یکشنبه ۱۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۲

نشست توجیهی اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حوزه وزارت بهداشت در گیلان برگزار شد

نشست هماهنگی حمایت از خانواده

نشست توجیهی اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حوزه وزارت بهداشت با محوریت بحث و بررسی اهمیت صیانت از جمعیت و جوانی آن، چالش‌ها و راهکاری‌های جوان‌تر شدن جمیعت در گیلان برگزار شد.

گزارش مفدا گیلان، صبح امروز در نشست توجیهی اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حوزه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سالن اجلاس حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد. 

در این نشست، آیت‌الله رسول فلاحتی- نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان، دکتر اسدالله عباسی - استاندار گیلان، دکتر کمال حیدری – معاون بهداشتی وزیر بهداشت، دکتر ارسلان سالاری – رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، جمعی از مدیران و کارشناسان ستادی وزارت بهداشت مرتبط با خانواده و جمعیت، جمعی از مدیران کل استان، معاونین و مدیران ستادی دانشگاه علوم پزشکی گیلان  و همچنین رؤسای شبکه‌های بهداشت و درمان سراسر استان گیلان( بصورت ویدیوکنفرانس) حضور داشتند.

در نشست توجیهی اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حوزه وزارت بهداشت، شرکت‌کنندگان در خصوص اهمیت برنامه صیانت و جوانی جمعیت، نگاه کلان وزارت بهداشت به بحث جمعیت، وضعیت موجود، چالش‌های پیشرو و اقدامات وزارت بهداشت، وضعیت جمعیت در استان گیلان، نگاه عمیق‌تر به سیر تحولات جمعیتی، جمعیت و اقتدار ملی و همچنین قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت با تأکید بر موارد مرتبط با بهداشت و درمان بحث و گفت‌وگو کردند.

 اجرای قوانین و آیین نامه های حوزه جمعیت ؛ تنها راه نجات از چالش های این حوزه است

 آیت‌الله رسول فلاحتی _ نماینده ولی فقیه در استان، در نشست توجیهی اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حوزه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه کاهش جمعیت  چالش تمام ملت ها است،  اظهار کرد: مشکل جمعیت در دنیا معلول اندیشه انسان منهای خدا است. وی چالش‌های جمعیتی پدید آمده را محصول بی توجهی بشریت به قوانین الهی دانست و افزود: دوری از خدا و دوری از دین موجب شده بشر از فطرت خود فاصله بگیرد.

آیت‌الله فلاحتی _ با اشاره به امپراتوری رسانه غرب در اجتماعی نشان دادن کاذب زن در دنیا، خاطرنشان کرد: غرب و اندیشه اومانیستی زن را به دو بخش زن اجتماعی و غیر اجتماعی تقسیم کردند و در این باور، زن اجتماعی زنی است که دوشادوش مردان در جامعه کار می کند.

وی به راهکارهای مؤثر و هدفمند برای برون‌ رفت از چالش‌های جمعیتی اشاره کرد و گفت: بازگشت به آغوش دین، توحید، اسلام، فطرت و اجرای به قوانین و آیین‌نامه‌های حوزه جمعیت در کشور تنها راه نجات از چالش‌های پدید آمده در حوزه جمعیت است.

آیت‌الله فلاحتی با اذعان به اینکه جوانی جمعیت ایجاد صولت در درون و ایجاد رعب در بیرون می‌کند، گفت: در یک کشور اگر نیروی انسانی به‌ اندازه کافی وجود نداشته باشد در عرصه اقتصاد و فرهنگ و سایر حوزه‌ها  آسیب می‌بیند.

جوانی جمعیت باید با بینش عمیق و بصیرت همراه باشد

 دکتر کمال حیدری- معاون بهداشت وزیر بهداشت در نشست توجیهی اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حوزه ی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  اظهار کرد: با اتکا به منویات مقام معظم رهبری، مساله ی جوانی جمعیت باید با بینش عمیق و بصیرت همراه باشد تا به نتیجه ی درست برسد. مقوله جوانی جمعیت، باید با بینش عمیق و بصیرت همراه باشد تا به نتیجه ی درست برسد.

وی خاطرنشان کرد: مساله ی جمعیت باید از حالت شعاری خارج شده و به عنوان یک‌ اولویت برای همه ی دستگاه ها قرار گیرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به قانون جوانی جمعیت، تصریح کرد: تحقق اهداف قانون جوانی جمعیت، تنها مختص به وزارت بهداشت نیست بلکه باید همه ی دستگاه ها به وظایف و مسوولیت های خود در این حوزه عمل کنند.

دکتر حیدری ادامه داد: مطمئنا در وزارت بهداشت هم عزم‌ جدی برای تحقق اهداف قانون جوانی جمعیت وجود دارد اما رسیدن به جایگاه مقتدر کشور با اجرای قانون فوق، نیازمند یک عزم ملی در سطح همه ی استان ها است.

معاون وزیر با بیان اینکه فرهنگ  با بتوانیم‌ این مباحث را به صورت بالنده و اقناعی در جامعه مطرح کنیم.

وی در ادامه به کسب موفقیت دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان در اجرای پوشش واکسیناسیون کووید ۱۹ اشاره و اذعان کرد: تحقق پوشش بالای واکسیناسیون کووید ۱۹ در استان گیلان باعث افتخار وزارت بهداشت بوده که این مهم نشاندهنده ی قابلیت و توانمندی مدیران و کارکنان زیرمجموعه ی این دانشگاه است.

دکتر حیدری در پایان سخنان خود با ابراز خرسندی از پتانسیل های موجود در دانشگاه بیان داشت: وجود چنین توانمندی هایی در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان تواند در حوزه ی مباحث جوانی جمعیت هم مطمئنا جلوه کند. 

 اجرای قانون جوانی جمعیت وظیفه ی همه ی دستگاه ها است

دکتر اسدالله عباسی،  در  نشست توجیهی اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حوزه وزارت بهداشت که با حضور معاون وزیر بهداشت در دانشگاه علوم‌پزشکی استان برگزار شد؛ اظهار داشت: سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب، مبانی اصولی و پراهمیتی برای توسعه و حل مشکلات کشور دارد و رویکرد دولت مردمی سیزدهم هم، اجرای با برنامه این سیاست است.

وی با اشاره به سالمندی استان گیلان افزود: سالمند شدن جمعیت استان منجر به آسیب هایی در حوزه های مختلف فردی و اجتماعی می شود که برای تغییر این وضعیت، باید اراده ملی وجود داشته باشد.

 استاندار گیلان جمعیت را از مولفه های مهم قدرت و اقتدار یک کشور عنوان و خاطرنشان کرد: امروز، وارث سیاست‌های نادرست تصمیم گیران دهه های گذشته در حوزه ی جمعیت هستیم درحالیکه بسیاری از کشورهای پیشرفته، برای افزایش جمعیت خود، بسته های تشویقی درنظر گرفته اند.

 دکتر عباسی با اشاره به آسیب‌های تک‌فرزندی در خانواده‌ها گفت: کاهش جمعیت آسیب‌های زیادی در بخش‌های مختلف امنیتی و سیاسی نیز بر جای می‌گذارد زیرا دشمن از صف‌آرایی جوانان کشور هراس دارد.

وی با بیان اینکه گیلان در حوزه نیروی کار مشکل دارد، افزود: کاهش مساحت زمین‌های زراعی امکان کشاورزی مکانیزاسیون را کم کرده و علاوه بر این دسترسی به نیروی کار فعال جهت تولید در بخش کشاورزی در حال آسیب است.

استاندار گیلان بر ضرورت فراهم سازی زیرساخت‌ها برای افزایش جمعیت تأکید کرد و گفت: متولی رشد جمعیت، فقط وزارت بهداشت نیست و همه دستگاه‌ها باید مشارکت مؤثری داشته باشند. 

 وی به بخش های مختلف قانون جوانی جمعیت اشاره و بر تامین زیرساخت های لازم برای اجرای آن توسط دستگاه های مختلف تاکید کرد.

دکتر عباسی از مجموعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان خواست در مناطق مختلف شهرستان ها و نیز روستاها، موضوع رشد جمعیت را بطور دقیق، رصد کرده و متناسب با آن، برنامه ریزی کنند.

گیلان، پایین ترین نرخ باروری را در بین استان ها دارد

   دکتر سالاری رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان  در  نشست توجیهی اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت با بیان اینکه در آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۵ ، حدود ۸۰ میلیون نفر شمارش شد، گفت: مقایسه هرم های سنی جمعیت ایران در دو دهه اخیر نشان می دهد ساختمان هرم سنی جمعیت ایران در حال معکوس شدن است. وی افزود:  این وضعیت حاکی از آن است جمعیت کشور که در حال حاضر جمعیت جوانی است، در دهه های آتی به سوی سالمندی متمایل خواهد شد.

رییس دانشگاه  با اشاره به این مطلب که طی نیم قرن اخیر در ایران الگوی سنی ازدواج، به ویژه در نزد زنان تغییرات قابل ملاحظه ای داشته است، اظهار کرد: طی نیم قرن اخیر میانگین سن اولین ازدواج مردان ۲.۵ سال افزایش یافته در حالی که میانگین مزبور برای زنان بیشتر از ۴ سال افزایش داشته است.

وی یکی از متغیرهای مهم و تأثیرگذار در باروری را  میزان باسوادی و سطح تحصیلات زنان  عنوان کرد.

دکتر سالاری با بیان اینکه بر اساس آمار ارائه شده در سال ۱۳۹۵، گیلان پایین ترین نرخ باروری را در بین استان ها دارد، گفت: هرم سنی استان گیلان به عنوان سالمند ترین استان در حال تغییر شکل به هرم  استوانه ای است.

این مقام مسوول با بیان اینکه تحولات جمعیت و رشد آن، از گذشته های دور تاکنون، همواره از مباحث مهم جمعیتی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بوده و اذهان محافل مختلف سیاسی و اقتصادی را به خود مشغول داشته است، گفت: اهمیت تغییرات در حدی بود که برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۳، سیاست های کلی جمعیت" از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ و بر ضرورت هماهنگی و تقسیم کار بین ارکان نظام و دستگاه های ذیربط در این زمینه تأکید شد.  بدین ترتیب،   " سیاست های کلی جمعیت " به عنوان مهمترین ابزار اصلی کار،  مورد توجه قرار گرفت.

وی در ادامه،  با اشاره به   اقدامات مهم دانشگاه در حوزه بهداشت طی دو سال اخیر گفت:   اجرای موفق طرح وزین سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی، راه اندازی مراکز ۱۶ و ۲۴ ساعته برای نمونه گیری کووید در شهرستان های استان و نوسازی و احداث بیش از ۳۰ خانه بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت، از مهمترین اقدامات دانشگاه در حوزه بهداشت طی دو سال اخیر بوده است.

دکتر سالاری  همچنین تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه های تشخیصی سلولی مولکولی کرونا در درمانگاه بعثت، تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه مولکولی رودبارتان و  افتتاح ۸ پروژه بهداشتی را از دیگر اقدامات مهم دانشگاه عنوان کرد.

رییس دانشگاه،   تامین ۸۰۰ دستگاه کامپیوتر به ارزش  ۶ میلیارد تومان و  اصلاح بستر شبکه در شبکه های بهداشت و مراکز درمانی به ارزش ۳ میلیارد تومان  از جمله  اقدامات انجام شده در  توسعه زیرساختهای IT  برشمرد.

وی افزایش بیش از ۱۵۰ تخت ویژه و ۸۰۰ تخت بستری بیمارستانی در استان، افزایش سرانه خوابگاهی از ۱۲ متر مربع به ۱۴/۵ متر مربع با خرید، تجهیز و بهره برداری از دو خوابگاه دانشجویی، جذب ۱۱۴ هیئت علمی در طی سه فراخوان اخیر و تامین بالغ بر ۱۰۰۰ قلم تجهیزات پزشکی بیمارستانهای دولتی استان  با ارزش ریالی بیش از۹۰ میلیارد تومان از دیگر اقدامات دانشگاه عنوان کرد.

دکتر سالاری  با اشاره به راه اندازی ۱۱۳۸ پایگاه واکسیناسیون در کل استان، گفت:  در حال حاضر ۹۴.۵ درصد از جمعیت هدف،  نوبت اول واکسن و   ۸۷.۱ درصد نوبت دوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند.  ۱۴.۱ درصد نیز توبت سوم واکسن را دریافت کرده اند.

دکتر سالاری با اشاره به  برنامه های آتی دانشگاه گفت: تلاش جهت راه اندازی طرح تحول شهری و پزشک خانواده،  پیگیری ساخت و تکمیل پروژه های محرومیت زدایی حوزه بهداشت،  تلاش جهت تکمیل ۲۲ پروژه بهداشتی توسط قرارگاه محرومیت زدایی سپاه و تلاش جهت تکمیل ۹ پروژه بهداشتی توسط قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه از اهم اقدامات پیش بینی شده در سالهای آتی است.

رییس دانشگاه  در پایان با اشاره به نیازهای دانشگاه علوم پزشکی گیلان ، تخصیص اعتبارات لازم برای اجرای طرح پزشک خانواده شهری، تخصیص اعتبارات لازم برای احداث و تجهیز مراکز خدمات جامع سلامت روستایی و خانه های بهداشت، تخصیص سهمیه واکسن آسترازنکا کافی با توجه به تعداد قابل توجه پرسنل نیروی دریایی، تجار و رانندگان بین المللی استان، تخصیص اعتبارات لازمه جهت طرح شهید قاسم سلیمانی وسالن های واکسیناسیون (مصرفی و رفاهی)، تخصیص حق الزحمه کشیک های مراکز ۱۶ و ۲۴ ساعته کرونا از مرداد ۹۹ تا کنون و تخصیص اعتبارات مربوط به کارانه پرسنل را از وزات بهداشت خواستار شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.