پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۱

مصاحبه با پژوهشگر برتر دانشکده علوم پزشکی گراش به مناسبت " هفته پژوهش "؛

ارزشمندترین علم، علمی است که با تلاش و سختی به دست بیاید

گراش

زهرا رهبرعالم بیان کرد : کاش تمام دانشجویان می‌دانستند که پژوهش و فعالیت پژوهشی چقدر در هر زمینه‌ای موثر هست و تک بعد صرف درس به جلو نگاه نمی‌کردند و در زمینه پژوهش هم تلاشی می‌کردند چون در هر زمینه و فعالیتی پژوهش قوی‌ترین رزومه هست و همیشه کمک کننده خواهد بود.

به مناسبت " هفته پژوهش " و برای آشنایی و ترغیب دانشجویان به انجام فعالیت های پژوهشی ، مصاحبه ای را با زهرا رهبرعالم ( از دانشجویان برتر پژوهشی دانشکده علوم پزشکی گراش ) انجام دادیم که شرح آن را در زیر بخوانید.

خودتان را معرفی کنید.

زهرا رهبرعالم هستم. دانشجوی رشته پرستاری دانشکده علوم پزشکی گراش ورودی ۹۸

با توجه به اینکه شما از دانشجویان برتر پژوهشی دانشکده علوم پزشکی گراش در سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰شده اید ، لطفا پژوهش و سایر فعالیت های خود در این حوزه را بیان کنید.

قطعا پژوهش ها خلاصه در یک حیطه نیست. در بیش از ۱۰۰ کارگاه حضوری و مجازی شرکت کرده ام . درنگارش ۳مقاله با اساتید دانشکده علوم پزشکی گراش همکاری داشته ام . عضو  Edc (مرکز مطالعات و توسعه پزشکی)دانشکده در قسمت پژوهش هستم و در حال حاضر مشغول به ترجمه یک کتاب برای رشته هوشبری هستم.

روند انتخاب پژوهشگر برتر چگونه است؟

روند انتخاب پژوهشگر برتر دارای چارت مشخص بوده و من چند مورد را مثال میزنم: داشتن مقاله و خلاصه مقاله ، ثبت مقالات در مجلات معتبر ، شرکت در کارگاه های معتبر دارای گواهی ،عضو Edcدانشکده بودن ، دبیر و عضو انجمن های علمی، عضو یت در کمیته تحقیقات دانشجویی و حضور فعال و مستمر در موارد بالا 

استاد راهنما شما چه شخصی بوده و  معیارهای شما برای انتخاب یک استاد راهنما چیست ؟

استاد راهنمای من بیشتر مواقع استاد امیر منصوریا (کارشناس ارشد روان پرستاری و عضو هیات علمی دانشکده) هست و اکثر سوالات من را جواب دادند و همیشه با من در بهترین شکل همکاری کرده اند. معیار من برای انتخاب استاد مشاور به روز بودن و اطلاعات قوی هست و اینکه هر سوالی بپرسم با جزییات و حوصله جوابگو باشند.

آیا به صورت انفرادی فعالیت می‌کنید یا به کار گروهی علاقه دارید؟

من اکثر کارهایم را انفرادی انجام داده ام. اما به کار گروهی هم علاقه دارم و بعضی کارها مستلزم انجام فعالیت های گروهی هست. به عنوان مثال ترجمه کتاب و نوشتن مقاله را با به صورت گروهی انجام می دهیم.

در چه کارگاه هایی شرکت کردید؟

در کارگاه های مختلفی شرکت کرده ام . بیشتر کارگاه ها در زمینه پرستاری بوده اند  اما من به این زمینه اکتفا نکردم و حتی در کارگاه هایی مثل نسخه نویسی که مربوط به پزشکان و دندانپزشکان هم بوده شرکت کرده ام. 

انگیزه شما برای انجام پژوهش ها چه چیزی بوده است؟

داشتن رزومه قوی و تلاش برای بهتر شدن شرایط علمی و ادامه تحصیل

رمز موفقیت شما برای پژوهشگر برتر شدن چه بوده است؟

قطعا حمایت های خانواده ام در این زمینه همیشه قوی ترین عامل بوده و هست اما انگیزه و یک سری هدف های مشخص هستند که انها  باعث خسته نشدن من در این مسیر بودند و هستند.

از چه زمانی فعالیت های پژوهشی را شروع کردید و برای علاقمندان به این حیطه پیشنهاد می کنید از کجا شروع کنند؟

من تقریبا بیش از یک سال هست که کار پژوهشی رو رسما شروع کردم . تقریبا ترم ۳بود که تصمیم به فعالیت در حیطه پژوهش گرفتم.

اگر کسی علاقه به فعالیت در حیطه پژوهش دارد حتما زمینه مورد علاقه خود را پیگیری کند و  شروع کردن از شرکت در کارگاه ها بهترین گزینه هست.

چه میزان وقت صرف کارهای پژوهشی خود می‌کنید ؟

گاهی در روز بیشتر از ۸ساعت زمان میگذاشتم و گاهی هم در حد ۲ساعت . بستگی به شدت کار و زمان کارگاه ها دارد . اما این کار نیاز به زمان و وقت گذاشتن دارد.

چه توصیه‌ای به دانشجویان علاقمند به انجام پژوهش‌های علمی دارید؟

خیلی خوشحالم که این مسیر را در اینده انتخاب میکنید چون ورود به این مسیر ناراحتی و نگرانی ندارد حتی اگر یک کار شما به سرانجام نرسد.  برای خودتان هدف مشخص قرار بدهید و برای رسیدن به آن بجنگید . لطفا خسته نشوید و هر چقدر میتوانید در زمینه علمی تلاش کنید.

سخن آخر

کاش تمام دانشجویان میدانستند که پژوهش و فعالیت پژوهشی چقدر در هر زمینه ای موثرهست و تک بعد صرف درس به جلو نگاه نمیکردند و در زمینه پژوهش هم تلاشی میکردند چون در هر زمینه و فعالیتی پژوهش قوی ترین رزومه هست و همیشه کمک کننده خواهد بود.

و ارزشمند ترین علم،علمی است که با تلاش و سختی بدست بیاید و آن علمی نیست جز پژوهش و جست و جو کردن در یک سری موضوعات مبهم!

امیدوارم همیشه همگی موفق و پیروز باشید.

مصاحبه کننده : نیلوفر صفا ، خبرنگار مفداگراش

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.