یکشنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۷

منتخب آزمون مرحله انفرادی سیزدهمین المپیاد کشوری علوم پزشکی کشور:

شرکت در المپیاد تاثیر بسزایی در موفقیت های آینده دانشجویان دارد

نگین رحیم زاده

نگین رحیم زاده منتخب آزمون مرحله انفرادی سیزدهمین المپیاد کشوری علوم پزشکی کشور گفت: شرکت در المپیاد تاثیر بسزایی در موفقیت های آینده دانشجویان دارد و علم و دانش دانشجویان در رشته تحصیلی شان را افزایش می دهد.

به گزارش مفدا گیلان، المپیادهای علمی وزارت بهداشت هر ساله در حالی برگزار می‌شود که همه دانشجویان در مقطع کارشناسی و دکتری‌حرفه‌ای از همان ترم اول تا زمان فارغ‌التحصیلی می‌توانند بدون پیش شرطی در آن شرکت کنند.سیزدهمین المپیاد علمی دانشجویان وزارت بهداشت  در آذر ماه سالجاری برگزار شد و نگین رحیم زاده از دانشگاه علوم پزشکی گیلان به عنوان  منتخب آزمون مرحله انفرادی سیزدهمین المپیاد کشوری علوم پزشکی کشور معرفی شد، به‌ همین بهانه با " نگین رحیم زاده" دانشجوی دانشگاه در این المپیاد به گفتگو نشستیم. 

لطفا خودتان را معرفی کنید و در باره حیطه انتخابی خودتان توضیح دهید

بنده نگین رحیم زاده هستم  دانشجوی سال ۶ پزشکی ورودی مهر ۹۵ در سیزدهمین المپیاد حیطه تفکر علمی در علوم پایه منتخب آزمون مرحله اول انفرادی بودم . از ۶ حیطه ای که در المپیاد وجود دارد یکی از آنها تفکر علمی در علوم پایه است و بیشتر فعالیت های آن  در رابطه با مقالات علمی است مقالاتی که یافته هایی را که در علوم پایه وجود دارد راکنار هم می گذارد تا به اطلاعات جدیدی دست یابند.

آیا اولین بار است که درالمپیاد شرکت می کنید؟

بله به صورت کاملا اتفاقی و پس از آشنایی با دوستانی که سالهای پیش در المپیاد شرکت کرده بودند با آن آشنا شدم و  تمایل پیدا کردم تا در المپیاد شرکت کنم.

اطلاع رسانی المپیاد به چه صورت است ؟

در دانشگاه ما اطلاع رسانی ها از طریق کانال های تلگرامی و یا از طریق شورای صنفی انجام می شوداما به صورت کلی منبع اطلاع رسانی برای  المپیاد وجود ندارد.

 در این مسیر چه چالش هایی داشتید ؟

در مسیر المپیاد یکسری مهارت لازم  است که متاسفانه تنها یک جلسه کلاسی از طرف دانشگاه  در این زمینه برگزار شد و توانستیم سوالات سال قبل را بررسی کنیم  که بسیار کم بود و نیاز داشتیم، کلاس هایی برای  مقاله خوانی و ...  نیز  داشته باشیم.

منابع المپیاد چیست و راه دسترسی دانشجویان به چه صورت است ؟

مهم ترین منبع سوالات سال های گذشته است که تا دوره یازدهم المپیاد به راحتی در دسترس دانشجویان قرار می گرفت ولی از دوره دوازدهم به بعد وزارت بهداشت و مراکز المپیاد سوالاتی را اعلام نکردند اما به نظر من مهم ترین راه مطالعه مقالات مختلف در زمینه علوم پایه است . موضوع امسال برای ما چاقی بود و ما در این زمینه به مطالعه پرداختیم .

آیا همه دانشجویان  می توانند در المپیاد شرکت کنند  ؟

در حیطه علوم پایه همه دانشجویان می توانند شرکت کنند اما حیطه ای مانند استدلال بالینی طبیعتا تنها دانشجویان پزشکی ترم های بالا  مجاز به شرکت هستند،چون شامل ۴ بخش ماژور پزشکی یعنی جراحی, زنان , داخلی, اطفال می باشد.

تسلط بر زبان انگلیسی چقدر در المپیاد تاثیر دارد؟

مقالاتی که باید مطالعه شوند بیشتر انگلیسی و کمتر به زبان فارسی هستند اما چون در علوم پزشکی پایه خیلی از کتاب ها انگلیسی است و معمولا دانشجویان تسلط نسبی بر زبان دارند اما بهتر است برای موفقیت بیشتر در این مسیر تسلط خود را هم بیشتر کنند .

سایت و یا کانالی برای دریافت اطلاعات المپیاد وجود دارد؟

از طرف وزارت بهداشت سایتی با عنوان medolympiad.behdasht.gov.ir است که در این سایت قوانین و روش کار و بخشی از سوالات سالهای گذشته قرار داده شده و علاوه بر این کانال های تلگرامی وجود دارد که مدال آوران سال های گذشته آنها را مدیریت می کنند.

آیا بر ای شرکت در المپیاد  شرط معدلی وجود دارد؟

خیر شرط معدلی وجود ندارد 

به دانشجویانی دانشگاه علوم پزشکی که هنوز وارد فضای المپیاد نشدند چه توصیه ای دارید ؟

مهم ترین مسئله ای که در رشته ما دانشجویان علوم پزشکی وجود دارد این است که با جان دیگران سر و کار داریم و ما باید سطح علم و دانش بالایی در کار داشته باشیم اگر دانشجویان بتوانند در مسیر هایی حرکت کنند که با پیشرفت روز به روز علم همراه باشند ، در موفقیت های آینده شان بسیار تاثیر گذار خواهد بود . 

تهیه و تنظیم : سیده معصومه پورطالب

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.