دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۸

اصول پیشگیری از بیماری های قلب و عروق در افراد دیابتی

قلب و عروق

دکتر عاطفه عمادی متخصص قلب و عروق در دانشگاه علوم پزشکی فسا طی گفتگو با خبر نگار مفدا در خصوص اصول پیشگیری از بیماری های قلب و عروق در افراد دیابتی سخن گفت.

به گزارش مفدا فسا، دکتر عاطفه عمادی متخصص قلب و عروق در دانشگاه علوم پزشکی فسا طی گفتگو با خبر نگار مفدا در خصوص اصول پیشگیری از بیماری های قلب و عروق در افراد دیابتی سخن گفت.

دکتر عمادی ضمن اشاره به کاهش چربی به ویژه کلسترول خون گفت: کلسترول که نوعی چربی است که در پیدایش و گسترش تصلب شرایین نقش مهمی دارد زیرا می تواند در دیواره رگها رسوب کند و همراه با عوامل دیگر به تنگی و بسته شدن سرخرگ‌ها بینجامد.

وی ادامه داد:کلسترول دو نوع مهم دارد،  کلسترول «بد» (LDL) که موجب بسته شدن رگ‌ها و بیماری قلبی-عروقی می شود و دوم کلسترول «خوب» (HDL) که کلسترول اضافی بدن را از بافت‌ها خارج می کند و خطر بیماری قلبی را می کاهد. نوعی از کلسترول که باید غلظت کمی در خون داشته باشد، همان نوع «بد» یا LDL است و افراد می توانند با پرهیز از مصرف غذاهای پرچربی و رعایت توصیه های پزشک، چربی خون خود را در سطح مناسب نگه دارید.

دکتر عمادی اظهار داشت: کنترل فشار خون نیز بسیار مهم و حایز اهمیت است، زیرا فشار خون بالا افزون بر اینکه فشار بیشتری بر قلب وارد می سازد و نیاز آن به خون را افزایش می دهد، روند تصلب شرایین را هم تسریع می کند و سبب آسیب اندام‌های گوناگون بدن می گردد.

وی در ادامه در خصوص کنترل وزن گفت: چاقی نیز عامل خطر مهمی برای افزایش فشار خون است. همچنین چاقی یا اضافه وزن موجب افزایش مقاومت سلول های بدن نسبت به انسولین می شود. افراد باید زیر نظر یک پزشک یا متخصص تغذیه وزن بدن را به میزان متناسب باقد، جنس و سن خود برسانند.

متخصص قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی فسا ضمن تاکید بر  ترک استعمال دخانیات افزود: استعمال دخانیات سبب افزایش ضربان قلب و در نتیجه کار قلب می شود و فشار خون را هم بالا می برد. همچنین سیگار بر اثر روی عوامل انعقادی و نیز غلیظ کردن خون احتمال تشکیل لخته و بسته شدن سرخرگ ها را افزایش می دهد. افزون براین، سیگار با اثر بر رگ‌های کوچک، خونرسانی به بخش های انتهایی اندام ها (به ویژه پاها) را مختل می کند و این عارضه در افراد دیابتی که گرفتاری اعصاب محیطی نیز دارند، بسیار مهم است و خطر قطع عضو را باز هم افزایش می دهد. این آثار جدای از سرطان زایی سیگار است که موجب ناتوانی و مرگ خواهد شد. امروزه سیگار مهم ترین علت قابل پیشگیری سرطان به شمار می‌آید.

وی سپس به کنترل میزان قند خون اشاره کرد و گفت: کنترل دقیق قند خون، هم به طور مستقیم و هم به طور غیرمستقیم، نقش مهمی در پیشگیری از بیماریهای عروقی می تواند داشته باشد و پژوهش ‌های پزشکی نشان داده اند که داشتن یک زندگی کم تحرک (از نظر بدنی)، صرف نظر از عوامل خطر دیگر، احتمال دیابت، چاقی و بیماری کرونری قلب را افزایش می دهد. پیاده‌ روی، دوچرخه سواری، تنیس روی میز، باغبانی و دویدن آرام فعالیت‌های بدنی هستند که اثر مفیدی بر تندرستی خواهند داشت و توصیه می شود که روزانه ۳۰دقیقه به فعالیت بدنی پرداخته شود، که می توان این میزان فعالیت را در سه دوره ۱۰دقیقه ای (بلافاصله) انجام داد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.