چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۵:۵۰

مصاحبه با متخصص اعصاب و روان مرکز آموزشی درمانی امیرالمومنین علی(ع) گراش ؛

افسردگی ؛ اختلال جدی اما قابل درمان

گراش

 از آنجاییکه در بین دانشجویان به وفور نشانه های افسردگی دیده می شود برای آگاهی از تعریف دقیق افسردگی ، علایم ، اقدامات لازم و روش های درمانی آن  ، خبرنگار سرویس آموزشی پژوهشی مفداگراش با دکتر زهرا زارع ( متخصص اعصاب و روان ) مصاحبه ای انجام داده است .

 از آنجاییکه افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روانپزشکی در زمان حاضر است و در بین دانشجویان به وفور نشانه های افسردگی دیده می شود برای آگاهی از تعریف دقیق افسردگی ، علایم ، اقدامات لازم و روش های درمانی آن  ، خبرنگار سرویس آموزشی پژوهشی مفداگراش با هماهنگی های انجام شده با دکتر زهرا زارع ( متخصص اعصاب و روان ) مصاحبه ای انجام داده است . متن کامل مصاحبه را در زیر بخوانید.

خودتان را معرفی کنید.

دکتر زهرا زارع هستم  - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) مرکز آموزشی درمانی امیرالمومنین علی (ع) گراش

تعریف افسردگی چیست ؟

افسردگی ، یک علامت از علامت های بیماری های اعصاب و روان هست . افسردگی حالتی از خلق پایین و بی میلی به فعالیت است. به صورت عمومی افسردگی  با علائمی از جمله کسلی و بی حوصلگی شناخته میشود.

فرد چه نشانه هایی باید داشته باشد که او را افسرده تلقی کنیم؟

بسیاری از ما ممکن است به صورت گذرا دچار غم و ناراحتی و بی حوصلگی شویم که این را نمیشود افسردگی تلقی کرد . فردی مبتلا به اختلال افسردگی خطاب میشود که احساس غم و ناراحتی و بی انگیزگی مداوم را حداقل به مدت دوهفته تجربه کند. علاووه بر آن فرد دچار اختلال افسردگی علائمی از جمله : بی میلی به انجام کارهایی که قبلاً باعث خوشحالی وی میشد ، افزایش یا کاهش خواب ، افزایش یا کاهش اشتها و وزن ، خستگی زیاد ، احساس خلا و پوچی ،ناتوانی در تصمیم گیری ، عدم تمرکز و فراموشی ، احساس گناه و خودسرزنش گری و در شدیدترین حالت افکار مرگ و خودکشی را داراست . همچنین درد های جسمی در سنین بالا، زود رنجی و پرخاشگری از علامت های دیگر افسردگی است.

چه عواملی باعث ایجاد اختلال افسردگی میشود؟

در مغز مواد شیمیایی وجود دارد که روی خلق تاثیر گذار است، در صورت  عدم تعادل آنها ، فرد افسرده میشود. ژنتیک  نقش مهمی در بروز افسردگی دارد. علاوه بر آن ، مشکلات محیطی میتواند موجب شروع یا تشدید افسردگی شود از جمله : مشکلات کاری ، مشکلات تحصیلی ، مشکلات خانوادگی و مشکلات اقتصادی. خانم ها در دوران پیش از قاعدگی، دوران بارداری و بعد از زایمان میتوانند دچار علایم افسردگی شوند. مصرف مواد مخدر و برخی داروها نیز میتواند موجب بروز علایم افسردگی شود . برخی از بیماری ها از جمله کم خونی و کم کاری تیرویید نیز فرد را مستعد ابتلا به اختلال افسردگی میکند.

آیا افسردگی به سن و جنسیت ربط دارد؟

اختلال افسردگی در زن و مرد و در همه سنین دیده میشود . شایع‌ترین دوره ابتلا، دهه ۲۰ یا ۳۰ زندگی می‌باشد  موارد ابتلا در زن‌ها دو برابر مردان، گزارش شده است

 آیا  افسردگی در سایر اختلالات روانپزشکی نیز دیده میشود؟

افسردگی میتواند به صورت همراه با سایر اختلالات روان پزشکی باشد، مثلا در بیماری دو قطبی فرد دوره هایی از افسردگی و دوره هایی از شیدایی را تجربه میکند.افسردگی میتواند همراه با  انواع اختلات اضطرابی نیز باشد. همچنین در بیمار اسکیزوفرنیا ممکن است علائم افسردگی بروز کند.

افسردگی منجر به چه مشکلاتی میشود؟

در فرد افسرده ممکن است کمیت و کیفیت ارتباط با خانواده ،دوستان و همکاران تحت تاثیر قرار گیرد.فرد افسرده از دیگران دوری میکند. همچنین به دلیل خستگی و بی انگیزگی ممکن است کارایی شغلی فرد کاهش یابد . در شدید ترین حالات ممکن است فرد افکار خودکشی و آسیب به خود داشته باشد و باعث اقدام به خودکشی شود. در برخی موارد فرد برای رفع احساس افسردگی ،خستگی ،اختلال خواب به مصرف الکل،مواد مخدر،داروهای خواب اور روی می آورد که ممکن است در نهایت منجر به اعتیاد فرد به انها شود.

اگر در دوست یا هم اتاقی خود علائم افسردگی مشاهده کردیم باید چه اقداماتی انجام دهیم؟

افسردگی یک اختلال جدی اما قابل درمان است، اگر دوست شما احساساتی از جمله غم،ناامیدی و درماندگی را تجربه میکند،همراهی و پشتیبانی شما ،میتواند بسیار کمک کننده باشد.اگاهی شما در مورد علایم افسردگی ،علایم هشدار ان و  بهترین نحوه گفتگو با فرد افسرده تاثیر گذار است.

گام اول :

شناخت علایم افسردگی است که در قسمت ابتدایی بیان شد

گام دوم:

افراد افسرده ممکن است حرف هایی بزنند که باعث رنجش دیگران شود،سعی کنید از صحبت های ان ها برداشت شخصی نکنید. فرد افسرده را درک کنید،یک شنونده دلسوز بودن ،بسیار مهم تر از نصیحت کردن است. فرد افسرده را تشویق کنید تا از احساسات خود بگوید،بدون قضاوت به او گوش کنید. انتظار نداشته باشید یک مکالمه پایان افسردگی باشد،افراد افسرده تمایل به کناره گیری دارند،شاید لازم باشد نگرانی و تمایل خود را برای گوش دادن بارها و بارها ابراز کنید.

چند جمله موثر که میتوانید در این گفتگو استفاده کنید:

_ تو تنها نیستی و من در این شرایط کنارت هستم

_ممکن است در حال حاضر باور کردنش سخت باشد ولی این حس تو تغییر خواهد کرد

_لطفا به من بگو برای کمک به تو چکاری میتوانم انجام دهم

چه جملاتی را استفاده نکنیم:

_فقط خودت میتوانی به خودت کمک کنی تا از این وضعیت خارج شوی

_تو نیاز به دارو یا مشاوره نداری

_این مسئله انقدر ها مهم نیست که برایش ناراحت شوی

گام سوم:

شناختن علایم هشدار در افسردگی و بدنبال آن انجام اقدام مناسب است

خودکشی در زمان افسردگی یک خطر واقعی است و دانستن علایم هشدار آن بسیار مهم است:

_اگر دوست شما در مورد نفرت از خود و ناامیدی میگوید

_اگر صحبت از تمایل به مرگ یا تمایل به خودکشی را بیان میکند،

_از اطرافیان خداحافظی میکند ،

_طلب حلالیت میکند،نامه خداحافظی از اطرافیان مینویسد

در این موارد منتظر نمانید،نگرانی های خود را با او در میان بگذارید،صحبت صریح در مورد افکار و احساسات خودکشی میتواند زندگی یک نفر را نجات دهد. او را تشویق به کمک گرفتن از یک روانپزشک نمایید . افسردگی ممکن است باعت کاهش انرژی و انگیزه فرد شود و حتی اقدام به گرفتن وقت ملاقات برای دوست  شما سخت و دلهره اور باشد. در صورت مقاومت فرد  برای ویزیت روانپزشک، به او قرار ملاقات با پزشک خانواده یا روانشناس را پیشنهاد دهید. مواجهه با پزشک خانواده یا روانشناس ممکن است برای او دلهره کمتری داشته باشد.به او کمک کنید تا درمانگر مناسب پیدا کند و در اولین ویزیت او را همراهی کنید.

آیا افسردگی درمان دارد؟

برای درمان افسردگی درمان های دارویی  و غیردارویی وجود دارد.

از جمله درمان های غیر دارویی افسردگی میتوان به مشاوره و روان درمانی اشاره کرد. این نوع درمان ها برای مراحل خفیف افسردگی استفاده میشود،البته در موارد شدید افسردگی، این نوع درمان ها میتواند در کنار درمان های دارویی قرار گیرد. خوشبختانه امروزه دارو های متعددی وجود دارد  که باعث درمان افسردگی میشود .  افسردگی، غالبا ، به درمان های دارویی  به خوبی پاسخ میدهد. اما مسئله ای که توجه به ان بسیار مهم است این است  : شروع اثر داروهای ضد افسردگی حدودا بعد از ۳-۴ هفته از شروع داروها میباشد.و عدم بهبودی در روز های اول شروع دارو،نشانه عدم تاثیر داروها نمیباشد. برخی افراد افسرده انتظار دارند که به سرعت درمان شوند و وقتی این اتفاق نمیافتد دارو را قطع میکنند. یا اینکه بعد از ۱-۲ماه از شروع درمان و بهبودی نسبی، داروها را به صورت خودسرانه قطع میکنند.قطع زودهنگام و خودسرانه دارو میتواند منجر به عود علایم افسردگی شود. توصیه میشود شروع و قطع داروهای اعصاب و روان تحت نظر روانپزشک صورت گیرد.

حرف آخر

فشارهای ناشی از سبک زندگی امروزی ممکن است هر فردی را به افسردگی مبتلا کند. اگر علائم افسردگی را در خود یا اطرافیان دیدیم سعی نکنیم انها را  پنهان و انکار کنیم. بی توجه نباشیم و با مراجعه به روانپزشک افسردگی را شناسایی و شکست دهیم . زندگی شاد و حال خوب حق همه ماست.

خبرنگار : علیرضا نظری ، پرستاری 98

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.