چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۸

در رویداد تخصصی صنفی علوم پزشکی مطرح شد؛

مطالبات شورای صنفی پیرامون افزایش ظرفیت پزشکی و مشکلات همراه

صنفی

در پی جلسه‎ای که توسط رسانه دانشجویی مدایونت با همکاری شورای صنفی مرکزی وزارت بهداشت و رسانه مدیستیو با حضور مهدی سقاوی، علیرضا میرزایی و عارف کمانی به ترتیب نائب دبیر، دبیر حقوقی و سخنگوی شورای صنفی برگزار شد، آقای مهدی سقاوی نائب دبیر شورای صنفی وزارت بهداشت توضیحاتی از طرح افزایش ظرفیت پزشکی و عملکرد شورای انقلاب در این مورد داد.

نائب دبیر شورای صنفی وزارت بهداشت گفت: دو موضوع جدا همزمان در ماه اخیر مطرح شده است، اول اینکه طرح افزایش ظرفیت پزشکی مجلس طبق پیگیری‎های شورای صنفی از دستور کار خارج شد و دومی شورای اتقلاب؛ طرحی که توسط تعدادی از نمایندگان مجلس که غالبا پزشک نبودند و اطلاعاتی از علوم پزشکی نداشتند ارائه شد که البته کمیسیون بهداشت مجلس آن‎ را نپذیرفت.

وی به دلایلی که سبب نقد شورای صنفی به این طرح بود اشاره کرد و ابراز داشت: دلیل اول افزایش ظرفیت بدون توجه به زیرساخت‎های آموزشی کشور است که قصد داشتن این کار را از راه‎های مختلفی به سرانجام برسانند و در درجه اول آن رشته‎های علوم پزشکی را به وزارت علوم منتقل کنند، که قبلا هم مطرح شده بود اما پذیرفته نشد.

نائب دبیر شورای صنفی در رابطه با زیر ساخت‎های آموزشی و رفاهی اشاره کرد و گفت: دوستانی که فکر می‌کنند افزایش ظرفیت با افزایش تعداد محقق می‎شود، در اشتباه‎اند، ما با افزایش ظرفیت به تعداد اساتید بیشتر، خوابگاه و بودجه بیشتر برای صندوق رفاه دانشجویان و مواردی از این قبیل نیازمندیم.

سقاوی افزود: دلیل اساسی این است که، بنیه آموزش پزشکی در رشته‌های علوم انسانی و مهندسی متفاوت است، دانشجویانی که رشته‎های علوم پزشکی می‌خوانند باید بخشی از آموزششان در بیمارستان‎ها گذرانده شود.

مهدی سقاوی به دیگر مسائل مورد مطالبه گریزی زد و تصریح کرد: ورود دانشجویان خارج کشور، دور زدن کنکور، تعهدات پزشکان، حق مطب نداشتن، از موضوعاتی بود که موازی این قضیه مطرح شد.

در ادامه سقاوی اشاره کرد: یکی از کمیسیون‎های تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی چند روز پیش طرحی را تصویب کردند که سالانه تا ۵ سال سه هزار نفر به دانشجویان پزشکی افزوده شود که جزئیاتی دارد.

وی در پایان با اشاره به دیدگاهی که در خصوص بحث کمبود پزشک و کادر درمان وجود دارد، گفت: عده‎ای علت آن را تمرکز اغلب نیروها در تهران می‎دانند، اما با توجه به اینکه در همین چند ماه گذشته هزاران پزشک به خارج کشور مهاجرت کردند، نشان می‎دهد که ما نیروهای آماده به خدمت را از دست دادیم.

نگین اشتری، نگین دالوند/مفدا لرستان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.