یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰

عزیزاله داودی؛

۳۴ رشته ورزشی در دانشگاه فعال است

مصاحبه

رئیس اداره تربیت بدنی دانشگاه علوم لرستان گفت: از نظر تربیت بدنی در بین دانشگاه های تیپ ۲ جز دانشگاه های برتر و به عنوان هفتمین دانشگاه در بین دانشگاه‌های کشور بوده ایم.

در گفتگویی به مناسبت هفته تربیت بدنی و ورزش با عزیر اله داودی به مسائلی پیرامون ورزش دانشگاه پرداختیم و شما را به خواندن این مصاحبه دعوت می‎کنیم.

از مسئولیت خود در دانشگاه بگویید و اینکه از چه سالی این مسئولیت را پذیرفته‎اید؟

تقریبا از اسفند ماه سال گذشته مجددا در این سمت قرار گرفتم زیرا در سال‎های ۹۰ تا ۹۵ نیز این مسئولیت را برعهده داشتم.

وظایف و رسالت واحد تربیت بدنی در دانشگاه چیست و از حداقل امکانات و شرایطی که دانشگاه برای ورزش دانشجویان فراهم کرده یا در آینده قصد انجام برنامه‎ای دارد، بفرمایید؟

گسترش ورزش همگانی در بین جامعه پزشکی اعم از دانشجویان، کارمندان و اساتید، از اهداف این واحد است، همچنین ورزش کارکنان نیز در راستای اهداف دانشجویان پیش می‎رود.

  در شهرستان خرم‌آباد دو عدد سالن سرپوشیده چند منظوره، در الیگودرز دو سالن کوچک، و در شهرستان بروجرد هم سالن داریم، یک چمن مصنوعی فوتبال و فوتسال نیز در اختیار ما است.

با توجه به اینکه سعی داریم در راستای برنامه‎های وزارت بهداشت پیش ‌برویم، مقداری دشوار است که سرانه را به چهار متر فضای ورزشی برای هر دانشجو برسانیم زیرا روز به روز تعداد دانشجوها بیشتر می‌شود و امکانات و اعتبارات محدود است، به طور مثال یکی از دانشگاه هایی هستیم که استخر نداریم و ما در نظر داریم شروع به ساخت استخر با همکاری وزارت خانه داشته باشیم.

الان تشکل دانشجویی فعال برای تربیت بدنی در دانشگاه چیست؟

در حال حاضر تخصصی ترین واحد، واحد تربیت بدنی است.

چه رشته هایی در دانشگاه مورد حمایت و اجرا قرار میگیرند و چه مربیانی برای آنها در نظر گرفته شده با چه سطح تحصیلاتی؟

حدود ۳۴ نوع رشته ورزشی در دانشگاه فعال است که به تفکیک؛ ۱۲ رشته قهرمانی، ۱۵ رشته همگانی، بازی فکری در ۴ رشته و سایر ورزش‎ها را شامل می‎شود و تحصیلات همه مربیان دانشگاه کارشناسی ارشد تربیت بدنی است.

در طی یک دهه اخیر دانشگاه در حوزه ورزش و مسابقات و المپیادهای ورزشی، چه رتبه و مقامهایی را از آن خود کرده و جایگاه دانشگاه در حیطه ورزشی بین دانشگاه های دیگر چگونه است؟

در رشته‎های ورزشی هر ساله المپیاد برگزار می‎شود که در گذشته فقط رشته های قهرمانی از جمله فوتبال، فوتسال، والیبال، شنا، کشتی را در بر می‎گرفت، همچنین مسابقات تک رشته ای نیز داشتیم، مسابقات فوتسال هر ساله برگزار می‎شد و مقام می‎آوردیم، در بعضی از رشته ها قطعا مقام آور بودیم، تقریبا ۶ سال پیش ورزش همگانی نیز اجرایی شد.

از نظر تربیت بدنی در بین دانشگاه های تیپ ۲ جز دانشگاه های برتر بودیم و به عنوان هفتمین دانشگاه در بین دانشگاه‌های کشور قرار گرفتیم که خیلی عالی است.

با توجه به جمعیت و امکانات، رتبه خوبی داشتیم. در حال حاضر قهرمانان کشوری، عضو تیم ملی شطرنج داریم، هر ساله مسابقاتی بین دانشگاه های مناطق برگزار می شود و ما صاحب عنوان می شویم. اما برای پیشرفت طبیعتا هم امکانات و اعتبارات بیشتری می خواهیم از لحاظ اعتباری وضعیت دانشگاه نسبت به دانشگاه های دیگر پایین تر است، البته نسبت به دانشگاه های تیپ ۲ این گونه نیست، هزینه هایی که دانشگاه های تیپ ۱ دارند تفاوت زیادی با دانشگاه ما دارد.

شرایط کرونا چه تاثیری روی ورزش دانشگاه داشت و قرار است از این به بعد چه تاثیری داشته باشد؟

از زمان کرونا ورزش در همه جای دنیا به صورت نیمه تعطیل درآمده و خوشبختانه الان بهتر شده، به هر حال بعد از یک مدت راهکارهایی به وجود آمد، الان بیشتر مسابقات به صورت مجازی انجام می شود ولی گردهمایی نمی‎توانیم داشته باشیم، مگر با رعایت پروتکل های بهداشتی هر از گاهی مسابقات و گردهمایی هایی برگزار شود البته این باعث شد استقبال به اندازه قبل نباشد.

معمولا مسابقاتی که امکان برگزاری به صورت انفرادی داشته باشند، بیشتر به صورت مجازی برگزار می شوند و در سال جاری ۴ جشنواره ورزشی تاکنون به صورت مجازی برگزار کردیم، به این شکل که شرکت کنندگان طبق دستورالعمل از خود فیلمی تهیه و ارسال کرده‎اند و ما داوری کردیم، به ۴۸ نفر جوایزی اهدا کردیم (جوایز نفرات شش ماهه اول) و در روز تربیت بدنی به حدود ۱۷ نفر هدایایی اعطا شد.

رویکرد و تصمیم گیری وزارت بهداشت در حوزه ورزش برای دانشجویان چگونه است؟

خوشبختانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استقبال و حمایت‎های خوبی از ورزش های دانشجویی می‎کند و برنامه‎های زیادی هم اجرا می‎کند، تعدد رشته‎ها باعث ازدحام فعالیت‎ها می‎شود و کاستی هایی بوجود می‎آورد.

در سطح دانشگاه ما وضعیت خوب است، تعداد رشته هایی که فعالیت می‎کنند، ورزش های همگانی، به انضمام بازی‎های فکری در حال فعالیت هستند البته اگر اعتبارات اختصاص داده شود همه ی رشته ها را می‎توان فعال کرد و شادابی را به کل جامعه دانشگاهی برگرداند.

چرا دانشجویان در دانشگاه باید زمانی برای رشته های ورزشی در نظر بگیرند، این رشته ها چه کمکی به ارتقاء تحصیلی دانشجویان میکند؟

قطعا کمک می‎کند، عقل سالم در بدن سالم است، ورزش باعث شادی و نشاط دانشجو می شود، به هر حال کسانی که به فعالیت می پردازند نسبت به دانشجویان یا افرادی که بدون فعالیت هستند و در انزوا به سر می برند، سالم‎تر هستند. طبیعتا با فعالیت‎های ورزشی نیز جامعه سالم تری خواهیم داشت.

خبر: نگین اشتری/دبیر سرویس فرهنگی مفدا

مصاحبه:نگین دالوند/دبیر سرویس صنفی و رفاهی مفدا

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.