سه‌شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۹

عضو هیات علمی دپارتمان مدیریت رفاه اجتماعی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی:

پاندمی کرونا، رابطه ها را دچار اختلال کرده و به شدت تحت تاثیر قرار داده است

دانشگاه علوم توانبخشی

عضو هیات علمی دپارتمان مدیریت رفاه اجتماعی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و عضو فرهنگستان علوم پزشکی روز دوشنبه در اولین کنگره ملی « رصد اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ » اعلام کرد: پاندمی کووید، رابطه‌ها را دچار اختلال کرده و به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

به گزارش مفدا علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی؛ دکتر فرهاد نصرتی نژاد در سخنرانی خود تحت عنوان " چالش های سلامت اجتماعی در پاندمی کووید ۱۹ »، ضمن ارائه تعریفی از سلامت اجتماعی، گفت: براساس تعریفی، " سلامت اجتماعی به روابط مطلوب و پویای افراد جامعه " گفته می شود و براساس تعریف دیگری که جامعه را محور قرار می دهد، " در جامعه شرایطی وجود داشته باشد که بلحاظ وضعیت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ... ویژگی هایی داشته تا زیست انسان را مطلوب کند ".

   وی افزود: طبق تعریف اول، پاندمی کووید، رابطه های انسان ها را دچار اختلال کرده و بشدت تحت تاثیر قرار داده، بطوری که بیشترین عوارض روانی و اجتماعی را باعث شده و زندگی همه مردم را به حالت تعلیق درآورده است.

    دکتر نصرتی نژاد اظهار داشت: خوشبختانه با واکسیناسیون وضعیت بهتر شده است، اما چالش های اقتصادی و نابرابری ها، زیاد شده است. براساس آخرین آمار، مقرری بگیران سازمان تامین اجتماعی ۳۰ درصد افزایش یافته اند که ۱۸ میلیون تن از آنان، کارگران هستند، و از این تعداد، فقط ۱۱ میلیون نفر شغل دارند و از مزایای بیمه برخوردارند.

   وی براساس مطالعات انجام شده افزود: در دوران کرونا، کاهش درآمد در مشاغل پر درآمد، بیشتر بوده است.

   وی همچنین با اشاره به اینکه نابرابری ها فقط اقتصادی نیست، گفت: بررسی ها نشان می دهد که در دوران کرونا هزینه های سازمان بهزیستی کشور به میزان ۲۳/۹ درصد افزایش یافته است. خشونت خانگی زیاد شده ، بطوری که از هر ۱۰ زن، ۷ نفر اعمال خشونت نسبت به خودشان را اظهار کردند. و این درحالی است که آمار نزاع های منجر به ضرب و جرح با تهیه گزارش پزشکی قانونی، نزدیک به ۱۰ درصد افزایش داشته است.

   این محقق و استاد دانشگاه تصریح کرد که دیجیتالی شدن جامعه، افزایش یافته بطوری که در خوزستان اعلام شد که استفاده از اینترنت در این استان به میزان پنج برابر افزایش نشان می دهد. و اولین مشکلات آن نیز مربوط به کودکان است که با شروع کرونا، به یکباره آنان را به فضای مجازی و استفاده از آموزش مجازی پرتاب کردیم. زمانی که کودک برای دیدن و یادگیری از روی فایل سفارشی معلم خود به اینستاگرام وارد می شود، ناخودآگاه به محتواهای دیگر این شبکه که با سن او همخوانی ندارد، برمی خورد و مورد توجه او قرار می گیرد.

   دکتر نصرتی نژاد افزود: در واقع، دیجیتالی شدن زودرس و بلوغ زودرس برای کودکان، مخاطرات بسیار را به همراه دارد. ضمن آنکه ادراک نابرابری در جامعه را به کودکان منتقل می کند، چرا که در آموزش های آنلاین، دانش آموزان با فضای محل سکونت همدیگر نیز آشنا می شوند و وضعیت رفاه خانواده ها خودنمایی می کند.

   وی همچنین عوامل مخرب دیجیتالی شدن جامعه را در دورکاری کارکنان نیز توضیح داد که درهم آمیختگی محل های کار و سکونت کارمندان، مناسبات محل کار را به خانه کشاند و خانه که باید محل روابط عاطفی اعضای خانواده باشد، از حالت خودش خارج شد، ضمن آنکه در اکثر مواقع، محدودیت ساعت کار در این سیستم، رعایت نمی شود و ساعاتی که باید خانواده به خودشان و مسایل خارج از محل کار برسند، محدود می شود.

   وی در نهایت، درس آموخته های کرونا را بیان کرد و گفت: یکی از مهمترین درس آموخته ها، گذر از سیاست های نئولیبرال خصوصا در حوزه های آموزش و سلامت و غیرکالایی کردن آنها ست بطوری که کرونا باعث شد تا  توجه به خدمات دولت افزایش یابد و این تفکر که " پاندمی را بدون دولت قدرتمند، نمی توان مدیریت کرد " تقویت شد.

   این محقق و متخصص علوم اجتماعی، تاکید کرد: مدیریت پاندمی ها، نیاز به مشارکت مردم دارد و  لازمه این مشارکت، اعتمادسازی است، بطوری که هرچه اعتماد بیشتر باشد، مشارکت بیشتر خواهد بود و مشارکت مردم در اجرای برنامه واکسیناسیون وسیع در کشور، نمونه ای از برگشت اعتماد مردم و مشارکت آنان است.

   دکتر نصرتی نژاد افزود: مدیریت چنین پاندمی هایی، ساز و کاری ندارد بلکه باید نفع عمومی در اولویت قرار بگیرد و برای جلوگیری از مخاطرات، گاهی با دوری از فرهنگ زدگی، از قوه قهریه نیز استفاده شود.

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.