دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۱

مصاحبه با برگزیده جشنواره قرآنی هدهد از دانشکده علوم پزشکی گراش به مناسبت هفته قرآن و عترت دانشگاه‌ها؛

باید لطف خدا شامل بنده‌ شود تا توفیق پیدا کند آیات الهی را در سینه‌اش نگهدارد

گراش

مرضیه کارگر جهرمی اظهار داشت: مسلما شوق و علاقه فردی به تنهایی کافی نیست بلکه در قدم اول باید لطف خدا شامل بنده‌اش شود تا توفیق پیدا کند آیات الهی را در سینه‌اش نگهداری کند. در این میان، حمایت و پشتیبانی خانواده نیز بستری را فراهم می‌آورد که در یک فضای آرام و بی‌دغدغه این مسیر را بپیمایی.

به مناسبت هفته " قرآن و دانشگاه " ، مصاحبه با مرضیه کارگر جهرمی ، عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی گراش و برگزیده جشنواره قرآنی هدهد در سال های قبل را که در شماره چهارم نشریه مشکات (گاهنامه فرهنگی مذهبی کانون قرآن وعترت ) منتشر شده بود را بازنشر می کنیم.

خودتان را معرفی بفرمایید.

سلام قولا من رب الرحیم(۵۸ یس)

به نام خدا، عرض سلام و احترام حضور همه سروران گرامی.  مرضیه کارگر جهرمی هستم ( کارشناسی ارشد پرستاری )

چگونه وارد حوزه قرآن و مسابقات فرهنگی شدید؟

بنده از کودکی علاقه خاصی به قرآن داشتم به گونه‌ای که یکی از برنامه‌های اوقات فراغتم در تابستان،  شرکت در کلاس‌های قرآن بود. از مقطع ابتدائی در مسابقات احکام و قرآن شرکت می‌کردم و به لطف خدا از سال ۹۳ در مجموعه دارالتحفیظ امام هادی (ع) جهرم حفظ قرآن را شروع کردم و پس از ۲ سال و نیم به آرزوی همیشگی‌ام رسیدم.

اجازه بدهید خاطره‌ای را برای شما خوبان، بازگو نمایم. مادرم تعریف می‌کرد: یکی از روزهای تابستان که مشغول حفظ سوره‌های کوچک جزء سی قرآن بر روی پشت بام بودم زن سالمند همسایه به درب منزل‌مان آمده و از مادرم پرسیده نمی‌دانی چه کسی فوت شده؟ الان حدود نیم ساعت است از مسجد، صدای قرآن می‌آید، بنده خدا صدای مرا با نوار صوتی قرآن مسجد اشتباه گرفته بوده است.

خانواده چه‌قدر در این مسیر تاثیرگزار بودند؟

مسلما شوق و علاقه فردی به تنهایی کافی نیست بلکه در قدم اول باید لطف خدا شامل بنده‌اش شود تا توفیق پیدا کند آیات الهی را در سینه‌اش نگهداری کند. در این میان، حمایت و پشتیبانی خانواده نیز بستری را فراهم می‌آورد که در یک فضای آرام و بی‌دغدغه این مسیر را بپیمایی.

برای ورود کودکان به این حوزه چه سنی را پیشنهاد می‌کنید؟

به نظر بنده، اگر والدین بخواهند فرزندان‌شان را با نور قرآن منور سازند در وهله اول باید خودشان مطابق موازین و دستورات الهی عمل کنند و خودشان با قرآن مانوس شوند تا شاهد تاثیر و برکات قرآن برای خود و فرزندان‌شان حتی در دوران جنینی باشند. برای سن هیچ محدودیتی نیست، اگر خودشان در این مسیر باشند اطفال ناخودآگاه به این سمت گرایش پیدا می‌کنند و کافی است مشوق ایشان باشند.

تاکنون در چه مسابقاتی شرکت کرده‌اید؟ آیا شکست هم خورده‌اید؟

مسابقات که الله اعلم، تاجایی که خداوند لطف و عنایت فرموده شرکت کرده‌ام چه در زمینه ترجمه قرآن، تفسیر، حفظ موضوعی یا احادیث و روایات و.......

بله شکست هم داشته‌ام....... بالاخره مسیر زندگی پر از فراز و نشیب است اما مهم این‌است که انسان اول خودش و ثانیا راه خودش را گم نکند و به دنبال هر افتادنی، مجددا باید ایستاد و پیش‌رفت.

من در این مواقع ذکر لبم این‌است: رب انی لما انزلت من خیر فقیر(۲۴ قصص) ...... بارالها من به هر خیری که تو نازل فرمایی محتاجم.

اگر خاطره زیبایی از حضور در مسابقات قرآنی دارید بفرمایید.

به عقیده من حضور در فضای مسابقات قرآن همگی پر از خاطرات زیبا و دلنشین است، اما لذت بخش‌ترین و پرهیجان‌ترین قسمت، زمان اعلام نتایج و اهدای جوایز معنوی است .......

باتوجه به مشغله‌های مربوط به تدریس و استادی دانشگاه، چه عاملی سبب شد در این مسیر قدم بگذارید و فعالیت کنید؟

مهربان‌تر از خداوند در عالم هستی کیست؟ زمانی که خدا در قرآن می‌فرماید: و اذا سالک عبادی عنی فانی قریب اجیب دعوة الداع اذا دعان              و چون بندگان من درباره من از تو پرسند بدانند که من به آنها نزدیکم.... هرکسی مرا خواند دعای او را اجابت می‌کنم. (بقره (۱۸۶

و بالاتر از آن : الا بذکرالله تطمئن القلوب            همانا با یاد خدا دلها آرامش می یابد. (رعد (۲۸

یک نصیحت خواهرانه عرض کنم روزتان را با ذکر خدا و تلاوت آیات قرآن حتی یک صفحه آغاز کنید تا متوجه آثار و برکاتش در زندگی، کار وفعالیت‌هایتان شوید.

برنامه روزانه‌تان را بگویید. آیا روزانه قرآن هم قرائت می‌کنید؟

بخشی از برنامه روزانه من مربوط به آموزش و تدریس، بخشی فعالیت‌های روزمره، و جزء جدایی ناپذیر، مرور روزانه محفوظات قرآنی است.

البته به لطف خدا زیارت صبحگاهی شهید گمنام دانشکده هم به برنامه‌ام اضافه شده‌است.

ان شاا... که خداوند این توفیقات را به واسطه گناهانم، سلب نکند.

توصیه شما به دانشجویان چیست؟

کمتر از حدی هستم که بخواهم توصیه کنم فقط پیشنهادم این‌است که خودشان را به واسطه خواندن کلام الهی به خدا نزدیک کنند. چون رفیقی مهربان‌تر از او و یاری‌رساننده و خیرخواهی بهتر از او ندیدم که ندیدم.....

همچنین در عرصه علم تا می‌توانند تلاش کنند چرا که عالمان نزد خدا جایگاه بالایی دارند؛

یرفع ا...الذین آمنو منکم والذین اولو العلم درجات (۱۱مجادله)

خدا مقام اهل ایمان و دانشمندان شما را رفیع گرداند.

 سخن پایانی خود را بفرمایید.

نیت‌ها را برای خدا خالص کنید، حضور خدا را بر همه اعمال و کردار خود احساس نمایید و بر طریق رضایت و خشنودی وی عمل نمایید که دنیا محل گذر است و بس..........

حقیر را از دعای خیر خویش محروم نسازید.

اللهم عجل لولیک الفرج

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.