چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۱

نماینده مجلس شورای اسلامی و نائب رییس کمیسیون مشترک جوانی جمعیت و حمایت خانواده:

نرخ ۱.۶ فرزند به ازای هر خانواده از نظر جمعیت‌شناسی به معنای مرگ تدریجی جامعه است

جمعیت متضمن رشد اقتصاد است

گزارش تصویری 3/ همایش کشوری توانمند سازی علمی_فرهنگی رؤسا و کارشناسان ادارات مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

در نخستین روز همایش کشوری توانمند سازی علمی_فرهنگی رؤسا و کارشناسان ادارات مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که به همت اداره کل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حال برگزاری است، دکتر فاطمه محمد بیگی نماینده مجلس به ایراد سخنرانی پرداخت.

در نخستین روز همایش دکتر فاطمه محمد بیگی نماینده مجلس شورای اسلامی و نائب رییس کمیسیون مشترک جوانی جمعیت و حمایت خانواده مجلس شورای اسلامی با موضوع تبیین ضرورت پایبندی به اجرای قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدا گفت: موضوع بحث من موضوع قانون جوانی جمعیت است، قانونی است که برای حمایت از خانواده و پاسخ به چند نیاز در جامعه تدوین شده است. مسئله فرزندآوری و نسل، مسئله بسیار مهمی است که رهبر معظم انقلاب بارها به آن تاکید کرده‌اند به نحوی که بیش از ۴۴ بیان و صحبت از ایشان در طی دو دهه اخیر در حوزه جمعیت و فرزندآوری مطرح شده است و جالب است که در سخت‌ترین شرایط به این موضوع اشاره داشتند.

رییس کمیته سلامت الکترونیک کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: رهبری معظم انقلاب در اوج تحریم، سیل و زلزله و مشکلات معیشتی، بحث جمعیت را مورد تاکید قرار دادند چرا که به عنوان پدر این امت، دوراندیشی داشته و آینده را می‌بینند و می‌دانند که جمعیت با اقتصاد گره خورده است و جمعیت متضمن رشد اقتصاد است. همچنان که جایزه نوبل اقتصادی را اخیرا دانشمند اقتصاددانی گرفت که ثابت کرد جمعیت متضمن رشد اقتصاد است و با فرمول‌های علمی این را اثبات کرد.

رییس فراکسیون جمعیت و حمایت از خانواده مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس نمودارهای اقتصادی در آینده پژوهی‌هایی که انجام شده، می‌بینیم که از دهه ۲۰۵۰ به بعد می‌بینیم کشورهایی مثل هند و چین در صدر قدرت‌های جهانی قرار می‌گیرند که رشد جمعیت بالایی دارند. قطعا بسیاری می‌گویند در این وضعیت اقتصادی چرا روی جمعیت این اندازه تاکید است، اتفاقا بحث جمعیت بحث فرآروی ما برای توسعه اقتصادی خواهد بود. امروز شما عزیزانی که کارشناس و اساتید حوزه روانشناسی هستید و در حوزه مشاوره فعالیت می‌کنید بدانید دانشجوهای حوزه سلامت زیر دست شما تربیت می‌شوند و شما به نوعی فعالیت‌های آن‌ها را نظاره و راهنمایی می‌کنید.

محمدبیگی با بیان این‌که ثروت اصلی یک کشور جمعیت او است و جمعیت جوان ناب‌ترین ثروتی است که هر کشوری دارد، گفت: اگر ما بتوانیم این جمعیت جوان را در شور، نشاط و شادابی نگاه داریم، برای سلامت روان آن هزینه کنیم و سلامت روان این عزیزان را ارتقاء دهیم، نسل آینده ما نسلی پویا، پرتحرک، شاداب و موفق در عرصه‌های علمی، اجتماعی، اقتصادی و تکنولوژیکی خواهد بود.

وی یادآور شد: وقتی مجلس یازدهم را آغاز کردیم، من حدود ۱۱ سال مطالعات جمعیتی داشتم و در وزارت بهداشت فعالیت می‌کردم، متوجه شدیم پدیده‌های تک فرزندی و سالمندی و پدیده‌های مشابه در کشور ما در حال اتفاق افتادن است که موجبات سختی زندگی را فراهم خواهد کرد. بر این اساس مشکلات زیادی را که در حوزه حمایت از جمعیت و خانواده بود در مجلس لیست کردیم که حدود ۲۱ مانع برای ازدواج و فرزندآوری لیست شد و از تیر ماه ۹۹ با جدیت بیشتری این موضع را دنبال کردیم.

این نماینده مجلس بیان داشت: در هیأت رییسه مجلس، پیشنهاد ایجاد کمیسیون جدید با نام «کمیسیون مشترک حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» بر اساس سیاست‌های کلی جمعیت و خانواده و سیاست کلی سلامت، ابلاغی مقام معظم رهبری مطرح شد؛ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت نتیجه تلاش ۱۸ ماهه‌ای بود که رقم خورد. ما تلاش داشتیم که با مسئله‌محوری موضوعات را جلو ببریم بر این اساس در آبان ماه گذشته کمیسیون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت تشکیل شد. در این کمیسیون موانع لیست شد که حدود ۲۰ ماده از قوانین جوانی جمعیت مربوط به حل این موضوع است.

وی بیان داشت: ترویج ازدوج آسان، ارزش ازدواج، ارزش فرزندآوری، ارزش پدری و مادری، تکریم مقام پدری و مادری، آموزش‌های مربوط به این تکریم، تدوین کوریکولوم‌های درسی، تغییرات دانشگاه‌ها بر اساس این موضوعات، ایجاد خوابگاه‌های متاهلی و... از جمله موارد دیده شده در این قانون است.

رییس کمیسون مشترک جوانی جمعیت و حمایت خانواده مجلس شورای اسلامی به مشکل مسکن برای جوانان اشاره کرد و گفت: مسئله دیگر الگوی مسکن است، چه از نظر بالا بودن قیمت مسکن و چه از نظر طراحی منازل به سمتی که تداعی‌کننده خانواده‌های کم‌جمعیت است و الگوی عشق و محبت خانواده در این خانه‌ها دیده نمی‌شود. بر این اساس مواد ۳، ۴، ۵، ۶، ۹ و ۶۹ قانون جوانی جمعیت به این موضوع پرداخته است و برای مثال وزارت علوم را مکلف کرده است ۱۰ درصد از بودجه‌های عمرانی خود را به خوابگاه‌های متاهلی اختصاص دهند و دکتر عین‌الهی وزیر بهداشت نیز به این موضوع اهمیت داده‌اند و کار بازسازی خوابگاه‌ها و اختصاص بودجه به این امر را نیز مد نظر قرار داده‌اند.

محمدبیگی تصریح کرد: اگر بر طبق آماری که داده شده است بین ۶ تا ۱۰ هزار خوابگاه دانشجویی متاهلی در وزارت بهداشت ساخته شود، الگوی عظیم حمایت از ۲۰ هزار دانشجو می‌شود تا این جوان دانشجوی ما در سلامت روان این دوران را بگذراند. فواید ازدواج را باید خودمان فرهنگ سازی کنیم و برای این مهم از دانشگاه و حوزه کار را رقم بزنیم. در زمینه الگوی مسکن، تسهیلاتی گذاشته شده است و عمدتا تسهیلاتی شامل وام و اهدای زمین با شرایط خاص است. چرا که ما در پیمایش‌های اجتماعی ایرانیان متوجه شدیم این مردم عزیز بسیار علاقمند به ازدواج هستند و به داشتن بیش از دو فرزند نیز تمایل دارند.

این نماینده مجلس گفت: مشکلات اقتصادی در این قانون بیش از ۸ ماده را به خود اختصاص داده است. برای بی‌کاری و سرپرستان خانواده دو ماده گذاشته شده است و به قسمت‌های اختصاصی‌تر در این قانون پرداخته شده است. در این میان ما نگران آتیه زنان هستیم، بر این اساس ماده ۲۷ قانون جوانی جمعیت را در کمیته سلامت مجلس و کمیته جمعیت کمیسیون بهداشت در دست پی‌گیری داریم.

وی یادآور شد: ما در حوزه هزینه‌های دوران بارداری، زایمان و شیردهی ۷ ماده و هزینه‌های درمان ناباروری نیز ۷ ماده در این قانون دیده‌ایم و بیمه ۹۰ درصدی برای این موضوع دیده شده است تا خانواده‌ها را از هزینه‌های هنگفت درمان ناباروری نجات دهیم. در حوزه عقیم سازی نیز متاسفانه به شکلی رفتار کرده‌ایم که ۲۰ میلیون نفر از جمعیت خود را به واسطه استفاده بی‌رویه از اقلام پیشگیری تعدیل کرده‌ایم و جزو معدود کشورهایی هستیم که در این حوزه خیلی شدید وارد شدیم. جایزه جهانی جمعیت نیز به همین دلیل به ایرانی‌ها داده شد.

رییس فراکسیون جمعیت و حمایت از خانواده مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: آن زمان که برنامه تنظیم خانواده در کشور رقم خورد به ازای هر مادر ۶.۷ فرزند متولد می‌شد. شاید تا ۹ سال ابتدایی، اجرای برنامه تنظیم خانواده به جا و شایسته بود اما ادامه آن از سال ۷۹ به بعد که به هدف طرح رسیده بودیم دیگر نیاز نبود و اکنون از هدف برنامه تنظیم خانواده که آن زمان در سازمان ملل ۴ فرزندی بود فراتر رفته و از دو فرزندی هم عبور کردیم و اکنون ۱.۶ فرزند به ازای هر خانواده داریم که از نظر جمعیت شناسی به معنای مرگ تدریجی و اضمحلال جامعه آن ملت خواهد بود و عوارض زیادی از جمله سالمندی را به دنبال دارد.

محمدبیگی در پایان گفت: در سال ۱۴۳۵ بنده و شما در سنین سالمندی خود قرار داریم و اگر بنا باشد به ازای هر سالمند یک نفر در کنارش قرار بگیرد جوانی برای مراقبت وجود نخواهد داشت. زمانی ۷ نفر کار می‌کردند تا ۳ نفر حقوق بازنشستگی بگیرند و در آینده این رقم برعکس خواهد شد و امکان تامین حقوق بازنشستگان وجود نخواهد داشت اگر دور اندیشی نکنیم و تا ۱۰۰ سال آینده را نبینیم روزی آیندگان ما را نفرین و لعن خواهند کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.