دوشنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۱

منتخب آزمون مرحله انفرادی سیزدهمین المپیاد کشوری علوم پزشکی کشور :

در مسیر المپیاد تجارب ارزشمندی کسب کردم

فاضل پور

سیده سارا سید فاضل پور منتخب آزمون مرحله انفرادی سیزدهمین المپیاد کشوری علوم پزشکی گفت: در مسیر المپیاد تجارب ارزشمندی کسب کردم وبا دوستان خوبی در این مسیر آشنا شدم.

خبرنگار مفدا گیلان گرامیداشت هفته دانشجو با یکی از منتخبان سیزدهمین المپیاد علوم پزشکی کشور به گفت و گو پرداخت. در ادامه  بخشی از این گفت و گو را باهم می خوانیم.

لطفا خودتان را معرفی کنید و د رمورد حیطه فعالیتتان توضیحاتی دهید . 

سیده سارا سید فاضل پور هستم دانشجوی رشته پزشکی ورودی مهر ماه ۹۸ حیطه انتخابی من در المپیاد  حیطه تفکر علمی در علوم پایه بود و سال دومی هست که  در این المپیاد شرکت می کنم . المپیاد های علوم پزشکی چند مرحله دارند که عبارت اند از مرحله غربالگری درون دانشگاهی که ۱۰ نفر برگزیده می شوند مرحله دوم مرحله انفرادی است که در مرحله اول انفرادی ۹۰ نفر در هر حیطه انتخاب و به صورت تیم های ۳ الی ۴ نفره توسط مراکز المپیاد هر دانشگاه انتخاب می شوند . 

 اطلاع رسانی در المپیاد به چه صورت انجام می شود ؟

من خودم اولین بار با مقوله المپیاد در روز جشن جدید الورود مهر ۹۸ آشنا شدم که هر کدام از گروه ها و انجمن ها دررابطه با کار خودشان صحبت می کردند یکی از این نفرات دکتر سعادت دانشجوی برتر دانشگاه علوم پزشکی گیلان بود که در حیطه المپیاد صحبت کردند بعد از آن هم با کانال های تلگرامی مربوط یه المپیاد آشنا شدم و اطلاعات لازم را کسب کردم البته من در دوران دبیرستان هم در المپیاد سلول های بنیادی و باز ساختی مدال برنز کسب کرده بودم و تا حدودی با المپیاد از گذشته آشنایی داشتم. 

 بخاطر کسب مدال برنز آیا باز هم کنکور دادید ؟

بله کنکور دادم و این المپیاد استثنا هیچ تاثیری در کنکور نداشت چون جز المپیاد های تازه تاسیس بود و ما در دوره سوم المپیاد بودیم .

در مسیر المپیاد چه چالش هایی داشتید که علاقه مند بودید مسوولین آنها را بهبود ببخشند ؟

از جمله مشکلات تمام دانشجویان عدم برگزاری کلاس هایی  برای المپیاد در دانشگاه است و دانشجویان باید برای  شرکت وحضور در کلاس های خارج از دانشگاه هزینه بالایی شرکت کنند و به نظرم  بهتر است برای تدریس  دانشجویان از مدال آوران  سال های قبل کمک گرفته شود .

 منابع شما برای شرکت در المپیاد چه چیز هایی بوده ؟

هر سال وزارت بهداشت منابعی را اعلام می کند امام متاسفانه برای حیطه ما منابع خاص و دقیقی وجود ندارد و یک موضوعی اعلام می شود و دانشجویان باید مطالعاتی در آن زمینه انجام دهند چون حیطه ما دانش محور نیست و بیشتر مهارت محور است و با حضور در کلاس ها و نظر اساتید . سوالات سال های قبل به این مهارت باید رسید. البته لازم به دکر است که بسیاری از منابع به زبان انگلیسی هستند و تسلط به زبان انگلیسی تاثیر بسزایی در این راه دارد.

 لطفا در باره حیطه تفکر علمی در علوم پایه توضیح دهید

 در حقیقیت این رشته منابع علمی مشخصی ندارد و دانشجویانی که به حوزه تحقیققات علاقه دارند می توانند در این المپیاد شرکت کنند این حیطه در مجموع ۴ بخش اصلی دارد ۱. نقشه مفهومی که توانایی مقاله خوانی را می سنجد

۲. بررسی توانایی فرضیه سازی که به دانشجویان موضوعاتی داده می شود و گفته می شود که در باره آن موضوع فرضیه سازی کنند .

۳. طراحی مطالعه که دانشجویان باید اصول طراحی مطالعه را بلد باشند که توسط اساتید به دانشجویان آموزش داده می شود.

۴ .تفسیر نتایج به صورت نمودار یا شکل داده می شود و دانشجویا ن می بایست بتوانند تفسیر کنند .

آیا این فعالیت ها تاثیری در رزومه دانشجویان دارد؟

بله تاثیر  زیادی دارد و بیشتر تجاربی که دانشجویان در دوره تحصیل کسب می کنند برایشان در آینده مفید خواهد بود.

آیا فقط دانشجویان پزشکی می توانند در این المپیاد شرکت کنند ؟

خیر تمامی دانشجویان علوم پزشکی می توانند در المپیاد شرکت کنند، اما یکسری حیطه ها را به دانشجویان گروه های مختلف  توصیه بیشتری می کنند.

آیا در این مسیر نا امید شدید ؟

در سال اول که در المپیاد شرکت کردیم شرایط خوابگاه خیلی مناسب نبود و شرایط بسیار سختی داشتیم و همچنین مدیریت کارهای المپیاد و دانشگاه هم بسیار سخت بود و گاهی در این مسیر خسته و نا امید می شدم اما به خاطر علاقه زیادی که داشتم به مسیر خودم ادامه دادم و امسال هم مجددا شرکت کردم.

کلام آخر .....

مسیر المپیاد مسیری بسیار شیرینی است و توصیه می کنم اگر دانشجویان علاقه دارند حتما شرکت کنند چون تجارب بسیار ارزشمندی را کسب خواهند کرد . 

تهیه و تنظیم : سیده معصومه پورطالب 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.