جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۱

به دعوت «شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی کشور»؛

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از "پایگاه تجمیعی واکسیناسیون اطلس مال تهران" بازدید کرد

بازدید دکتر عباس شیراوژن معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از حضور دانشجویان در مرکز واکسیناسیون اطلس مال

دکتر عباس شیراوژن معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حاشیه بازدید از پایگاه تجمیعی واکسیناسیون اطلس مال تهران که به دعوت «شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی کشور» انجام شد، با اشاره به حضور مجاهدانه و داوطلبانه دانشجویان در عرصه مبارزه با کرونا و طرح ملی واکسیناسیون عمومی مردم، گفت: دانشجویان و معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تلاش کنند تا هویت جمعی و خودجوش دانشجویان حفظ شده و گروه‌های جهادی حوزه سلامت تقویت شوند.

به گزارش مفدا، دکتر عباس شیراوژن معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حضوری بدون تشریفات رسمی از روند فعالیت دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در روند واکسیناسیون عمومی مردم در پایگاه تجمیعی واکسیناسیون اطلس مال تهران بازدید کرد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حاشیه این بازدید که به دعوت «شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی کشور» انجام شد، در گفت‌وگو با مفدا با بیان این‌که اتفاق بسیار مهمی در سطح کشور در حال شکل‌گیری است، گفت: دانشجویان عزیز ما با وجود وظایف شخصی، فردی و خانوادگی که به عهده دارد، وارد بحران اجتماعی و ملی عرصه سلامت شده‌اند که این اقدامی بزرگ در عرصه بهداشت و درمان در سطح جامعه محسوب می‌شود.

گروه‌های جهادی حوزه سلامت تقویت شوند/ مسؤولان زمینه‌های نقش‌آفرینی دانشجویان در تحولات اجتماعی را فراهم کنند

این مقام مسؤول با بیان این‌که اگر دانشجویان در این فضا اینگونه ایثارگرانه و داوطلبانه هم حضور پیدا نکنند، کسی نمی‌تواند به آنها خرده‌ای بگیرد، یادآور شد: با این وجود این روحیه در دانشجویان عزیز ما وجود دارد که حس می‌کنند باید در این میدان حضور داشته باشند و این قابل تحسین و تقدیر است و بر این اساس وظیفه من است که از زحمات این عزیزان تقدیر کنم تا انشاءالله با نشاط بیشتری مسیر خود را ادامه دهند.

شیراوژن با اشاره به بازدید قبلی خود از روند حضور دانشجویان در واکسیناسیون عمومی مردم در منطقه‌ای در جنوب شهر تهران، خاطر نشان کرد: در دو مرکز و همه مراکزی که واکسیناسیون مردم در حال انجام است و دانشجویان حضور دارند، نشاط جوانی و دانشجویی موج می‌زند و این دانشجو است که تلاش دارد نقش خود را به بهترین شکل رقم بزند و با نیت خداپسندانه خود اثرگذاری لازم را در عبور از این شرایط بحرانی نشان دهد.

معاون وزیر بهداشت تجربه اتفاقات پس از شیوع کرونا در کشور را برای دانشجویان مفید دانست و گفت: دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی مدت زیادی است در حال خدمت در مسیر مبارزه با کرونا هستند و روحیه، نشاط و انرژی این عزیزان در این مسیر بسیار قابل توجه است؛ از طرفی این مشارکت باعث رشد شخصیتی و فردی دانشجویان می‌شود که بسیار با ارزش است.

وی در پایان در پاسخ به این سؤال که چگونه می‌توان فرهنگ ایثارگری ایجاد شده در میان دانشجویان را تقویت و حفظ کرد، متذکر شد: دانشجویان و معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تلاش کنند تا هویت جمعی و خودجوش ایجاد شده در این دانشجویان را حفظ کنند و "گروه‌های جهادی حوزه سلامت" را تقویت کرده تا دانشجویان فعال و دغدغه‌مند علوم پزشکی کشور در همه عرصه‌های اجتماعی کشور امکان نقش‌آفرینی داشته باشند.

این فعالیت در راستای اهداف دانشگاه‌های نسل سوم است

سیامک اشرفی برزیده دبیر کل شورای صنفی مرکزی دانشجویان وزارت بهداشت نیز در حاشیه این بازدید در گفتگو با مفدا، با اشاره به مشارکت قابل توجه دانشجویان در پویش مجاهدین واکسیناسیون، اظهار داشت: فعالیت داوطلبانه دانشجویان در روند واکسیناسیون از ۵ ماه پیش با واکسیناسیون خود دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی توسط شورای صنفی آغاز شد. در طی این روند با کانون‌های هلال احمر و مجمع کانون‌های فرهنگی و شورای صنفی تصمیم به راه‌اندازی طرح ملی دانشجویان داوطلب واکسیناسیون گرفتیم که طی این طرح ملی فقط در استان تهران بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ دانشجو مشارکت کردند و در مدت ۵ ماه گذشته بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن در شهر تهران تزریق شد.

وی با تاکید بر اینکه این روند مشارکت در شهرهای دیگر هم وجود دارد، اظهار داشت: با اینکه طرح مشارکت دانشجویان در طرح ملی واکسیناسیون همه مردم کشور مبتنی بر فعالیت داوطلبانه بوده است اما مشارکت چشمگیری از سوی دانشجویان صورت گرفته است.

اشرفی برزیده در پاسخ به این سؤال که مشارکت شورای صنفی در این طرح تا چه حد بر افزایش مشارکت دانشجویان تاثیر مثبت داشته است، گفت: موضع‌گیری‌های شواری صنفی به عنوان بالاترین و مشروع‌ترین نهاد دانشجویی که برخاسته از رای تمام دانشجویان با هر گرایش سیاسی و هر علاقه فرهنگی است، قاعدتا از مقبولیت بالایی در بین دانشجویان برخوردار است؛ نمی‌توانیم قطعی بیان کنیم که حضور ما باعث ترغیب شدن بیشتر دانشجویان شده است اما قاعدتا می‌تواند هم بر مشروعیت طرح و هم بر میل و رقبت دانشجویان نسبت به مشارکت در طرح تاثیر مثبت داشته باشد.

این دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره تاثیر حضور دانشجویان در روند واکسیناسیون عمومی در کشور خاطر نشان کرد: با قاطعیت می‌گویم که حضور دانشجویان داوطلب در عرصه واکسیناسیون و مشارکت آنها در این روند قطعا مثبت بوده و باعث تسریع و هم تسهیل فرآیند واکسیناسیون عمومی مردم شده است. در تمام مراکز می‌توانید رد پا و نقش دانشجویان را در سراسر کشور مشاهده کنید.

وی درباره تاثیرات جانبی حضور داوطلبانه دانشجویان در این طرح توضیح داد: این مشارکت چشمگیر از این جهت نیز اتفاق خوبی است که می‌تواند الگوی مناسبی برای تعامل دانشجویان باشد؛ دانشجویان نشان دادند که در تعامل با یکدیگر، تعامل با ارگان‌ها و مسؤولان دانشگاهی و وزارت بهداشت می‌توانند خروجی‌های ‌بسیار خوبی داشته باشند.

این فعالیت داوطلبانه تمرینی برای ممسئولی‌پذیری اجتماعی و مشارکت اجتماعی در راستای اهداف دانشگاه‌های نسل سوم است که مدت‌ها است در اخبار شنیده می‌شد اما این بحران نشان داد که این هدف می‌تواند در عرصه عمل و در میدان مبارزه رقم بخورد و نتیجه آن هم بسیار مثبت و در خور توجه است.

دبیر کل شورای صنفی مرکزی دانشجویان وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه مشارکت در این طرح داوطلبانه برای خود دانشجویان هم ثمرات مثبتی در پی دارد، گفت: این فعالیت داوطلبانه تمرینی برای ممسئولی‌پذیری اجتماعی و مشارکت اجتماعی در راستای اهداف دانشگاه‌های نسل سوم است که مدت‌ها در اخبار شنیده می‌شود اما این بحران نشان داد که این می‌تواند در عرصه عمل و در میدان مبارزه رقم بخورد و نتیجه آن هم بسیار مثبت و در خور توجه است.

اشرفی برزیده در پایان خاطر نشان کرد: هر جا و هر لحظه که از ددانشج کمکی خواسته شده لبیک گفته و خروجی مثمر ثمری نیز داشته است؛ از زمان جنگ تحمیلی شهدای ۲۰ ساله‌ای داشتیم که فرمانده جنگ بوده‌اند تا امروز که در بحران‌های طبیعی مثل زلزله سرپل ذهاب یا سیل گلستان تجربه حضور و مشارکت دانشجویی را داشتیم؛ من هر بار این نوع مشارکت را تجربه می‌کنم، هم حال دل خودم بهتر می‌شود و هم چیزهای زیادی می‌آموزم و شاهد هستم که چقدر این حضور می‌تواند مثبت، کارساز و کارآمد باشد؛ انشاالله این روند تعاملی در آینده هم ادامه‌دار باشد و ارتقاء پیدا کند.

دیدن شوق مردم برای واکسن خستگی‌مان را از بین می‌برد

ویدا شهبازیان مسؤول گروه دانشجویی پایگاه واکسیناسیون اطلس مال نیز در گفتگو با مفدا درباره نحوه فعالیت داوطلبانه دانشجویان توضیح داد: با همکاری اعضای شورای صنفی دانشجویان داوطلب را گروه‌بندی می‌کنیم و به پایگاه‌هایی که نیاز به نیرو دارند، اعزام می‌کنیم. تعداد دانشجویان حاضر در شیفت‌های کاری هر پایگاه متناسب با تعداد واکسن‌هایی است که در هر روز به پایگاه می‌رسد؛ در پایگاه اطلس مال معمولا حدود ۱۲ نفر در شیفت صبح و ۱۰ تا ۱۲ نفر در شیفت عصر هستند.

این عضو شورای صنفی دانشجویان با اشاره به اینکه از حدود یک ماه پیش با دانشجویان داوطلب در این پایگاه فعالیت می‌کنند، گفت: حضور دانشجویان تاثیر بسیاری در تسریع روند واکسیناسیون داشت به نحوی که شاهد بالا رفتن ناگهانی تعداد تزریق در روز و افزایش واکسیناسیون بودیم، طبعا هر چقدر نیرو بیشتر شود تزریق بیشتری انجام می‌شود.

وی با اشاره به تسریع روند واکسیناسیون اظهار داشت: در این پایگاه با تزریق روزانه ۸۰۰ دوز واکسن آغاز کردیم و الان به حدود ۲۰۰ دوز در روز رسیده است. در روزهای اخیر تعداد مراجعه برای واکسیناسیون کم شده و علت پایین آمدن مراجعه این است که اکثر مردم دوز اول را تزریق کرده‌اند و باید منتظر رسیدن زمان دوز دوم باشیم.

شهبازیان درباره تاثیر مثبت مشارکت دانشجویان در پویش خاطر نشان کرد: این پویش به هدف تسریع روند واکسیناسیون و در نتیجه ریشه کن کردن ویروس ایجاد شد و هر اقدام و حرکتی که باعث از بین رفتن ویروس و برگشتن کشور به وضعیت عالی شود، اتفاق مثبتی است.

دانشجوی رشته مهندسی بهداشت حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره تاثیرات مثبت این اقدام داوطلبانه برای خود دانشجویان گفت: همواره پویش‌های دانشجویی و کار دانشجویی برای خود دانشجویان نیز اثرات مثبتی دارد؛ این پویش به طور خاص باعث شد بچه‌ها با محیط کار بیشتر آشنا شوند و با مردم ارتباط بیشتری برقرار کنند و حس همکاری و همدلی در آنها تقویت شود. خود مردم هم از اینکه می‌دیدند دانشجویان کار واکسیناسیون را به عهده گرفته‌اند، رضایت داشتند.

وی با اشاره به اینکه کار تمام وقت و فشرده در مراکز واکسیناسیون می‌تواند طاقت فرسا باشد، تاکید کرد: دیدن ذوق و شوق مردم برای واکسن و دیدن حس رضایت آنها مبنی بر اینکه بلاخره واکسن زده‌اند، بسیار لذت بخش است و خستگی را از تن ما به در می‌کند.

شهبازیان در پایان با اشاره به بازدید دکتر شیراوژن معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از حضور دانشجویان در این مرکز، گفت: این حضور صمیمانه قطعا باعث افزایش انگیزه و ایجاد نشاط در بین دانشجویان می‌شود و امیدواریم این دیدارهای رو در روی مسؤولان با دانشجویان منجر به رفع مشکلات دانشجویی نیز بشود.

در حاشیه این نشست معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت دقایقی کوتاه با تعدادی از اعضای «شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی کشور» به گفت‌وگو نشست.

در این نشست اعضای «شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی کشور» به بیان مهمترین دغدغه‌های دانشجویان در حوزه واکسیناسیون پرداختند و معاون وزیر بهداشت نیز بر رسیدگی به موضوعات مطرح شده از سوی دانشجویان تاکید کرد.

حضور بدون تشریفات، صمیمی و دوستانه دکتر عباس شیرواژن در بازدید از روند مشارکت دانشجویان در طرح مجاهدان واکسیناسیون در "پایگاه تجمیعی واکسیناسیون اطلس مال تهران" از جمله موضوعاتی بود که در این بازدید مورد توجه قرار گرفت، به نحوی که اعضای شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی کشور، سهولت در دسترسی دانشجویان به مسؤولان را در مسیر رفع مشکلات جامعه دانشگاهی و کشور مهم دانسته و از این جهت از معاون وزیر بهداشت تقدیر و تشکر کردند.

در ادامه خبرنگاران پایگاه خبری مفدا در "پایگاه تجمیعی واکسیناسیون مجموعه تاریخی نیاوران" حاضر شده و ضمن عرض خداقوت به دانشجویان فعال در این پایگاه با تنی چند از دانشجویان و رییس پایگاه بهداشت شمیرانات به گفت‌وگو نشستند.

قهرمانی رییس شبکه بهداشت و درمان شمیرانات در گفت‌وگو با مفدا، ضمن تقدیر از حضور دانشجویان در انجام واکسیناسیون عمومی مردم بیان داشت: من بیش از ۸ ماه است که در این مرکز به انجام واکسیناسیون مردم مشغول هستم و در این مدت چه در روزهایی که واکسن به اندازه کافی در اختیار نداشتیم چه در این زمان که بلطف خدا مراجعه کنندگان در زمانی کمتر از ۱۰ دقیقه واکسینه می‌شوند هرگز حس خستگی نداشتم.

وی با بیان این‌که بزرگترین آرزوی ما واکسینه شدن همه مردم و رسیدن به یک وضعیت مطلوب و مشخص در مسیر مبارزه با کرونا است، بیان داشت: یلطف خدا اکنون واکسیناسیون روند مطلوبی را پیش گرفته است و واکسن مورد مطالبه مردم در اختیار آنان قرار می‌گیرد، امیدواری همه ما به خصوص دانشجویان عزیزی که در کنار من روزانه به انجام واکسینه کردن مردم مشغول هستند بازگشت زندگی به حالت عادی حتی با رعایت دستوراعلمل‌های بهداشتی است.

رییس شبکه بهداشت و درمان شمیرانات از مشارکت روزانه ۱۵ دانشجو از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه آزاد اسلامی در پایگاه تجمیعی مجموعه تاریخی نیاوران خبر داد.

گزارش تصویری این خبر را با کلیک روی متن مشاهده کنید.

تهیه‌کنندگان: مهروش ذاکری/ مریم کردستانی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.