چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۳:۰۶

روز جهانی فلسفه

روز جهاني فلسفه

لغت نامة دهخدا ذیل واژة «فلسفه» چنین آورده است: فلسفه واژه ای یونانی است که از دو بخش فیلوسس و سوفیا تشکیل شده است. فیلوسس به معنی دوست و دوستدار و سوفیا یعنی حکمت.
بسیاری از متفکران معتقدند فلسفه ریشه در «حیرت» دارد، به عبارتی نشأت‌گرفته از تمایل طبیعی بشر به تحیر از خود و دنیایی است که در آن زندگی می کند. این رشته که شکلی از تعقل تلقی می شود به انسان تأمل در تفکر، پرسش پیوسته و مدام از حقایق کاملاً تثبیت شده، تأیید فرضیه ها و یافتن نتایج را می آموزد. اهمیت فلسفه را می توان از تأثیر طولانی مدت آن بر فرهنگ های مختلف دریافت. به طوریکه قرنهاست در همة فرهنگ‌ها فلسفه به مفاهیم، ایده ها و تحلیل‌ها جان می‌بخشد و از این طریق بنیان تفکر انتقادی، مستقل و خلاق را بنا نهاده است. همچنین فلسفه به تحکیم بنیان های معتبر و موثق همزیستی مسالمت آمیز کمک می کند.
با توجه به نقش مهم فلسفه، یونسکو، سازمان علمی فرهنگی ملل متحد، از سال ۲۰۰۲ هر ساله در سومین پنج‌شنبة نوامبر مراسم بزرگداشتی با عنوان روز جهانی فلسفه، هم در مقر این سازمان در پاریس و هم در سایر شهرهای دنیا برگزار می کند. در ایران این روز اغلب با آخرین پنج شنبة آبان همزمان می شود. یونسکو در کنفرانس عمومی خود در سال ۲۰۰۵ این روز را به رسمیت شناخت تا اهمیت این رشته را، به ویژه برای جوانان، یادآوری و بیان کند؛ اینکه فلسفه رشته ای است که تفکر مستقل و انتقادی را تشویق می کند و انسان را در حرکت به سمت درک بهتری از جهان و ترویج مدارا و صلح توانمند می سازد.
هدف یونسکو از این نام گذاری ترویج فرهنگ بین المللی بحث فلسفی برای احترام به کرامت و تنوع بشری است. این روز تبادلات علمی و دانشگاهی را افزایش می‌دهد و نقش دانش فلسفی را در پاسخگویی به مسائل جهانی روشن می‌سازد. این سازمان با این کار اهمیت تفکر فلسفی را خاطرنشان و مردم جهان را برای به اشتراک گذاشتن میراث فلسفی خود با یکدیگر ترغیب می کند. از منظر یونسکو فلسفه بنیان های مفهومی اصول و ارزش های صلح جهانی یعنی دموکراسی، حقوق بشر، عدالت و برابری را ارائه می کند.
این روز برای ما انسان ها نیز فرصتی فراهم می کند تا از خود سؤالاتی را بپرسیم که اغلب فراموش می-کنیم: «چه چیزهایی هستند که ما از فکر کردن درباره آنها غافل هستیم؟» «به کدام واقعیت های دشوار(تحمل‌ناپذیر) عادت کرده ایم؟»
یونسکو هر ساله با بزرگداشت روز جهانی فلسفه در سومین پنج شنبة نوامبر بر ارزش ماندگار فلسفه در توسعة تفکر بشری در هر فرهنگ و برای هر انسانی تأکید می کند. این سازمان برنامة روز جهانی فلسفه را برنامه ریزی و هدایت می کند؛ اما نه برای خود، بلکه آن را متعلق به کسانی می داند که در هر جایی که باشند به فلسفه توجه دارند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.