری از آن اختصاص داده شده است.هر سال به مناسبت این روز و به منظور افزایش اطلاع‌ رسانی در زمینه اقدامات پیشگیرانه ضروری با هدف کاهش نرخ قربانیان خودکشی در سراسر جهان، برنامه های زیادی در کشورهای مختلف برگزار می‌شود.

با توجه اهمیت و ضرورت پیشگیری از خودکشی و بررسی راهکارهای موجود علی الخصوص در میان جوانان گفت و گویی با رییس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین ترتیب دادیم .

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین در گفتگو با مفدا اظهار داشت : دهم سپتامبر هرسال به عنوان روز پیشگیری از خودکشی معرفی شده که  این روز فرصت مناسبی برای آگاهی از پدیده خودکشی و همین طور  پیشگیری از آن است.

وی افزود: از آنجایی که در رده سنی ۱۸ تا ۲۴ سال خودکشی یکی از علل اصلی و مهم مرگ و میر به شمار می رود، تربیت گروه همتایار در زمینه پیشگیری از خودکشی با برنامه ای تحت عنوان بتا در سال گذشته انجام شد و در طی این دوره تعدادی از دانشجویان علاقمند انتخاب و مورد آموزش نیمه حرفه ای قرار گرفتند.

حسین زاده با اشاره به اینکه برنامه بتا در حقیقت ابتدای حروف کلمات " بپرس، ترغیب کن، ارجاع بده است" گفت : با کمک گروه همتایار دانشجویی به عنوان بازوان اجرایی برنامه های خوبی در زمینه پیشگیری از خودکشی در سال جاری برگزار شده و خواهد شد.

رییس اداره مشاوره وسلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین خاطر نشان کرد: اجرای برنامه همتایاران ضمن اینکه باعث ارتقای سواد سلامت روان و توسعه مهارت های زندگی و مسئولیت پذیری و تاب آوری در همتایاران می شود؛ کمک بسیار بزرگی در جهت تحول فرهنگی و تغییر نگرش در راستای تشویق رفتارهای کمک و خود مراقبتی برای دانشجویانی که نیاز به کمک دارند نیز خواهند کرد.

حسین زاده یادآور شد: آموزش همتایار باعث شد برخی دانشجویان در کلاس و خوابگاه ها برخی از هم کلاسی خود راببینند که در آن ها نشانه هایی وجود دارد بتوانند آن ها را شناسایی  و با  ارتباط و تعامل در نهایت آن ها را جهت خدمات تخصصی به مراجع ذیصلاح هدایت کنند.

ضرورت یادگیری اصول اولیه روان شناختی برای همه افراد جامعه

وی تاکید کرد: یادگیری اصول اولیه روان شناختی همانند اصول اولیه فوریت های پزشکی برای همه افراد به عنوان یک فرد اجتماعی در جامعه ضروری است.

حسین زاده ادامه داد: نامگذاری این روز تاکیدی بر مشارکت بخش های مختلف جامعه و اهمیت همه سطوح فردی، گروهی و اجتماعی است.

وی گفت: شعاری که هر ساله در روز جهانی پیشگیری از خودکشی به عنوان شعار سال معرفی می شود تاکیدی بر مسئولیت اجتماعی، مراقبتی و افزایش سواد سلامت روان است که البته شامل همه انسان ها می شود و تنها یک طیف خاصی از افراد که متولیان سلامت جامعه هستند  را در بر نمی‌گیرد.

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین تصریح کرد: هرکدام از ما به عنوان یک مسئولیت اجتماعی این وظیفه را داریم که بر اساس اصل مراقب اجتماعی  و مسئولیت پذیری اجتماعی بتوانیم در زمان بحران های روان شناختی اقداماتی لازم را انجام دهیم.

وی یاد آور شد: هم چنین باید اطلاع داشته باشیم که در مواقع بحران چه کمک هایی را می توان انجام دهیم بنابراین افزایش سواد مراقبت های اجتماعی همانند آگاهی از  کمک های اولیه است که همه افراد در مواقع فوریت ها باید یاد گرفته باشند.

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین بیان کرد: در واقع همه آدم ها در جامعه اجتماعی باید بتوانند نحوه کمک های اولیه روان شناختی را هم تا اندازه ای بدانند و صرفا  این گونه نیست که ویژه نیروهای فوریتی مثل امدادگران یا نیروهای انتظامی باشد.

اهمیت  توجه به اصول روانشناختی  بین اعضای دانشگاه های علوم پزشکی

حسین زاده تاکید کرد: دررابطه با اعضای دانشگاه علوم پزشکی اهمیت دو صد چندان می شود؛ یعنی افرادی که به نوعی دانش آموخته علوم پزشکی هستند ضروری است در این زمینه توانایی ها و آگاهی های خود را افزایش دهند؛ به این صورت که افراد باید بدانند در زمان هایی که یک شخصی دچار بحران روانشناختی می شود چطور می توانند کمک کنند. 

آموزش باید در راستای کمک به افراد آسیب دیده باشد

وی گفت: آموزش در جهت ایجاد رابطه انسانی با استفاده از شیوه های موثر و غیر تهدید کننده، نحوه هم دردی و برقراری امنیت فوری، تامین رفاه جسمی و عاطفی در دیگران که به چه صورت باید باشد ضرورت دارد.

حسین زاده تاکید کرد: اطلاع از اینکه کمک به افراد برای ابراز نیازها و دغدغه ها  به چه صورت باشد  و نحوه ارائه کمک و اطلاعات موثر برای افراد در پاسخگویی به نیازهای فوری و دغدغه های فردی آن ها چگونه باشد نیز لازم است.

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین مطرح کرد : ضروری است آگاهی های لازم در زمینه اینکه  چگونه می‌توان به افراد در برقراری ارتباط با شبکه های حمایتی اجتماعی شامل خانواده دوستان همسایگان ومنابع موجود در جامعه کمک کرد وجود داشته باشد، بنابراین همانطور که هر شخصی باید اصول بنیادین کمک های اولیه را آموخته باشد باید پایه و زمینه ای از دانسته ها و سازوکارهای کمک های اولیه روانشناختی را هم بداند تا اگر افراد آسیب پذیری کنار آن فرد بودند بتواند تاثیر گذار باشد. 

اطلاع از کمک های اولیه روان شناختی سبب شناسایی افراد آسیب دیده می شود

وی خاطر نشان کرد: آگاهی از کمک های اولیه روان‌شناختی سبب می شود تا کسانی که هنوز نظام سلامت آن ها را شناسایی نکرده و نتوانسته خدمات مورد نیاز را به آن ها ارائه دهد توسط افراد آگاه شناسایی شوند.

حسین زاده بیان داشت: هر فرد به عنوان یک شهروند مسئولیت پذیر در جامعه باید بداند که روی چه زمینه هایی حساس باشد و چه زمینه هایی را باید اطرافیانش مد نظر قرار دهند و زمانی که نشانه هایی از آسیب پذیری را در اطراف جامعه یا اطرافیان خود مشاهده کرد بداند که  چگونه می‌تواند به آن ها  کمک اولیه ارائه دهد و در گام بعدی نیز  آن ها را به سمت اینکه به طرف مراجع تخصصی تر برای گرفتن کمک های لازم ارجاع داده شود هدایت کند.

وی گفت: اطلاع از مسائل روان شناختی و استفاده از آن  بخشی از کرامت انسانی است که همه ما مسئول هستیم که در رابطه با سلامت روان خود و جامعه این مشارکت را داشته باشیم.

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین در پایان گفت : با توجه به پاندمی اخیر و افزایش قابل توجه آسیب های روانشناختی در این زمینه شواهد نشان داده است که سیاست گذاری دولت ها و دانشگاه های علوم پزشکی به عنوان متولیان سلامت جامعه باید حتما در بحث پیشگیری از خودکشی از طریق تدوین و استقرار استراتژی های جامعه چند بخشی بتوانند نقش راهبری خود را به درستی ایفا کنند.

عوامل متعددی در وقوع خودکشی در جامعه نقش دارند که نیازمند آسیب شناسی جدی است و این آسیب شناسی و ارائه راهکارهای لازم با استفاده از پتانسیل های مختلف در دانشگاه ها، رسانه های جمعی، صدا و سیما و ... امکان پذیر می باشد؛ همچنین ارتقای سطح آگاهی خانواده ها به عنوان نخستین و مهم ترین پایگاه اجتماعی در جامعه که تاثیر زیادی بر روی فرزندان دارد می تواند به عنوان سدی در برابر گرایش جوانان به خودکشی عمل کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.