دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۹

گزارش عملکرد مدیریت دانشجویی دانشکده علوم پزشکی گراش در سال تحصیلی گذشته؛

از خرید تجهیزات ورزشی تا تجهیز آشپزخانه

علیرضادانشور

علیرضا دانشور ، مدیر دانشجویی دانشکده علوم پزشکی گراش در گفتگویی به تشریح عملکرد مدیریت دانشجویی دانشکده در سال تحصیلی گذشته پرداخت. به گفته وی خرید تجهیزات ورزشی و آشپزخانه از جمله برنامه‌های اجرا شده طی این مدت بوده است.

با توجه به اینکه همچنان با بیماری کرونا و مجازی بودن حضور دانشجویان در دانشکده مواجه هستیم ، برای اطلاع از نحوه فعالیت و خدمات ارائه شده در این دوران از سوی مدیریت دانشجویی، با علیرضا دانشور ، مدیر دانشجویی دانشکده علوم پزشکی گراش مصاحبه ای انجام شد.

با توجه به اپیدمی بیماری کرونا و عدم حضور دانشجویان ، در واحدهای مختلف دانشکده از لحاظ نحوه فعالیت و ارائه خدمات تغییراتی ایجاد شده است . مدیر دانشجویی دانشکده از جمله واحدهایی است که بیشترین تغییرات را در غیاب دانشجویان در دانشکده متحمل شده است . با توجه به اینکه همچنان با بیماری کرونا و مجازی بودن حضور دانشجویان در دانشکده مواجه هستیم ، برای اطلاع از نحوه فعالیت و خدمات ارائه شده در این دوران از سوی مدیریت دانشجویی ، با علیرضا دانشور ، مدیر دانشجویی دانشکده علوم پزشکی گراش مصاحبه ای انجام شد.

متن کامل مصاحبه را در زیر بخوانید :

از آنجاییکه بدلیل شرایط بیماری ، در سال تحصیلی گذشته ، اغلب دانشجویان در دانشکده حضور نداشتند ، آیا صندوق رفاه دانشجویی ، خدمات خود را به صورت مجازی  ارائه داده است ؟

بله ، در سال تحصیلی که گذشت ،  ۲۲۷ وام تحصیلی دانشجویی در نیمسال اول و ۲۱۹ وام دانشجویی درنیمسال دوم۹۹-۱۴۰۰ به مبلغ ۴.۳۹۳.۹۰۰.۰۰۰  ریال ، ۵۰ وام ضروری به مبلغ ۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰  ریال و ۹ وام بنیاد علوی به مبلغ ۷۹.۰۰۰.۰۰۰ ریال از صندوق رفاه به دانشجویان این دانشکده پرداخت شد. همچنین طبق آمارهای موجود ، در این سال تحصیلی ، ۱۰۴ دانشجو از صندوق رفاه فارغ التحصیل و ۱۲۰دانشجو جدیدالورود به این لیست اضافه شدند.

چه تدابیری برای اسکان دانشجویانی که به دلیل کارآموزی ملزم به حضور در دانشکده  بودند ، اندیشیده شد ؟

با برنامه ریزی های انجام شده ، دانشجویان در گروه های چند نفره برای گذراندن کارآموزی در کوتاه ترین دوره های ممکن در دانشکده حضور داشتند. . دانشجویان با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در اتاق های دو نفره مستقر شده و به صورت روزانه ضدعفونی کردن مکان های عمومی خوابگاه در دستور کار قرار گرفته بود . در نیمسال اول سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ ،  ۳۳۱ دانشجو در خوابگاه ها حضور داشتند که در نیمسال دوم این تعداد به ۳۲۰ نفر رسید.

آیا برای دانشجویان مبتلا یا مشکوک به کرونا ، خوابگاه جدا در نظر گرفته شد ؟

بله ،  دانشجویان با تست مثبت کرونا در خوابگاهی که بدین منظور فراهم شده بود  جهت گذراندن دوران نقاهت اسکان داده شدند و دانشجویان با علائم اما تست منفی ( مشکوک به کرونا ) در خوابگاهی مجزا مستقر شدند.  

در سال تحصیلی که گذشت ،  در خوابگاه های دانشجویی از لحاظ فضا ، امکانات و تجهیزات ، چه تغییراتی داشته اید؟ 

افتتاح آسانسور خوابگاه خواهران ، احداث حیاط خوابگاه خواهران و خرید تجهیزاتی از قبیل میز پینگ پنگ و میز شطرنج و آب نما و گلدان و .... جهت تجهیز محیط حیاط خوابگاه از جمله تغییرات خوابگاهها بود . در نظر گرفتن مهمان سرا جهت پذیرایی بهتر از خانواده های درجه یک دانشجویان و تبیین قانون و مقررات آن ،  نام گذاری رسمی خوابگاه های خواهران و برادران و نصب تابلو نام آن ها برسردر خوابگاه ها و جابجایی درب ورودی و ایستگاه اتوبوس خوابگاه برادران از دیگر فعالیت های انجام شده در راستای بهبود فضا و عملکرد خوابگاه ها بود.

برای اسکان دانشجویانی که ملزم به گذراندن دوره کارورزی در شیراز بودند ، چه اقداماتی انجام شد ؟

پس از بازدیدهای مکرر ، با خوابگاه های خودگردان مناسب برای مدت زمان حضور دانشجویان در شیراز قرارداد بسته شد  . سپس به صورت دوره ای از این خوابگاه ها بازدید شده و با برگزاری جلسات متعدد با دانشجویان و سرپرستان خوابگاه های خودگردان  ، سعی در شناسایی و رفع مشکلات دانشجویان مستقر در خوابگاه ها کردیم.

در حوزه تغذیه ، در راستای بهبود کیفیت غذا و وضعیت سلف سرویس ، چه فعالیت هایی انجام شده است؟

برگزاری مناقصه عمومی طبخ و توزیع غذا ، تهیه چک لیست نظارتی بر شرکت طبخ و توزیع و اعمال دقیق آن و اجرای دستورالعمل های موجود در آیین نامه تغذیه دانشجویی و پیاده سازی الگوی تغذیه سالم در برنامه غذایی دانشجویان از مهمترین فعالیت های انجام شده در راستای بهبود کیفیت غذا بوده است.

به سازی سلف سرویس و نزدیک کردن آن به استانداردهای خوب کشوری ، تامین بودجه آن به مبلغ ۲۲.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰  ریال  و خریداری وسایل و تجهیزات آشپزخانه از قبیل کباب پز صنعتی،چرخ گوشت صنعتی،سیخ شور و سیستم سرمایشی و .... از جمله کارهای انجام شده در رابطه با بهبود وضعیت سلف سرویس دانشکده بوده است.

با توجه به اینکه یکی از حوزه های مهم فعالیت مدیریت دانشجویی ، پیگیری امور شورای صنفی دانشکده هست ، در این دوران کرونا ، آیا همچنان فعالیت ها انجام می شود ؟

بله ، در سال تحصیلی گذشته انتخابات شورای صنفی به صورت مجازی برگزار شد . دبیر شورای صنفی انتخاب شده و جلسات متعدد با دبیر و سایر اعضای شورای صنفی به صورت مجازی تشکیل شده و تقسیم کار بین اعضا صورت گرفته است.

 چند نفر دانشجو در سال تحصیلی گذشته در دانشکده علوم پزشکی گراش ، کار دانشجویی داشته اند ؟  

۱۲ نفر نیروی کاردانشجویی غیربالین و  ۲۴ نفر نیروی کاردانشجویی بالین در کل سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ در دانشکده علوم پزشکی گراش فعالیت داشته اند.

آیا در سال تحصیلی گذشته ، به حوزه مدیریت دانشجویی نیرویی اضافه شده است ؟

بله ،  یک نفر کارشناس تغذیه و رژیم درمانی ، یک نفر کارشناس مشترک بین حوزه تربیت بدنی و امور سلف سرویس ، یک نفر کارشناس دانشجویی و یک نفر کارشناس مشاوره ، افرادی هستند که در سال گذشته از طریق آزمون های برگزار شده  به مجموعه مدیریت دانشجویی دانشکده اضافه شده اند.

کلام آخر :

با وجود شرایط بحرانی کشور در اپیدمی بیماری کرونا ، همچنین عدم حضور دانشجویان در دانشکده ، ما تمام سعی خود را جهت حفظ و ارتقای سطح خدمات ارائه شده به دانشجویان انجام می دهیم . تلاش می کنیم دانشجویان بدلیل مجازی شدن شرایط ، متحمل مشکلی نشوند و در زمان حضور در دانشکده نیز کمترین نگرانی را بابت شرایط فعلی تجربه کنند.

امیدوارم با ریشه کن شدن بیماری کرونا  ، دوباره شاهد حضور همه دانشجویان در دانشکده باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.