دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۲

در گفت‌وگو با دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود مطرح شد:

ایجاد بستری مناسب برای فعالیت دانشجویان دغدغه‌مند مهم‌ترین هدف انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

انجمن اسلامی شاهرود

معرفی انجمن اسلامی، ساختار تشکیلاتی و اهداف آن، معرفی برنامه‌های گذشته و آینده این انجمن از جمله مهم‌ترین موارد مطرح شده در گفت‌وگوی مفدا شاهرود با " نیما شاهین‌فرد" دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود بود.

با گذشت حدود ۱۰ ماه از برگزاری چهارمین دوره انتخابات انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و شکل گیری شورای مرکزی این تشکل دانشجویی، پیرامون آخرین برنامه‌های انجمن اسلامی با دبیر این انجمن به گفتگو نشستیم.

نیما شاهین‌فرد در گفتگو با مفدا شاهرود به معرفی این تشکل پرداخت و گفت : انجمن‌های اسلامی قدیمی‌ترین تشکل‌های دانشجویی کشور هستند و نزدیک به ۸۰ سال پیش شروع به فعالیت کرده‌اند و در تمامی این سال‌ها تشکل‌های دانشجویی نیز از تاریخ پر فراز و نشیب کشور به دور نبوده‌اند و جریان دانشجویی هرچند در تمامی این سال‌ها از خطا به دور نبود اما به عنوان بخش مهمی از جامعه تلاش کرده است بار آگاهی‌بخشی، تعهد به آرمان‌های اجتماعی، تلاش برای ارزش‌هایی مانند عدالت و آزادی را به دوش بکشد. 

این دانشجوی پزشکی دانشگاه در ادامه افزود : تلاش‌ ما در این بازه هفت ساله فعالیت تشکل انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ایفای نقش خود به عنوان اعضای دانشجویان دغدغه‌مند و علاقه‌مند به فعالیت در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بوده است و در طول این سال‌ها تلاش کردیم تا در کنار هم از یکدیگر بیاموزیم و بتوانیم در یک جمع سالم و در بستری مناسب به تضارب آراء و تمرین نقش‌های اجتماعی خود بپردازیم.

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به تشریح ساختار انجمن اسلامی پرداخت و گفت : نحوه اداره تشکل دانشجویی انجمن اسلامی مدیریت " پایین به بالا" است؛ یعنی در راس امور مجمع عمومی انجمن اسلامی قرار دارد که به صورت سالانه اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی را از بین اعضای انجمن که تمایل به عضویت در شورای مرکزی را دارند، انتخاب می‌کند. مسئولیت شورای مرکزی پیگیری امور اجرائی و همچنین پیگیری اوامر مجمع عمومی است. در درون ساختار شورای مرکزی یک نفر به انتخاب اعضاء به عنوان دبیرکل تشکل انجمن اسلامی انتخاب می‌شود و دبیرکل ، دبیر کمیته پشتیبانی و تدارکات، دبیر کمیته سیاسی، دبیر کمیته فرهنگی، دبیر کمیته تشکیلات و دبیر کمیته روابط عمومی و تبلیغات از بین اعضای شورای مرکزی انتخاب می‌شود.

فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی تشکل انجمن اسلامی در ساختار کارگروه‌ها انجام می‌شوند و هر کارگروه یک مسئول دارد که با مشورت اعضای کارگروه و توسط شورای مرکزی انتخاب می‌شود. اینکه در هربازه‌ زمانی تشکل چه کارگروه‌هایی داشته باشد منوط به خواست و علاقه اعضای تشکل و همچنین نیازسنجی‌ها و توان‌سنجی‌های انجمن‌اسلامی است.

شاهین فرد ضمن اشاره‌ به فعالیت پنج کارگروه در این انجمن اظهار کرد: فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی تشکل انجمن اسلامی در ساختار کارگروه‌ها انجام می‌شوند و هر کارگروه یک مسئول دارد که با مشورت اعضای کارگروه و توسط شورای مرکزی انتخاب می‌شود. اینکه در هربازه‌ زمانی تشکل چه کارگروه‌هایی داشته باشد منوط به خواست و علاقه اعضای تشکل و همچنین نیازسنجی‌ها و توان‌سنجی‌های انجمن‌اسلامی است. در حال حاضر فعالیت‌های ما در قالب کارگروه‌های ادبی، زنان، محیط‌زیست، سینما و روان‌ پیگیری می‌شود.

شاهین‌فرد به تشریح فعالیت‌های گذشته این تشکل پرداخت و افزود : در ۱۰ ماه گذشته سعی کردیم با توجه به وضعیت پاندمی برنامه‌های خود را با شرایط موجود تطبیق بدهیم و تا جای ممکن مانع از رکود در فعالیت‌های تشکل بشویم و کارگروه‌های انجمن اسلامی در طول این مدت برنامه‌های خود را پیگیری کرده‌اند.  

وی ادامه داد : کارگروه‌های روان، محیط زیست، سینما ، ادبی و زنان جلسات خود را به صورت دوره‌ای با استفاده‌ از بسترهای مجازی برگزار کرده‌اند.

وی با بیان اینکه سلسله کارگاه‌های کارگروه روان در حال برگزاری‌ است؛ گفت : اولین کارگاه با عنوان " خودشناسی"  در ۱۳ شهریور با حضور دکتر مائده پرویزی برگزار شد .

شاهین‌فرد ادامه داد : آخرین شماره نشریه صدای نو که به صورت فصلنامه منتشر می‌شود به زودی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد و همچنین اعضای هیئت تحریریه تلاش می‌کنند ویژه‌نامه نشریه صدای نو به زودی منتشر شود.

وی از برگزاری انتخابات شورای مرکزی انجمن اسلامی در پاییز خبر داد و گفت: بخش زیادی از فعالیت‌های آتی تشکل مربوط به تصمیمات شورای مرکزی جدید خواهد بود؛ ما در تلاشیم برنامه‌های معمول خود را ادامه دهیم البته نحوه بازگشایی دانشگاه‌ها نیز تاثیر چشمگیری بر فعالیت‌های آینده این انجمن خواهد داشت و در صورت حضور دانشجویان در دانشگاه برگزاری جلسات منظم کارگروه‌های انجمن اسلامی به صورت فیزیکی پیگیری می‌شود.

دانشجویان می‌توانند با دنبال کردن صفحه اینستاگرام و کانال تلگرامی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از برنامه‌های این انجمن اطلاع پیدا کنند و نظرات و انتقادات خودشان را منتقل کنند . همچنین عضویت در تشکل انجمن اسلامی با پر کردن فرم عضویت مجازی امکان‌پذیر است و دانشجویان می‌توانند به جمع کارگروه‌های مختلف این انجمن‌ بپیوندند.

گفت‌وگو از مریم سلامت منش، دبیر سرویس آموزشی و پ‍ژوهشی مفدا شاهرود

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.