شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۳

دبیر کل تشکل جاد دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

تشکل دانشجویی جامعه اسلامی از بطن دانشجو است

سید احسان موسوی زاده

دبیرکل تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: جامعه اسلامی دانشجویان یک تشکل انقلابی است که دانشجویان با حضور خود در این تشکل می‌توانند دانشگاه و استان خود را بهتر از قبل بسازند.

در حاشیه طرح ملی واکسیناسیون خبرنگار مفدا گیلان به سراغ یکی از دانشجویان فعال در این طرح رفت وبه  گفت و گو با سید احسان موسوی زاده دبیرکل تشکل جامعه اسلامی دانشجویان پرداخت که باهم مهمترین بخش های این مصاحبه را می خوانیم.

   لطفا خودتان را معرفی کنید  و در خصوص تاسیس تشکل جاد توضیحاتی ارائه دهید  

سید احسان موسوی زاده دانشجوی دکتری داروسازی،  ورودی سال ۹۷ و  اصالتا اهل شهر مشهد هستم ؛ هر دانشجویی وقتی شرایط دانشگاه خود را در مضیغه ببیند سعی می کند در تشکل های دانشجویی ورود کند و  شرایط را بهبود ببخشد زمانی که من  به عرصه تشکل ها وارد شدم  مانند سایر دانشجویان آشنایی به شرایط نداشتم، اما توانستم به کمک دانشجویان دیگر  و هیئت رئیسه تشکل جامعه اسلامی بودند این تشکل را مجددا بعداز ۱۰ سال  تاسیس نمایم که در بهمن ماه سال ۹۹ انتخابات تشکل برگزار شد و اولین شورا مرکزی دانشجویان شکل گرفت. و  سعی شده با رعایت چهار چوب ها همه دانشجویان در این تشکل حضور داشته باشند ، زیرا تشکل دانشجویی جامعه اسلامی، از بطن دانشجواست. و دانشجویان با حضور خود در این تشکل می توانند دانشگاه و استان خود را بهتر از قبل بسازند.

 لطفا در خصوص برنامه های تشکل جاد توضیح مختصری بدهید

تشکل جامعه اسلامی غالبا فعالیت سیاسی دارند اما در دانشگاه علوم پزشکی گیلان ما تنها فعالیت های تشکل را محدود به این موضوع نکرده ایم و در زمینه علمی ،فرهنگی، جهادی، سیاسی و اجتماعی نیز فعالیت داریم علاوه بر این  فعالیت های تاثیر گزاری در انتخابات  ۱۴۰۰ داشته، همچنین با اعضای نمایندگان مجلس استان نیز  در خصوص خواسته های دانشجویان به گفت و گو پرداخته ایم . از دیگر فعالیت های این تشکل می توان به برگزاری محافل انس با قرآن کریم اشاره کرد و  در حال حاضر هم  در تلاش برای تاسیس اولین پایگاه  واکسیناسیون کاملا دانشجویی در استان گیلان هستیم. همچنین تلاش داریم پس از بهتر شدن شرایط کرونا، همایش حضوری به مناسبت ولادت حضرت رسول  اکرم (ص) و امام صادق(ع)  را برگزار نماییم .

 اقدامات تشکل جاد در طرح ملی واکسیناسیون را شرح دهید

در رابطه با کرونا اولین کاری که انجام داده ایم ساخت مستند واکسن کرونا بود که توسط نشریه نامیران انجام شد و سپس اقداماتی با عنوان "کمک به کادر درمان "  انجام شد و تعدادی از دانشجویان در بیمارستان هایی همچون راز ی,پورسینا و ... فعالیت نمودند. بعد از آن فعالیت هایی را با کمک دانشجویان با عنوان" طرح ملی واکسیناسیون انجام داده ایم " و خوشبختانه ۱۸۰ نفر  ازدانشجو در سراسر استان در این طرح فعالیت می کنند. در شهرستان رشت حدودا ۱۳۰ نفر از دانشجویان فعال در  پایگاه های تجمیعی حضور دارند . علاوه  بر این تعداد زیادی از دانشجویان در بخش سامانه پاسخگویی تلفنی ۴۴۰۱ نیز مشغول به فعالیت و پاسخگوی سوالات مردم درخصوص  کرونا و واکسیناسیون هستند .

علاقه‌مند به انجام  چه فعالیت‌هایی در تشکل هستید ولی تاکنون موفق نشده‌اید؟

 در تاریخ کشور ما در همه بزنگاه های تاریخی دانشجویان و در دانشگاه در صف اول حاضر بوده اند اما متاسفانه امروزه در محیط دانشگاه ها انفعالی نسبت به سرنوشت جامعه و کشور میبینیم که این انفعال نگران کننده است . ما در تشکل جاد در تلاشیم فضا و بستری را فراهم نماییم تا دانشجویان بتوانند در ابعاد علمی و تحقیقاتی فعالیت بیشتری داشته باشند و همچنین  قصد داریم روحیه مطالبه گری دانشجویان  را ارتقا ببخشیم زیرا دانشجویان نباید نسبت به سرنوشت جامعه خود بی اعتنا باشند، باید به این باور رسید که اگر بخواهیم می توانیم شرایط را به نفع دانشگاه جامعه و کشور تغییر دهیم . علاوه بر این تشکل ها باید دوشادوش هم فعالیت کنند و بین اعضا تشکل ها دانشجویی همبستگی و اتحاد برقرار باشد تا همه دانشجویان بتوانند به یک هدف مشترک  یعنی بهبود شرایط جامعه و دانشگاه دست یابند.   

موانع و چالش‌های تشکل جاد را توضیح دهید.

آشنا کردن دانشجویان و مسئولین دانشگاه با این تشکل نو پا یکی مشکل های تشکل جاد در آغاز فعالیت بود، ولی این مسئله باعث توقف ما در ادامه این مسیر نشد و همکاری اعضا این تشکل سبب شد بعد از گذشت تنها ۹ ما از آغاز فعالیت بسیاری از دانشجویان و مسئولین با این تشکل آشنا شوند و فعالیت کنند.

 از مسئولان دانشگاه چه انتظاری دارید؟

از مسئولین دانشگاه به ویژه معاونین معاونت های دانشگاه علوم پزشکی گیلان  انتظار داریم،  ارتباط بیشتر و قوی تری با دانشجویان و تشکل های دانشجویی  داشته باشند  و این مسوولیت و مناسب اماناتی در اختیار آنان است تا همه با هم برای رساندن دانشگاه علوم پزشکی گیلان به جایگاهی که شایسته آن است تلاش کنند.

 لطفادر رابطه با نشریه نامیرا ن توضیح مختصری دهید.

 نشریه نامیران  شش ماه است که شروع به فعالیت نموده با توجه به اینکه  ازنشریه های چاپی کمتر استقبال می شود ما تصمیم گرفتیم اولین نشریه صوتی تصویری دانشگاه علوم پزشکی گیلان را تاسیس کنیم و اولین کار این نشریه ساخت مستند کرونا بوده است . این نشریه به صورت فصلنامه در ابعاد سیاسی ,  اجتماعی , علمی و...  فعالیت می کند.  

 نحوه عضو گیری دانشجویان در این تشکل را شرح دهید.

دانشجویان علاقه مند می توانند با مراجعه به روابط عمومی تشکل جاد هماهنگی های لازم را انجام دهند و در بخش هایی که تمایل دارند فعالیت نمایند .

نحوه فعالیت های تشکل را چگونه ارزیابی می‌کنید.

 خوشبختانه دانشجویان مشتاقانه  پای کار هستند و در امر واکسیناسیون و سامانه پاسخگویی تلفنی ۴۴۰۱  به بهترین نحو فعالیت می کنند و همچنین از تمام اعضای  شورای مرکزی صمیمانه تشکر می کنم  و امیدوارم که با کمک دانشجویان بتوانیم شرایط دانشگاه و جامعه خودمان را بهبود ببخشیم.

کلام آخر  در آخر از  دانشجویان عزیز دانشگاه علوم پزشکی گیلان قدردانی می کنم که با فعالیت هایشان مارا در این راه یاری کردند و تشکل جامعه اسلامی نیز در تلاش است  تا  با ایجاد همبستگی میان دانشجویان و افزایش روحیه مطالبه گری و خستگی ناپدیری در  دانشجویان شرایط جامعه خویش  را بهبود ببخشد.

تهیه و تنظیم: سیده معصومه پورطالب 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.