چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۱

دبیر قرارگاه مدیریت کرونا خبر داد:

آغاز طرح «محله‌محور واکسیناسیون» در سبزوار

گزارش تصویری / کرسی آزاداندیشی و گفتگوی علمی با موضوع «سوالات و شبهات واکسیناسیون کرونا» در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

دکتر عزت صمدی‌پور دبیر قرارگاه مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی سبزوار از آغاز طرح "محله‌محور" برای پوشش کامل واکسیناسیون در سبزوار خبر داد و گفت: در این طرح که توسط معاونت بهداشتی دانشگاه آغاز شده است با افرادی که به دلایلی از قبیل مشغله کاری و یا محدودیت تزریق دز دوم واکسن خود را انجام نداده‌اند تماس تلفنی برقرار خواهد شد و کارشناسان مربوطه دلایل عدم تزریق واکسن را جویا خواهند شد.

دکتر عزت صمدی‌پور دبیر قرارگاه مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در برنامه کرسی آزاداندیشی و گفتگوی علمی با موضوع سوالات و شبهات واکسیناسیون کرونا که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه برگزار شد با بیان اینکه میزان پوشش واکسیناسیون در سبزوار از متوسط کشوری و استانی بالاتر است اظهار داشت: مردم فهیم سبزوار نسبت به انجام واکسیناسیون هوشمندانه عمل کرده و مشارکت خوبی داشتند به گونه‌ای که در حال حاضر آمار سبزوار در میزان افراد واکسینه شده از متوسط کشوری و استانی بالاتر است.

دبیر قرارگاه مدیریت کرونا با اشاره به اینکه در حال حاضر ۷۶ درصد در کل کشور دز اول و ۴۶ درصد دز دوم را تزریق نموده‌اند، افزود: تزریق دز اول واکسن در سبزوار ۸۰ درصد و دز دوم ۴۸/۵ درصد است که این گویای تلاش شبانه‌روزی مجموعه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار بوده و امیدواریم به زودی تزریق دز دوم نیز به بالای ۸۰ درصد رسیده تا به حاشیه امنی دست یابیم.

دکتر صمدی‌پور از آغاز طرح "محله‌محور" برای پوشش کامل واکسیناسیون در سبزوار خبر داد و گفت: در این طرح که توسط معاونت بهداشتی دانشگاه آغاز شده است با افرادی که به دلایلی از قبیل مشغله کاری و یا محدودیت تزریق دز دوم واکسن خود را انجام نداده‌اند تماس تلفنی برقرار خواهد شد و کارشناسان مربوطه دلایل عدم تزریق واکسن را جویا خواهند شد.پوشش واکسیناسیون در سبزوار از متوسط کشوری و استانی بالاتر است

این عضو هیأت علمی دانشگاه افزود: این کار به صورت اکتیو پیگیری خواهد شد و در صورت نیاز همشهریان، کارشناسان ما حتی به درب منازل مراجعه و تزریق دز دوم را برای مردم شریف سبزوار انجام خواهند داد.

دبیر قرارگاه مدیریت کرونا هدف از اجرای طرح محله‌محور را رسیدن به پوشش کامل واکسیناسیون عنوان کرد و ابراز داشت: امیدواریم با اجرای این طرح میزان واکسیناسیون در سبزوار به بالای ۸۰ درصد در دز دوم برسد.

وی خطاب به همشهریان تاکید کرد: کارشناسان معاونت بهداشتی از سامانه طراحی شده و با شماره ۴۰۳۰ تماس خواهند گرفت و اطلاعات کامل افراد از جمله کدملی و نام و نام خانوادگی فرد را اعلام خواهند کرد در نتیجه مردم عزیز به دیگر شماره‌ها اعتماد نکرده و مراقب افراد سودجو باشند.

در جامعه امروزی سرنوشت افراد به یکدیگر وابسته است

دکتر صمدی‌پور در بخشی دیگر از سخنان خود به وابسته بودن سرنوشت افراد جامعه در برخی مسائل از جمله بروز بحران‌ها اشاره‌ای کرد و بیان داشت: سرنوشت افرادی که در یک منطقه زندگی می‌کنند به یکدیگر وابسته بوده و این مسئله غیر قابل انکار است. این وابستگی در زمان وقوع بحران اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. به طوری مثال اگر زلزله و یا آتش‌سوزی صورت بگیرد نمی‌توانیم بگوییم منزل همسایه به ما مربوط نیست. چون اگر منزل همسایه ما آسیب ببیند در ادامه منزل ما در خطر خواهد بود که اینجا وابستگی سرنوشت مفهوم پیدا می‌کند.

این مقام مسئول ادامه داد: در بیماری کرونا نیز سرنوشت مردم به یکدیگر وابسته بوده چرا که این ویروس از طریق تنفسی منتقل شده و هوای تنفسی را نمی‌توان جدا کرد و در نتیجه اگر یک نفر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکرده و تزریق واکسن را انجام ندهد علاوه بر ایجاد مشکل برای خود، برای نزدیکان و دیگر افراد جامعه خطر آفرین و مشکل‌ساز خواهد بود.

این عضو هیأت علمی دانشگاه به پیک‌های متعدد کرونا در کشور اشاره کرد و گفت: صحبت از آغاز پیک ششم در اوایل مهر ماه بود که خوشبختانه این اتفاق صورت نگرفت و مهمترین دلیل آن واکسیناسیون گسترده مردم در سراسر کشور بود.

در ادامه دبیر قرارگاه مدیریت کرونا از اهمیت واکسیناسیون سخن گفت و اظهار داشت: ما در سبزوار طی روزهای گذشته فوتی بین افرادی که دو دز واکسن را تزریق بوده‌اند اصلا نداشته‌ایم که این نشان از اهمت واکسیناسیون سراسری دارد.

وی به کاهش آمار افراد بستری شده در بخش آی‌سی‌یو نیز اشاره‌ای داشت و افزود: نتیجه واکسیناسیون کاهش این آمارها بوده و این روزها کادر درمان شرایط بهتری نسبت به قبل را تجربه کرده و کمی فشار از روی دوش آنها برداشته شده است.

وی در پایان از مردم خواست تا برای کنترل و مهار کامل این بیماری، واکسیناسیون را جدی گرفته و حتما تزریق دو دز واکسن را انجام دهند چرا که در غیر اینصورت علاوه بر ایجاد مشکل برای خود و اطرافیان، باعث ایجاد و اعمال محدودیت‌ها، تعطیلی مشاغل، قرنطینه و در نتیجه بروز آسیب‌های اقتصادی، اجتماعی و روانی در جامعه خواهند شد.

کد خبرنگار: ۳۶۰۶۰۱

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.