دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۰

عضو کمیته تحقیقات دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود:

دانشجوی پژوهشگر علاوه بر شرکت در کارگاه‌ها باید به تحقیق علاقه داشته باشد

فاطمه ازغدی

به عقیده دانشجوی پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، شرکت در کارگاه‌های پژوهشی برای فعالیت در این عرصه کافی نیست و دانشجو باید خودش نیز علاقه‌مند به این حوزه و به دنبال تحقیق باشد.

به گزارش مفدا شاهرود، بیست‌ودومین کنگره مجازی سالیانه ملی و هشتمین کنگره بین‌المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی گناباد ۹ الی ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ برگزار شد . محورهای ویژه کنگره امسال " کووید۱۹" ، "tale health" و " تعیین کننده‌های اجتماعی سلامت(SDH) " بود .به همین بهانه با " فاطمه ازغدی " از دانشجویان پژوهشگر عضو کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود و نویسنده یکی از مقالات برتر این کنگره گفت‌وگویی کوتاه داشتیم.

لطفا خودتان را معرفی کنید.

سیده فاطمه ازغدی هستم، دانشجوی ترم هفت رشته علوم آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود.

چگونه وارد عرصه پژوهش شدید؟

سال ۹۸ با شرکت در مدرسه تابستانی وارد حیطه پژوهش شدم و موفق به نوشتن اولین پروپوزالم در این رویداد شدم.

به غیر از شرکت در کنگره ملی دانشجویان علوم پزشکی که امسال برگزار شد، آیا تجربه‌های دیگری نیز در عرصه پژوهش دارید؟

در زمینه ترجمه کتاب و ویرایش مقالات پایان نامه هم فعالیت دارم. در دومین فستیوال ملی “هر دانشجو، یک ایده” با محوریت “سلول‌های بنیادی و بیماری‌های اعصاب” که توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، به همراه ۲ نفر دیگر از دوستان شرکت کردیم و گروه ما موفق شد مقام اول را بین ۳۱ تیم شرکت کننده از دانشگاه‌های سراسر کشور کسب کند. در رویداد استارتاپی با موضوع “کسب‌وکارهای سلامت محور در دوران کرونا و پساکرونا” هم که با جمعی دیگر از دوستان شرکت کردیم موفق به کسب مقام سوم شدیم. از سال اول تحصیل هم عضو کمیته تحقیقات دانشکده پیراپزشکی بودم و از سال گذشته عضو شورای مرکزی این کمیته شدم.

درباره رویداد اخیر پژوهشی بگویید.

جدیدترین فعالیت پژوهشی که داشتم شرکت در “ بیست و دومین کنگره سالیانه ملی و هشتمین کنگره بین‌المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی” بود. این کنگره به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گناباد با ۲۵ محور در زمینه های مختلف سلامت و درمان برگزار شد. به‌طور کل کنگره‌های پژوهشی فرصتی برای عنوان دست آوردهای نوین علمی و مطرح کردن این پیشرفت‌ها در سطح کشوری و یا حتی بین‌الملل هست. برای شرکت در این کنگره، ابتدا چکیده‌ای از مقاله ارسال شد و پس از پذیرفته شدن چکیده مقاله، از من خواسته شد مقاله را به‌صورت سخنرانی ارائه دهم. چون کنگره بین‌المللی بود، ترجیح دادم ارائه را به زبان انگلیسی آماده کنم و این ارائه عنوان “سخنرانی برتر” را در پنل مربوطه کسب کرد.

عنوان مقاله شما چه بود؟

عنوان مقاله‌ای که من در این کنگره ارائه کردم “بررسی وضعیت متیلاسیون در پروموتر ژن miR-۸۸۶-۳p در سلول‌های بنیادی مزانشیمی انسان قبل و پس از تیمار با isoproterenol” است که در محور “علوم پایه پزشکی” قرار می‌گیرد. به‌طور خلاصه، در این پژوهش کنترل اپی ژنتیک miR-۸۸۶-۳p بررسی شده است. این میکروRNA در مهاجرت سلول‌های بنیادی و پروژنیتورهای خون‌ساز  با مهار CXCL۱۲ نقش دارد. به همین دلیل در پیوند سلول‌های بنیادی مغز استخوان و فرایند موبیلیزاسیون حائز اهمیت است.

فعالیت‌های پژوهشی ممکن است در ابتدا خیلی دشوار به نظر بیایند و بیشتر دانشجویان فکر می‌کنند مهارت و علم کافی را برای ورود به این حیطه ندارند. خوشبختانه کمیته تحقیقات دانشگاه بسیار فعال است و کارگاه‌های مفیدی در این زمینه‌ها برگزار می‌کند. البته جدا از شرکت در این کارگاه‌ها باید خودتان هم دنبال تحقیق باشید

برای دانشجویانی که در ابتدای مسیر پژوهش هستند چه توصیه‌ای دارید؟

فعالیت‌های پژوهشی ممکن است در ابتدا خیلی دشوار به نظر بیایند و بیشتر دانشجویان فکر می‌کنند مهارت و علم کافی را برای ورود به این حیطه ندارند. خوشبختانه کمیته تحقیقات دانشگاه بسیار فعال است و کارگاه‌های مفیدی در این زمینه‌ها برگزار می‌کند. البته جدا از شرکت در این کارگاه‌ها باید خودتان هم دنبال تحقیق باشید و شاید مهم‌ترین کاری که اول باید انجام بدهید تقویت زبان انگلیسی است تا بتوانید منابع و مقالات را به خوبی متوجه بشوید و نتایج کار خودتان را هم به انگلیسی منتشر کنید تا مخاطبان بیشتری در دنیا بتوانند از این نتایج استفاده کنند.

و کلام پایانی؟

در آخر از همه عزیزانی که در مسیر پژوهش من را یاری کردند تشکر می‌کنم. از جمله اساتید ارجمندی که در این سه سال هریک به نوعی راهنمای من بودند، به ویژه دکتر آتشی که همیشه مشوق دانشجوهایشان هستند و از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنند. بدون شک هیچ یک‌از این موفقیت‌ها بدون حمایت ایشان امکان‌پذیر نبود؛ و همینطور دکتر عسگریان سرپرست کمیته تحقیقات دانشکده پیراپزشکی که با تمام قوا سعی می‌کنند مسیر پژوهش را برای دانشجویان هموار کنند و همه‌ ما مدیون تلاش‌های خستگی ناپذیر ایشان هستیم.

گفت‌وگو از مریم سلامت منش، دبیر سرویس آموزشی و پژوهشی مفدا شاهرود

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.