شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۶

داستان‌هایی برای اسطوره روزگار ما

سردار

کتاب «سرباز سفید»، شامل مجموعه داستان‌هایی که درباره شهید سپهبد قاسم سلیمانی نوشته و توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است، رونمایی شد.

به گزارش مفدا، کتاب «سرباز سفید» که دربردارنده ۱۲ داستان با محوریت شهید سپهبد قاسم سلیمانی است و به‌تازگی توسط انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شده و اخیرا با حضور عباس محمدی رئیس مرکز آفرینش‌های حوزه هنری، ساسان ناطق مدیر دفتر ادبیات داستانی مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، علی داودی مدیر دفتر شعر حوزه هنری و جمعی از نویسندگان این مجموعه و دیگر شاعران و نویسندگان در حوزه هنری رونمایی شد.  

عباس محمدی در مراسم رونمایی از این مجموعه‌ داستان، از کسانی که گام اول را در نوشتن داستان‌ کوتاه برداشتند و برای سربازی ملی میهنی نوشتند، تشکر کرد و افزود: آنچه اسطوره‌ها را زنده نگه داشته تاریخ ادبیات است و شعر و داستان خیلی از بزرگان ما را ماندگار کرد. این نقش‌آفرینی ادبیات در آینده هم می‌تواند ادامه داشته باشد و اسطوره‌های روزگار معاصر را معرفی کند. 

ساسان ناطق هم با یادآوری اینکه برخی همیشه از نظرها پنهان هستند و فعالیت‌هایشان کمتر دیده می‌شود، گفت: زوایای اخلاقی برخی افراد چندان پیدا نیست و شهادت باعث می‌شود سجایای اخلاقی آنها آشکارتر شود. این مجموعه داستان هم به برخی از ابعاد شخصیت شهید سردار سلیمانی پرداخته که کمتر دیده شده است.

مدیر دفتر ادبیات داستانی مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری افزود: اگر سرباز اسلحه را برای دفاع از میهن و هم‌وطن به دست می‌گیرد، نویسنده و شاعر هم قلم به دست می‌گیرد که از هم‌وطن خود بگوید. در این مجموعه ۱۲ نویسنده که عموماً جوان و ساکن شهرهای مختلف ایران هستند، از سردار سلیمانی نوشته‌اند تا نه همه آنچه که بوده که مختصری از زوایای زندگی و اخلاق ایشان را در پیش چشم مخاطبان قرار دهند.

ناطق با بیان اینکه آثار بیشتر بر پایه مستند و وقایع رخ داده‌ و تبدیل به داستان شده‌اند، یادآور شد: تاکنون ۴۲۰ کتاب با محوریت شهید سردار سلیمانی منتشر شده است و خاطره و دل‌نوشته ساختار غالب‌ هستند. فارغ از کیفیت آثار، این تعداد کتاب نشان می‌دهد هم از سوی نویسندگان اقبال برای نوشتن درباره ایشان وجود دارد و هم مخاطبان به آن اقبال نشان می‌دهند. از سوی دیگر نشان می‌دهد هنوز برای نوشتن رمان زود است و نیاز است تا به دور از ساده‌انگاری آثار نوشته شوند.

او تأکید کرد: هیچ‌گاه نباید فکر کرد برای نوشتن از تحقیق و پژوهش بی‌نیازیم. قطعاً به تحقیق برای رسیدن به منابع دست اول نیاز داریم تا آنها را دست‌مایه خلق اثر کنیم. عبور از ساده‌انگاری در نوشتن نیاز به عقلانیت دارد که خوشبختانه شاعران و نویسندگان ما دارند و امیدوارم در آینده آثار خوبی در این حوزه بخوانیم.

این نویسنده تصریح کرد: برخی کتاب‌های منتشر شده، بیشتر کتاب‌سازی است تا خلق و افراد از منابع موجود در فضای اینترنت استفاده کرده‌اند. با این‌حال فروش می‌روند.

وی به استقبال مخاطبان از کتاب‌هایی که درباره شهید سپهبد قاسم سلیمانی نوشته شده اشاره و اضافه کرد: این نشان می‌دهد سردار دل‌ها بودن یعنی چه و مردم همین که می‌بینند کتابی درباره سردار است، از آن استقبال می‌کنند. این استقبال ناشران را به رقابت پنهانی برای چاپ آثاری در این زمینه می‌کشاند که هم خوب است و هم ممکن است مضر باشد؛ خوب است چون منابع در این زمینه زیاد می‌شود. اما از سوی دیگر امکان دارد در صحت برخی اطلاعات تشکیک وجود داشته باشد. به گفته یکی از دوستان ایشان، برخی آثار منتشر شده محتوای دقیقی ندارد. امیدوارم مقبولیت سردار و ارادت به ایشان باعث نشود آثار ضعیف تولید شود، حق مخاطب این است که آثار خوب و مستند را به‌ویژه در قالب شعر و داستان بخواند و در آینده شاهد انتشار رمان هم باشیم.

مینا محمدحسینی، از نویسندگان افغانستانی‌ و نویسنده داستان «این آقا کیست؟»، در مجموعه «سرباز سفید»، سردار سلیمانی را نه تنها شخصیتی ملی‌میهنی که بین‌المللی دانست و گفت: شخصیت سردار سلیمانی به جز ایران، نه تنها برای افغانستان که برای کشورهای دیگری هم دوست‌داشتنی هستند و جای خالی ایشان باعث اندوه است. قبل از اینکه نوشتن داستانی درباره ایشان پیشنهاد شود هم می‌گفتم باید این اندوه را در متن جاری کرد. در داستانم این غم از دست دادن را از نگاه دختری گفته‌ام که پدرش را از دست داده است و شهادت سردار او را به یاد شهادت پدر خودش می اندازد.

در ادامه برنامه ابوالفضل عشرب داستانش را با عنوان «سلفی با میهمان ویژه» خواند و گفت: این داستان برگرفته از خاطره دیدار خودم با سردار سلیمانی است که در پشت صحنه فیلم سینمایی ۲۳ نفر رخ داد.  

داود خدایی، از آذربایجان شرقی و نویسنده «کنارش زانو می‌زنم»، هم درباره شهید سلیمانی صحبت کرد و یادآور شد: برخی از ما برای به دل نشستن تلاش زیادی می‌کنیم، اما سردار سلیمانی کسی بود که بدون تلاش تصنعی بر دل‌ها نشست. من یک‌بار سعادت دیدار این سردار عزیز را داشتم و چنان شیفته شدم که تنها انگشترشان به خاطرم ماند و همین باعث شد داستانی از همین انگشتر بنویسم و می‌خواهم آن را در داستان‌های دیگر هم ادامه دهم.

خداداد حیدری، دیگر نویسنده افغانستانی حاضر در مراسم و نویسنده «هم‌سفره و هم سفر»، هم بعد از رونمایی کتاب گفت: داستانی که نوشته‌ام برگرفته از یک اتفاقی واقعی است؛ دیدن پدری که هر هفته بر مزار پسر مدافع حرمش می‌آید و خاطره پسرش را از دیدار با حاج قاسم بازگو می‌کند. با رفتن سردار دل‌ها این دغدغه برایم پیش آمد که از بچه‌های فاطمیون بگویم و اینکه بعد از رفتن سردار چقدر احساس غریبی می‌کنند. برای نوشتن داستان هم با چند خانواده مدافع حرم گفت‌وگو کردم. سردار تا وقتی بود از بچه‌های فاطمیون صحبت می‌کرد و حالا خاک غریبی بر مزار این بچه‌ها پاشیده می‌شود. ما باید به عنوان نویسنده افغانستانی این روایت‌ها را بنویسیم و مکتوب کنیم تا راه ادامه پیدا کند و بچه‌های فاطمیون احساس غریبی نکنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.