دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۵

نامه بسیج دانشجویی به رئیسی؛

انتقاد از ندادن تریبون به تشکل‌های دانشجویی در مراسم سال تحصیلی

تشکل های دانشجویی

بسیج دانشجویی و برخی از تشکل های دانشجویی دانشگاه تهران نسبت تریبون ندادن به تشکل ها در مراسم آغاز سال تحصیلی انتقاد کردند و خواستار توجه رئیس جمهور به این موضوع شدند.

به گزارش مفدا، بسیج دانشجویی و سه تشکل دانشجویی دیگر دانشگاه تهران در نامه ای خطاب به ریاست جمهوری اسلامی ایران، سیدابراهیم رئیسی نسبت به تریبون ندادن به تشکل ها در مراسم آغاز سال تحصیلی انتقاد کردند.

در این نامه خطاب به رئیس جمهور آمده است: «همانطور که مستحضرید مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی با حضور جنابعالی در دانشگاه تهران، فرصتی برای طرحِ بحث صریح‌ و بی‌واسطه اساتید و دانشجویان با شما، نمودی از پیوند حاکمیت و دانشگاه و مجالی برای به چالش کشیدن نسبت این دو نهاد است. اگر این برنامه چنین فرصتی را فراهم نکند، صرفِ حضور شما به مناسبت آغاز سال تحصیلی در یک برنامه‌ نمایشی، در هر مکان دیگری خارج از دانشگاه هم می‌تواند اتفاق بیفتد.

متاسفانه باوجود درخواست‌ها و پیگیری‌های متعدد شاهد مخالفت‌هایی از جنس مخالفت‌های دولت قبل بودیم و تا این لحظه نه‌تنها تریبونی به تشکل‌های دانشجویی داده نشده حتی برخلاف سال‌های قبل نمایندگان جنبش دانشجویی اجازه حضور در سالن را هم ندارند!»

بسیج و تشکل های دانشجویی دانشگاه تهران می گویند تریبون ندادن به تشکل‌های دانشجویی در راستای پروژه سیاست‌زدایی از دانشگاه که همواره رهبر انقلاب نسبت به آن ابراز نگرانی کرده‌اند برداشت می شود.

در ادامه این نامه آمده است: «پروژه‌ای که برخی از مسئولین در دولت‌های مختلف همواره پیگیر به ثمر نشستن آن بوده‌اند. سیاست‌زدایی از دانشگاه نتیجه‌ای جز سرخوردگی و یاس و از بین رفتن ظرفیت جنبش دانشجویی در اصلاح ساختار معیوب کشور ندارد. جنبش دانشجویی امیدوار است که شما به‌عنوان یک رئیس‌ جمهور انقلابی در برابر این جریان خطرناک ایستادگی ‌کنید.

مگر نه آنکه رهبر معظم انقلاب فرمودند: «خدا لعنت کند کسانی را که می‌خواهند دانشگاه و دانشجو سیاسی نباشند». با تریبون ندادن به تشکل‌های دانشجویی اینطور گمان می‌رود که همچنان اراده‌هایی برای سیاست‌زدایی از دانشگاه وجود دارد اما جنبش دانشجویی همچون ۸ سال گذشته مخالف و معترض به این روند است.»

در این نامه به موضوع استفاده از اعتبار دانشگاه تهران، که به عنوان نماد آموزش عالی کشور همواره بسترساز تصمیم‌ها و اقدامات تاریخ‌ساز و موثر در جریانات مختلف سیاسی کشور بوده است اشاره شده و یادآور شده است: استفاده از اعتبار دانشگاه تهران در یک مراسم نمایشی توهینی بزرگ به ساحت دانشگاه و دانشجو است‌.

ما به عنوان جمعی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه تهران خواستار ایستادگی جناب عالی در برابر پروژه سیاست‌زدایی از دانشگاه و صیانت از شان دانشگاه و دانشجو هستیم‌.

دانشجویان در این نامه تاکید کرده اند: «لزوم فراهم ساختن فرصت گفت‌وگو با جناب عالی در دانشگاه و جلوگیری از تبدیل این جلسه به برنامه‌ای نمایشی که نه در شان ریاست جمهوری اسلامی ایران است و نه در شان دانشگاه، امری بدیهی‌ست که امیدواریم با همت حضرت عالی محقق شود.»

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.