سه‌شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۹

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

دومین شهر از نظر تعداد دانشجوی خارجی هستیم/نبود "پردیس" بزرگترین معضل فعلی دانشگاه است

مفدا

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از تحصیل بیش از ۶۲۰۰ دانشجوی ایرانی و خارجی در این دانشگاه خبر داد و افزود: در حال حاضر مهمترین چالش توسعه دانشگاه فقدان "پردیس" است.

به گزارش مفدا کرمانشاه، دکتر حبیب‌الله خزایی در گفت‌وگو با خبرنگار مفدا کرمانشاه با اشاره به تحصیل بیش از ۵۶۰۰ دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، گفت: علاوه بر این‌ها ۶۰۸ دانشجوی خارجی هم در این دانشگاه تحصیل می‌کنند که عمده آنها از کشور عراق هستند.
وی یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بعد از دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای بیشترین تعداد دانشجویان خارجی در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است.
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطرنشان کرد: هرچه تعداد دانشجویان خارجی افزایش یابد، کمک خوبی به بحث بین المللی‌سازی شدن دانشگاه کرمانشاه است و در این زمینه یکی از دانشگاه های علوم پزشکی سرآمد در کشور هستیم.
دکتر خزایی در ادامه تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه را ۵۳۴ نفر اعلام و تصریح کرد: از این تعداد ۴۶ نفر استاد تمام، ۱۱۶ نفر دانشیار و ۳۲۶ نفر نیز استادیار هستند.
وی افزود: همچنین ۴۶ نفر از اعضا که در سال‌های گذشته جذب شده‌اند با مدرک کارشناسی ارشد در مرتبه مربی‌گری قرار دارند.
دکتر خزایی با بیان این‌که تقریبا تمامی رشته‌های تخصصی در این دانشگاه تدریس می‌شود، گفت: در حال حاضر ۲۰ رشته تخصصی در این دانشگاه تدریس شده و علاوه بر این در دو رشته فوق تخصصی جراحی قلب و عروق و نیز ارولوژی اطفال دانشجو پذیرش می‌کنیم.
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه با اشاره به تدریس سه رشته دکترای عمومی پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی در این دانشگاه گفت: علاوه بر این‌ها در۱۰ رشته PHD ،۲۶ رشته کارشناسی ارشد و ۲۶ رشته کارشناسی دانشجو پذیرش می‌کنیم.
وی در ادامه در خصوص نحوه آموزش در این دانشگاه در شرایط شیوع کرونا گفت: رشته‌های علوم پزشکی عمدتا متفاوت با سایر رشته‌هاست و واقعا نمی‌توان در برخی مقاطع و دوره‌ها آموزش2ها را بصورت مجازی برگزار کرد و نیاز است که دانشجویان حتما به‌ صورت حضوری در کلاس‌ها شرکت کنند.
وی افزود: با شیوع کرونا و لزوم رعایت پروتکل‌ها به ناچار ظرفیت کلاس‌های مجازی فعال شد و زیرساخت ها در این زمینه تقویت شد و حدود ۲۰ هزار محتوای آموزشی طی این مدت در سایت دانشگاه بارگذاری شد.
 دکتر خزایی تصریح کرد: در این مدت تلاشمان بر این بود که کلاس‌های تئوری بصورت مجازی و کلاس‌های عملی با اولویت حضوری و با رعایت پروتکل‌ها برگزار شود.
وی افزود: همچنین در تدریس برخی دروس از روش تلفیقی استفاده کرده و برخی دانشجویان سر کلاس حاضر شده و تعدادی دیگر به صورت مجازی و تصویری کلاس را دنبال می‌کردند.
 دکتر خزایی تصریح کرد: در کنار برگزاری کلاس‌ها طی این مدت مجبور به برگزاری برخی آزمون‌ها بودیم که در این میان نیاز بود آزمون‌های جامع که بسیار مهم و سرنوشت‌ساز هستند بصورت حضوری برگزار شود.
وی افزود: طی مدت شیوع کرونا در کنار آزمون‌های درون دانشکده‌های و ... هشت آزمون جامع پیش‌کارورزی و علوم پایه پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی، هشت آزمون صلاحیت بالینی، هشت آزمون زبان، دو آزمون صلاحیت حرفه‌ای پرستاری، دو آزمون ورودی دستیاران، دو آزمون PHD و دو آزمون ارتقا برگزار کردیم که در برخی آزمون‌ها بیش از دو هزار شرکت‌کننده داشتیم اما در نهایت توانستیم با هر سختی و با رعایت پروتکل‌ها آزمون‌ها را برگزار کنیم.
 دکترخزایی گفت: فشارهای بسیاری از سوی دانشجویان برای برگزاری مجازی آزمون‌ها وارد می شود اما با توجه به سرنوشت‌ساز بودن آزمون‌ها و اینکه احتمال سوءاستفاده برخی افراد وجود دارد تاکید ما بر برگزاری حضوری این آزمون‌هاست.
برای بازگشایی "حضوری" دانشگاه آمادگی داریم
وی با اشاره به آمادگی دانشگاه برای برگزاری حضوری کلاس‌ها، گفت: با توجه به اینکه بیشتر دانشجویان واکسینه شده اند آمادگی این را داریم بجز ترم اولی‌ها بتوانیم مابقی کلاس‌ها و مقاطع دانشگاه را بصورت حضوری برگزار کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد دانشجویان واکسینه شده‌اند و تا مهرماه نیز تقریبا تمام دانشجویان بطور کامل واکسینه می‌شود.
 دکتر خزایی گفت: تنها چالش در حال حاضر بحث دانشجویان جدیدالورود است که حدود ۱۲۰۰ نفر می‌شوند و با مشخص شدن این تعداد بعد از اعلام نتایج آزمون سراسری برنامه‌ریزی برای واکسیناسیون آنها در دستور کار قرار خواهد گرفت.
 دکتر خزایی در خصوص تامین خوابگاه و رفاهیات دانشجویان درصورت برگزاری حضوری کلاس‌ها هم گفت: در این زمینه هماهنگی های لازم با معاونت فرهنگی و دانشجویی به عمل آماده و بحث تامین خوابگاه و سرویس ایاب و ذهاب و ... با رعایت پروتکل‌ها در دستور کار قرار گرفته است.
وی تاکید کرد: در صورت بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها همه چیز مهیا شده، اما قطعا آموزش‌های مجازی هم با قوت خود در کنار آموزش‌های حضوری ادامه خواهد داشت.
طی چهار سال گذشته مجوز ۲۰ رشته جدید را اخذ کرد ایم
این مسئول در ادامه با تاکید بر پیگیری توسعه منطقی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در این زمینه پیگیری‌های بسیاری برای اخذ مجوز راه اندازی دانشکده ها و رشته‌های پزشکی صورت گرفت.
وی افزود: طی دو سال گذشته با تلاش‌های بسیار توانستیم مجوز راه اندازی دانشکده "توانبخشی" را کسب کنیم و هم اکنون این دانشکده با دو رشته فیزیوتراپی و کار درمانی فعال است و مجوز رشته گفتار درمانی را هم به زودی برای این دانشکده می‌گیریم.
 دکتر خزایی گفت: در دانشکده دندان‌پزشکی هم بحث گرفتن رشته تخصصی جراحی فک و صورت است که موافقت‌ها در این زمینه نهایی شده و مجوز این رشته هم به زودی به استان ابلاغ می شود و امیدواریم از مهر امسال بتوانیم در این رشته دانشجو بگیریم.
وی افزود: موافقت‌های اولیه برای دو رشته تخصصی دیگر هم برای این دانشکده ادامه دارد.
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: علاوه بر این‌ها برای دانشکده تغذیه هم طی سال‌های اخیر مجوز دو رشته PHD صنایع غذایی و تغذیه را گرفتیم و برای دانشکده داروسازی هم مجوز یک رشته PHD اخذ شده است.
 دکتر خزایی با بیان اینکه دریافت مجوز راه اندازی رشته‌های تحصیلی پزشکی کار دشوارری است، گفت: در برخی رشته‌ها تعداد فارغ التحصیلان زیاد است و به راحتی مجوز داده نمی‌شود، اما در نهایت با پیگیری‌های بسیار طی چهارسال گذشته توانستیم برای حدود ۲۰ رشته مجوز بگیریم.
فقدان "پردیس" مهمترین چالش فعلی دانشگاه است/ پیشرفت ۹۰ درصدی دانشکده "دندانپزشکی"
این مسئول در ادامه با اشاره به وجود ۹ دانشکده فعال در این دانشگاه گفت: متاسفانه یکی از نقاط ضعف دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نداشتن "پردیس" است و در حال حاضر دانشکده‌های ما پراکنده هستند.
 دکترخزایی با بیان اینکه ساخت پردیس دانشگاه همچنان ادامه دارد، گفت: دانشکده دندان‌پزشکی هم اکنون بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم هستیم بتوانیم ظرف مدت کوتاهی آن را افتتاح کنیم.
وی افزود: ساخت دانشکده پزشکی هم شروع شده اما به دلیل مشکلات مالی به کندی پیش می‌رود.
وی افزود: در سالهای اخیر با توجه به مشکلات مالی و بحث تحریم و ... کار ساخت پردیس به خوبی پیش نرفت و امیدوار هستیم این پروژه هرچه سریعتر شتاب بگیرد.
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در صورت راه‌اندازی پردیس دانشگاه و تجمع دانشکده‌ها قطعا توسعه منطقی دانشگاه با شتاب بیشتری پیگیری خواهد شد.
خبرنگاران: مهناز حمیدیان زاده/ زینب حافظی/ سارا زارعی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.