پنجشنبه ۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۶

یک هفته، یک کتاب کاری از مفدا مازندران؛

معرفی کتاب " آماج "

مازندران/معرفی کتاب

در «یک هفته، یک کتاب» این هفته به سراغ یک کتاب با نویسندگی یکی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندران رفته‌ایم. «آماج» کتاب این هفته ماست که اخیرا به چاپ رسیده است. با «یک هفته، یک کتاب» همراه باشید.

آماج یک کتاب انگیزشی است که در مورد هدف و راه‌های رسیدن به آن صحبت می‌کند. آماج سعی در بالا بردن انگیزه دارد و نویسنده تلاش بر این داشته که جنبه‌های مختلف رسیدن به موفقیت را بررسی کند. این کتاب نوشته‌ی "نسترن عسگری" دانشجوی دانشگاه  علوم پزشکی مازندران می‌باشد. این کتاب در سال ۱۴۰۰ با تیراژ ۵۰۰ نسخه چاپ شده است. همچنین "گریبان" نام کتاب دیگر این نویسنده می‌باشد.

 نکته‌ی قابل تامل در مورد آماج این است که نویسنده با طرح سوالاتی مخاطب را به چالش کشیده تا بتواند با مخاطبین کتاب تعامل و همزاد پنداری داشته باشد و سپس به بیان جزئیات پرداخته و اعتقاد به این دارد که افراد خودشان مسیر زندگی‌شان را تغییر می‌دهند و زمینه های پیشرفت و زندگی خوب را فراهم می‌کند. آدم هایی که اهل عمل هستند، کار امروز را به فردا نمی‌اندازند و خودشان را به کسی متکی نمی‌دانند. اما از راهنمایی افراد موفق بسیار استفاده می‌کنند.

تاکید نویسنده در این کتاب بر این بوده است که گذشته را فراموش کرده و در زمان حال زندگی کنیم تا بتوانیم آینده‌ی بهتری داشته باشیم؛ زیرا این گونه است که فرصت‌های پیش رو را از دست نمی‌دهیم و حسرت و پشیمانی در دلمان رخنه نمی‌کند. هر شکست زمینه‌ی پیروزی را برایمان فراهم می‌کند. مهم این است که با یک شکست جا نزنیم، بجنگیم و بجنگیم و پر قدرت تا پیروزی ادامه دهیم. آدمی نباشیم که بدون هدف فقط دست و پا بزنیم و به مقصد نرسیم، چون مثل این است که آب نیست و ما شنا می‌کنیم. پس بیایید مسئولیت کارها و اشتباهات‌مان را به عهده بگیریم و ساده نگذریم.

نویسنده با بیان این جمله که "خودت و خودت یک ارتش هستید" گریزی به این نکته زده است که باید به خودت و توانایی‌هایت باور داشته باشی و عاشق خودت باشی. بنده سرنوشت نباشید و در داستان‌ها و فیلم‌هایی که دیدید غرق نشوید. هر چیزی در زمان خودش اتفاق می‌افتد؛ اما دلیل نمی‌شود عقب نشینی کنید. ره هزار ساله را نمی‌توان یک شب طی کرد. نباید عجله کرد؛ زیرا این امر سبب بروز مشکلات می‌شود و کلید معما صبر است.

فکر کردن بیش از حد به موضوع تو را از رسیدن به آن باز می‌دارد، تا جایی که از آن دور می‌شوی و دیگر به آن نمیرسی. توقعاتت را کم کن؛ هیچ چیز از هیچکس بعید نیست و نگذار توقع بیش از حد سبب شود دودش در چشمت فرو برود.

همیشه یادآور شو چه چیزی را از دست می‌دهی و چه چیزایی را به دست می‌آوری. یادت نرود باید بدهی تا بگیری و صد البته باید برایش با جان و دل بجنگی. از هر وقت کوتاهی که داری برای مطالعه استفاده کن، حتی شده ۵ دقیقه؛ زیرا دانش خود را بالا می‌بری، استفاده‌ زیاد از فضای مجازی می‌تواند تو را از تلاش برای مسیر پیش رو باز دارد. مجازی خوب است، اما به اندازه. هیچ وقت یک اشتباه را دوبار تکرار نکن.

گردآورنده: فاطمه علی نتاج

گرافیست: فاطمه معجری

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.