چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۱

عضو هیئت علمی گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر:

توجه به معیشت کارکنان بهداشت و درمان ارتباط مستقیمی با سلامت جامعه دارد/ فرسودگی شغلی ناشی از سختی کار و فشارهای روحی و روانی است

1400

عضو هیئت علمی گروه مهندسی بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر گفت: کارکنان بهداشت و درمان نقش موثری در سلامت جامعه دارند به طوری که اگر به شرایط کاری و زندگی آنها توجه نشود قطعا باعث آسیب وراد شدن به نحوه خدمات رسانی آنها برای حفظ سلامتی کل جامعه می شود.

بفرین مولودپورفرد؛ عضو هیئت علمی گروه مهندسی بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار مفدا ایرانشهر با اشاره به فرسودگی شغلی کارکنان بهداشتی و درمانی در شرایط کرونا بیان کرد: بخش عمدهای از مشغله های ذهنی افراد مربوط به شغلی  که دارند و تمامی مشاغل سختی های مربوط به خود است و افراد در هر نوع شغلی که هستند، با عوامل خطر زیادی موسوم به عوامل زیان آور شغلی مواجه هستند.

وی افزود:  دسته ای از این عوامل زیان آور مربوط به بعد روانی بوده و این بخش از سلامتی افراد را در معرض آسیب قرار می دهد، فشار روانی و عوامل روانشناختی، نقش قابل توجهی در اختلالات مزمن جسمی دارند که از این میان می توان به بارکاری زیاد، شیفت های طولانی و نزاع با همکاران اشاره کرد.

وی تصریح کرد: کارکنان بیمارستان ها و پرسنل مراکز بهداشتی (مراقبین بهداشت و درمان) به طور مستقیم با سلامت آحاد جامعه ارتباط دارند و سلامتی مردم یک جامعه در گرو سلامتی این افراد است.

مولودپورفرد گفت: این مسئله از آنجا نشات می گیرد که سلامتی مردم وابسته به عملکرد مطلوب و رضایت مندی بالای این افراد از شغل خود است تا بتوانند به بهترین شکل در تخصصی که دارند، به مردم خدمت کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر اذعان کرد: در مقابل هر گونه عارضه ای که سلامتی این افراد را تهدید کند، منجر به کاهش بازده کاری می شود و غیبت های شغلی را افزایش یا باعث ایجاد خستگی و اهمال کاری می گردد که در نهایت، کیفیت ارائه خدمات بهداشتی- درمانی را در این افراد کاهش می دهد که این مهم به نوبه خود سلامت جامعه را به خطر انداخته و اثرات نامطلوبی بر رضایت بیماران خواهد داشت.

وی خاطر نشان کرد: فرسودگی شغلی یک اختلال احساسی و رفتاری ناشی از انبوه فشارهای شغلی است که می تواند سبک زندگی فرد را به طور کلی تغییر دهد؛ به طوری که افراد مبتلا به  این اختلال دچار کمال‌گرایی می‌شوند و اگر به ایده آل مورد نظر خود نرسند، نوعی عدم تعادل در محیط کاری را تجربه می کنند و همین امر موجب  غیبت آنها  از کار  خود می گردد.

مولودپورفرد تاکید کرد: فرسودگی شغلی به عنوان یک سندرم می تواند عوارض مختلفی را به دنبال داشته باشد که یکی از این عوارض،  تأثیر سوء بر سلامت روان کارکنان است؛ این سلسله عوارض روانی مانند دومینو به دنبال یکدیگر ایجاد شده و هرکدام علاوه بر اینکه منجر به ایجاد عارضه دیگری می شوند، به خودی خود نیز تأثیرات قابل توجهی بر بهره وری افراد و کیفیت انجام وظایف شغلی خواهند داشت.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر بیان کرد: با وجود عوامل زیان آور شغلی که در حالت عادی می تواند کارکنان بیمارستان را تحت تأثیر قرار دهد، پیدایش ناگهانی یک بیماری ویروسی موسوم به کروناویروس جدید (COVID-19) و گسترش سریع آن ممکن است بر میزان اضطراب این افراد بیفزاید. همه گیری کرونا ویروس از نظر جسمی و عاطفی فشار زیادی بر مراقبین بهداشتی و درمانی وارد کرده است.

وی افزود: اپیدمی این بیماری فشار زیادی بر سیستم های بهداشت و درمان وارد کرده است، در این میان پرستاران به عنوان بیشترین و مهمترین منبع انسانی این سازمانها، بیشترین فشار را متحمل شده اند. پرستاران به دلیل اینکه بیشترین و طولانی ترین تماس را با این بیماران دارند، در خط مقدم مقابله با بیماری COVID-19 بوده و در معرض خطر بیشتر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

وی اضافه کرد: درحالیکه مردم عادی باید در خانه بمانند و از تماس های اجتماعی پرهیز کنند، کارکنان مراقبتهای بهداشتی باید در تماس مستقیم با ویروس و به طور مداوم در معرض آن به کارهای مراقبتی خود ادامه دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر اذعان کرد: علاوه بر این موارد شیوع طولانی تر بیماری، ترس ابتلا به بیماری، ترس از انتقال بیماری به افراد منزل، احساس گناه و افزایش بار بیماری می تواند موجب فرسودگی شغلی در پرستاران شده و بهره وری آنها را کاهش دهد.

مولودپورفرد تاکید کرد: از طرفی طبق مطالعات، کارکنانی که در محیط هایی با استرس بالا کار می کنند. در مقایسه با کارکنان شـاغل در محیط هایی با سطح استرس طبیعی، هزینه بیشتری داشته و بهره وری کمتری دارند و شرایط محیط کار، نقشی حیاتی در بهره وری دارد.

وی گفت: شیوع سریع بیماری همه گیر COVID-19 فشار زیادی بر روی سلامت جسمی، اجتماعی، اقتصادی و ذهنی کل افراد جامعه وارد می کند و از آنجایی که کارکنان مراقبتهای بهداشتی مخصوصا کسانی که مستقیم با بیماران کار می کنند و شاهد رنج و مرگ و میر بیماران هستند تحت تأثیر فشار روانی و شغلی ازجمله ترس از سلامتی، تنهایی، اضطراب و بیخوابی قرار دارند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر اشاره کرد: از علل بروز فرسودگی شغلی افزون بر مواجهه با استرس هایی نظیر مرگ و میر بیماران و مراقبت از بیماران متعدد بـا نیازهای مراقبتی پیچیده می توان بـه عواملی مانند حمایت اجتماعی کم، فشار کاری بالا، عدم وجود امنیت شغلی، پایین بودن حقوق و مزایا، تصمیم گیری در مواقع اورژانسی بر اساس اطلاعات ناکافی و پاسخگو بودن برای نتایج این تصمیم گیری‌ها، تلاش همراه با فشار روانی برای اجتناب از هرگونه اشتباه، کشیک های شبانه، تعارض  نقشها و ارزشها، کمبود و توزیع نامناسب نیروها اشاره کرد.  

وی ادامه داد: برخی پژوهش‌ها نشان می دهد فرسودگی شغلی می تواند بر اکثر کارکنان، به خصوص در سازمان‌های پراسترس آسیب رسانده و در درازمدت به کاهش انگیزه کاری، روحیه پایین، تحریک‌پذیری، درماندگی، عزت نفس پایین، افت کیفیت ارائه خدمات، کناره‌گیری روانی، غیبت‌های‌ مکرر، تمایل به جابه‌جایی و ترک حرفه، مشکلات خانوادگی، افزایش اضطراب، افسردگی و به افزایش هزینه های بهداشتی و کاهش بهره‌وری کارکنان منجر شود.

مولودپورفرد خاطر نشان کرد: به طور خلاصه، فرسودگی شغلی موجب از بین رفتن خلاقیت، کاهش بهره وری و کیفیت عملکرد شغلی شده و فرصت برای اشتباهات را افزایش داده و اعمال قضاوت را ضعیف می کند و در نهایت به کاهش توجه و مراقبت از بیماران منتهی می شود اگر فرسودگی شغلی به عنوان سوء استفاده جسمی بیان شود، می توان کاهش بهره وری کار را مهم ترین اثر منفی این سو استفاده جسمی در نظر گرفت.


وی ادامه داد: به دلیل اهمیت نقش مراقبین بهداشت و درمان و اثر مرتبط با سلامتی آنها بر جامعه پیشنهاد می شود توجه مضاعفی بر این قشر از کارکنان معطوف شود و همچنین توصیه می گردد بازنگری هایی در سیاست و خط  مشی مدیریت بیمارستانها انجام شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در پایان اظهار کرد: به گونه ای که با کاهش شیفت‌های پی‌درپی و تغییراتی در این شیفت ها (کاهش شیفت های متغیر)، بهبود چرخه‌های کار-  استراحت و افزایش حمایت اجتماعی، عوامل مؤثر بر فرسودگی شغلی کنترل شده و شاهد افزایش بهره‌وری و بهبود مستمر در خدمت‌رسانی آنها به ویژه در دوران اپیدمی کرونا ویروس باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.