شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۷

گفتگو با عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی گراش به مناسبت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی؛

برای دشمن شهید سلیمانی نسبت به حاج قاسم سلیمانی بسیار خطرناک تر است

گراش

سجاد پوریوسف عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی گراش گفت: شهید سلیمانی فردی مردم دار بود، هیچ وقت خودش را بالاتر از دیگران نمی دانست. وی عاشق خدمت به مردم، عاشق اهل بیت، عاشق حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها ) بود.

به مناسبت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی ، مصاحبه ای با سجاد پوریوسف ( کارشناس ارشد پرستاری و عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی گراش ) انجام دادیم که شرح آن را در زیر بخوانید :

از چه زمانی با سردار آشنایی دارید؟

از زمان آغاز جنگ در سوریه با سردار سلیمانی آشنا شدم . اولین باری که به وجود سردار افتخار کردم پیاده روی اربعین سال ۹۴ بود. حاج قاسم سلیمانی از نظر عراقی ها یک منجی بود. سردار را شجاع ترین مرد دنیا میدانستند. میگفتند تنها کسی است که میتواند داعش را نابود کند.

تا چه اندازه با چالش های زندگی و فعالیت های سردار آشنایی دارید؟

تقریبا تمام مستندهای سردار سلیمانی را دیدم. یکی از مهمترین اهداف ایجاد داعش توسط محور صهیونیستی آمریکایی، تغییر دین اسلام بود. در صورتی که همه شرایط به نفع نابودی کشورهای اسلامی پیش می رفت اما وجود محور مقاومت به رهبری سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی مانع از ریختن خون هزاران افراد بی گناه شد. سردار سلیمانی فرمانده قلب ها بود . او هیچ وقت کلمه برو را به سربازان خود نگفت همیشه میگفت بیایید یعنی همیشه پیش قدم در خط مقدم جبهه بود . اولین نفر برای آزادسازی سامرا، اولین نفر برای آزادسازی آمرلی و همه بخش های تحت اشغال داعش.

سردار سلیمانی می گفت «چگونه من بخوابم در صورتی که نگران این هستم که طفل بی گناهی را سر ببرند.»

وی همه عمر خود را صرف خدمت به اسلام کرد. در زمان جنگ از فرماندهان شجاع و دلیر بود. بعد از جنگ در سیستان و بلوچستان توانست ناامنی ها را کنترل کند. همچنین در جنگ ۳۳ روزه لبنان نقش بسیار فعالی داشت.

کدوم خصیصه های سردار شما را مجذوب کرده و آنها را در زندگی خود سرمشق قرار داده اید (پیاده کرده اید)؟

سردار سلیمانی ویژگی های بسیار زیادی دارد به گونه ای که هر فردی عاشق شخصیت او می شود. او فردی مردم دار بود، هیچ وقت خودش را بالاتر از دیگران نمی دانست. شهید سلیمانی عاشق خدمت به مردم، عاشق اهل بیت، عاشق حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها ) بود .

سردار یک جمله بسیار زیبا دارد میگوید :" آن شخصی که باید ببیند ، میبیند ، نیاز نیست کس دیگری کارهای ما را ببیند ."

علت محبوبیت سردار حتی پس از شهادت در بین اقشار مختلف مردم ایران و منطقه  چیست؟

اینکه با تمام وجود به بشیریت خدمت کرد. بدون کوچکترین خواسته ای. هیچ وقت از پست و مقامش سوء استفاده نکرد. جزء هیچ حزب و جناحی نبود، میگفت: "اصل جمهوری اسلامی و ولایت فقیه است؛ حزب و جناح فرع هستند."

در این مدت از شهادت سردار چه فعالیت هایی جهت زنده نگه داشتن یاد ایشان انجام داده اید؟

همیشه سعی می کنم مثل سردار سلیمانی با تمام وجود به مردم خدمت کنم. من بعد از دیدن مستند سردار که مراسم دهه فاطمیه را با اخلاص برگزار می‌کرد خیلی مصمم شدم که همیشه مراسم دهه فاطمیه را در روستای خود برگزار کنم و خدا را شکر طی ۴ سال اخیر موفق به این کار شدم و هر سال با شکوه تر برگزار میشود.در این دو سال هم توفیق برگزاری مراسم شهادت سردار دلها حاج قاسم سلیمانی را داشتم.

آیا راه ایشان با وجود هجمه های فرهنگی دشمن متوقف یا خدشه دار می شود؟

برای دشمن شهید سلیمانی نسبت به حاج قاسم سلیمانی بسیار خطرناک تر است. قطعاً با شهید شدن سردار سلیمانی خون تازه ای به محور مقاومت تزریق شد. همانطور که در تشیع پیکر پاک سردار دلها همه دیدیم. دشمن از نام سردار سلیمانی هم ترس و دلهره دارد. میتوانید با گذاشتن عکس یا فیلم از سردار در اینستاگرام امتحان کنید.

رهبر انقلاب یه جمله بسیار زیبا دارند : "شهادت سلیمانی یک حادثه تاریخی است. شهید سلیمانی قهرمان ایران و قهرمان ملت اسلام است." حادثه شهادت سردار هیچ وقت فراموش نمیشود.

جوان ها چطور خودشان و رفتارشان را به سردار نزدیک کنند؟

بهترین کار آشنایی با سردار سلیمانی است. خواندن کتاب، زندگینامه و خاطرات سردار و دیدن مستندها بسیار کمک کننده است‌.

بهترین درسی که میتوان از زندگی و سرگذشت سردار گرفت چه خواهد بود؟

سردار سلیمانی واقعاً عاشق خدا بود و به آن هدفی که داشت، رسید. سردار سلیمانی نحوه شهادت خود را چند ماه قبل از به شهادت رسیدنش در نامه‌ای به دخترش فاطمه بیان کرد و از اشتیاق خود برای شهادت و دیدار با حق چقدر زیبا گفته؛ آه مرگ خونین من، عزیز من، زیبای من، کجایی؟ مشتاق دیدارتم، وقتی بوسه انفجار تمام وجود مرا در خود محو میکند.... چقدر این لحظه را دوست دارم ...

واقعا مرگ بدون شهادت خسران است. خداوند بهترین زمان، مکان و نوع شهادت را برای سردار انتخاب کرد.

سخن آخر

هرچقدر در مورد شهید سلیمانی بگویم باز هم کم است. یک شخصیت بی نظیر، مومن واقعی امیدوارم که ما هم مثل سردار سلیمانی عاقبت بخیر بشویم و در روز قیامت ما را شفاعت کند.

مصاحبه کننده : نیلوفر صفا ، اتاق عمل 98

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.