دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۸

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت مطرح کرد؛

از ظرفیت خیرین به صورت گسترده بهره ببریم

نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی (روز دوم)

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به حضور فعالانه خیرین در ساخت و بهسازی خوابگاه‌های متاهلی و دانشجویی بیان کرد: فعالیت‌های عام‌المنفعه نیازمند همکاری‌های گسترده و تلاش‌های مردم‌نهاد است. به منظور بهره‌مندی پیوسته و نهادمند از خرد جمعی و تقویت همکاری در دست‌یابی به اهداف متعالی مشترک در زمینه‌ مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه و استفاده از امکانات و ظرفیت‌های طرفین باید از ظرفیت خیرین به صورت گسترده بهره ببریم و معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت تاکیدات زیادی برای بهره‌گیری از این ظرفیت دارد. به همین منظور امور مشارکت‌های اجتماعی و خیرین دانشجویی و فرهنگی تشکیل شده است.

به گزارش مفدا، دکتر حمیدرضا اشراقی مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت در دومین روز از نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت که یک‌شنبه ۳۰ آبان در سالن جلسات کتابخانه دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، عنوان کرد: اداره کل دانشجویی فعالیت‌ها و وظایف متعددی از جمله موضوعات ورزشی به صورت قهرمانی و همگانی و مشاوره و سلامت روان را برعهده دارد تا از لحظ جسمانی و روانی بتواند شرایط خوبی را برای دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی فراهم کند و در ضمن بتواند به امور رفاهی دانشجویان به نحو احسن بپردازد.

وی ادامه داد: علاوه بر برنامه‌ریزی برای رشد امور رفاهی، مشاوه و امور ورزشی تاکیدات زیادی برای پرداختن به موضوعات خیرین و امور صنفی دانشجویان داریم. به همین منظور دبیرخانه امورصنفی دانشجویان و دستیاران را تشکیل داده‌ایم تا به‌طور خاص به این موضوع توجه داشته‌ایم. دغدغه دانشجویان دستیاری و رزیدنت در دیدار اخیر مقام معظم رهبری با دانشجویان نخبه مورد توجه ایشان قرار گرفته است و اهتمام داریم تا این دغدغه را به جد پیگیری کنیم.

اشراقی با اشاره به حضور فعالان در ساخت و بهسازی خوابگاه‌های متاهلی و دانشجویی بیان کرد: فعالیت‌های عام‌المنفعه نیازمند همکاری‌های گسترده و تلاش‌های مردم‌نهاد است. به منظور بهره‌مندی پیوسته و نهادمند از خرد جمعی و تقویت همکاری در دست‌یابی به اهداف متعالی مشترک در زمینه‌ مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه و استفاده از امکانات و ظرفیت‌های طرفین باید از ظرفیت خیرین به صورت گسترده بهره ببریم و دکتر شیراوژن تاکیدات زیادی بر این موضوع دارد. به همین منظور امور مشارکت‌های اجتماعی و خیرین دانشجویی و فرهنگی تشکیل شده است.

وی افزود: خیرین حوزه خدمات ارزنده‌ای در کشور ارائه داده‌اند و ما به دنبال این هستیم که این فرهنگ نیز جا بیفتد که خوابگاه هم جای مناسبی برای حضور خیرین است.

اشراقی با اشاره به بهره‌گیری بیشتر از ظرفیت خیرین بیان کرد: استفاده از اهمیت خیرین و واقفین برای ساخت، بهسازی و نوسازی خوابگاه‌های مجردی و متاهلی اهمیت زیادی دارد. در حال حاضر ۳۹ درصد خوابگاه‌ها فرسوده، ۴۴ درصد نیازمند بهسازی هستند و فقط ۱۷ درصد خوابگاه‌های ما استاندارد و نوساز است‌.

وی در ادامه افزود: در کنار تجهیز خوابگاه‌ها و بهره‌گیری از طرفیت خیرین در مراکز استان‌ها بهینه‌سازی تجهیزات و امکانات برای ارائه خدمات مطلوب بسیار مهم است و بسیاری از موضوعات باهماهنگی و اولویت‌های بهداشتی بهتر ارائه می‌شود. در کنار آن وضعیت تغذیه و تهیه آشپزخانه صنعتی با حمایت و تسهیلات و صندوق رفاه درحال برنامه‌ریزی است.

به گفته اشراقی افتتاح و بهره برداری از  ۵ پروژه خوابگاه دانشجویی مجردی با ظرفیت ۳۴۸۰ نفر و متراژ  ۶۷۰۰۰متر مربع درسال ، تعداد ۴ خوابگاه خریداری شده با ظرفیت ۶۴۸ نفر و با متراژ ۹۱۰۰ متر مربع ، تکمیل ۷پروژه خوابگاه دانشجویی مجردی و آماده بهره‌برداری با ظرفیت ۱۴۹۸ نفر و با متراژ ۳۰۷۰۵  متر مربع از جمله فعالیت‌های تعیین شده درسال۱۴۰۰ است.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت  درباره وضعیت تغذیه دانشجویی عنوان کرد: در حال حاضر تعداد سالن‌های غذاخوری دانشجویی ۱۲۱۲ سالن و تعداد آشپزخانه‌های دانشجویی ۸۳  تعداد است. هم‌اکنون ۷ سالن غذاخوری دانشجویی در دست احداث است و امسال از ۲  پروژه سالن‌های غذاخوری دانشجویی به متراژ ۱۲۵۰ متر مربع افتتاح و بهره‌برداری می‌شود.

وی اضافه کرد: برنامه‌ریزی برای حرکت به سمت آشپزخانه‌های صنعتی با توجه به کاهش جدی هزینه‌های امور تغذیه دانشگاه و همچنین هدف‌گذاری اداره کل دانشجویی و صندوق رفاه دانشجویی و حضور ظرفیت خیرین و مسوولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی مواد غذایی در پیگیری این برنامه اولویت زیادی برای ما دارد. در همین راستا تلاش داریم تا برنامه صنعتی‌سازی آشپزخانه‌های دانشجویی را با قوت در سال جاری پیگیری کنیم.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت تاکید کرد: موضوع افزایش ۲۰ درصدی کمک هزینه تحصیلی پیش از این در وزارت بهداشت مصوب شده است و به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام شد که این کمک هزینه را برای تمام دانشجویان واجد شرایط اجرایی کنند.

وی درباره کار دانشجویی دانشجویان علوم پزشکی در حوزه واکسیناسیون گفت: دانشجویان علوم پزشکی که به عنوان واکسیناتور در واکسیناسیون کرونا همکاری کرده‌اند یک حق الزحمه تحت عنوان کار دانشجویی دریافت می‌کنند که برای آن یک دستمزد قابل توجه درنظر گرفته شده است.

اشراقی درباره اهداف اداره کل دانشجویی در آینده بیان کرد: تشکیل کمپین ملی حمایت دانشجویی و فرهنگی، تقویت موسسات خیریه دانشجویی، فرهنگسازی مشارکت خیرین و واقفین از کارهایی است که با پیگیری آن را دنبال کرده و دانشگاه‌های علوم پزشکی باید مجامع خیرین سلامت استان خود را در سطح هیئت‌رئیسه برگزار کنند.

بازدیدهای میدانی از روند پیشرفت پروژه‌های عمرانی  خوابگاه‌ها و تغذیه دانشجویی، پیگیری از وزارت صنعت، معدن و تجارت، شرکت بازرگانی دولتی ایران و شرکت اموردام کشور جهت تامین اقلام اساسی غذایی (برنج، گوشت قرمز، مرغ و روغن)، پیگیری تفاهم‌نامه با تعدادی از اتحادیه‌ها و کارخانجات تولیدی تجهیزات خوابگاهی و ورزشی جهت تامین بصرفه و با کیفیت این وسایل در کارگروه مورد نظر در ستاد، بهسازی و بازسازی پاویون‌های بیمارستان‌های دانشگاهی، برگزاری دوره‌های دانش‌افزایی و توانمندسازی رؤسای و کارشناسان ادارات تغذیه، خوابگاه‌های دانشجویی و اداره رفاه دانشجویان، بازنگری و اصلاح آیین‌نامه اسکان در خوابگاه‌های دانشجویی با مشورت مدیران دانشجویی دانشگاه‌ها، تهیه و تنظیم الگوی خوابگاه‌های دانشجویی استاندارد با مشورت مدیران دانشجویی دانشگاه‌ها، تهیه و تنظیم الگوی همسان تجهیزات خوابگاه‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها با مشورت مدیران دانشجویی از جمله چالش‌ها و برنامه‌های مهم اداره خوابگاه‌ها و رفاهی است.  

برگزاری کارگاه‌های مشاوره برای رزیدنت‌ها؛ دستیاران و انترنها در محل بیمارستان‌های آموزشی با مشارکت شوراهای صنفی، پیگیری و طراحی نرم‌افزار (اپلیکیشن) جامع دانشجویی، راه‌اندازی سامانه ارتباط مستقیم با دانشجویان (صدای دانشجو) و راه‌اندازی سامانه پیامک‌رسان برنامه‌های رفاهی دانشجویی، اجرای طرح پژوهشی بررسی کیفیت زندگی، شادکامی و معنا در زندگی  دانشجویان مقاطع دستیاری و دکترای تخصصی، برگزاری  انتخابات مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان، دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، برگزاری نشست شورای مرکزی  و مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان و دستیاران دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، پیگیری به سازی پاویون‌های بیمارستانی برای انترن‌ها و رزیدنت‌ها، پیگیری بحث افزایش کمک هزینه تحصیلی رزیدنت‌ها و اجرای مصوبه افزایش ۲۰ درصد و بیمه‌های رزیدنتی در کنار استفاده از ظرفیت اماکن تفریحی وزارت بهداشت ( که در ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی عملیاتی شده است)، تاکید بر برگزاری جلسات موضوعی با رزیدنت‌ها و انترن‌ها و همچنین بازدید معاونین محترم فرهنگی و دانشجویی و معاونین آموزشی دانشگاه‌ها از پاویون های بیمارستانی و... از جمله‌ برنامه‌های اداره کل دانشجویی در سال جاری است.

المپیاد ورزش‌های همگانی، کار دانشجویی، دومین همایش شهدای دانشجو،  ورزش‌های قهرمانی، زیرساخت‌های ورزشی، تغذیه،  کارگاه‌های توانمندسازی اداره مشاوره و سلامت روان، مشاوره در خوابگاه‌های دانشجویی و... از دیگر موضوعاتی بود که از سوی مدیرکل دانشجویی مطرح شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.