سه‌شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳

نخستین جشن نفس در همدان برگزار شد

پیوند اعضاء

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان در نخستین جشن نفس مشارکت مردم در دریافت کارت اهدای عضو به منظور فرهنگسازی در جامعه را خواستار شد.

به گزارش مفدا همدان، دکترسید حبیب‌اله موسوی‌بهار در نخستین جشن نفس در همدان اظهار کرد: به حق روح پرفتوح اهداشدگان در این جمع حاضر است و کار بزرگی که خانواده‌ها انجام داده‌اند ماندگار خواهد برد.

وی با بیان اینکه متاسفانه سالانه آمار بالایی از مرگ مغزی اتفاق می‌افتد که بخشی قابل پیشگیری است اما بخشی را نمی‌توان پیشگیری کرد، گفت: باید تمهیدات لازم اندیشیده شود تا مثلا آمار تصادفات کاهش و به تبع مرگ مغزی کاهش یابد.

رئیس دانشگاه  علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه خوشبختانه مرکز پیوند کبد شیراز در جهان پیشتاز است و در حال حاضر مراجعه‌کنندگان از کشورهای مختلف به مرکز وجود دارد، گفت:شرایط و تمهیدات خوبی برای اهدای اعضا در کشور فراهم شده و از کشورهای اطراف حتی دسترسی به پیوند اعضا ندارند و مثلا تیم پیوند کلیه مشهد در افغانستان مستقر شده تا مرکز پیوند اعضای افغانستان را ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه ایران در تخصص پزشکی رتبه بالایی یعنی رتبه ۱۵ را در میان کشورها دارد، خاطرنشان کرد:در کشور امید به زندگی قبلا ۵۷ سال بود که اکنون به ۷۵ رسیده و باید با انجام اقداماتی طی سال‌های آینده به رقم به ۸۰ سال برسد.

موسوی‌بهار ضمن قدردانی از تلاش تیم پزشکی، فوریت‌ها و... در کشور که تمام تلاش خود را برای حفظ سلامتی افراد دارند، افزود: آنها با مرگ مغزی افراد در کنار خانواده‌ها هستند و با آنها همدردی می‌کنند تا خانواده اطمینان پیدا کنند که به راحتی اهدای عضو کند.

وی ضمن درخواست مشارکت مردم در دریافت اهدای عضو به منظور فرهنگسازی در جامعه، گفت:همراهی جمعی و روحیه دادن با خانواده‌ها در این امر بسیار موثر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه من خود کارت اهدای عضو دریافت کرده‌ام که شاید دچار مرگ مغزی شوم و با اهدای عضوم یک فرد شایسته‌ای از مرگ نجات پیدا کند.

وی با بیان اینکه امیدوارم مسوولان نیز در دریافت کارت اهدای عضو پیشتاز باشند، گفت:دریافت کارت اهدای عضو به این معنی نیست که اگر مشکل کوچکی برای فرد پیش آمد بخواهند اهدای عضو کنند و باید مراحل مختلف طی شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.