دوشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۰

گفتگوی اختصاصی مفدا دزفول با مدیرمسئول نشریه و دبیر کانون شعر و ادب دانشگاه علوم پزشکی دزفول؛

دانشجویان جدیدالورود، امید و آینده کانون‌ها و تشکل‌های دانشگاه هستند

د ع پ دزفول

، گفتگوی اختصاصی مفدا دزفول با مدیرمسئول نشریه و دبیر کانون شعر و ادب دانشگاه علوم پزشکی دزفول.

خبرنگار مفدا دزفول به مناسبت یکساله شدن فصلنامه فرهنگ، گفتگویی با "محسن خاوری " مدیر مسئول نشریه و دبیر کانون شعر و ادبیات دانشگاه علوم پزشکی دزفول انجام داده است که در ادامه می‌خوانید:

مفدا : سلام آقای خاوری، لطفا خودتان را معرفی کنید.

سلام خدمت شما. محسن خاوری هستم، دانشجوی ترم ۵ پزشکی ، دبیر کانون شعر و ادبیات و مدیرمسئول و طراح فصلنامه ادبی، فرهنگی هنری فرهنگ.

مفدا : چه مدت است که دبیر کانون ادبیات شده‌اید و هدفتان از این اقدام چه بود؟

اواخر بهمن ۹۸ بطور کاملا اتفاقی گذری به معاونت فرهنگی دانشگاه زدم تا جویای احوال کانون شعر و ادبیات بشوم. متوجه شدم که یکسالی هست که کانون تعلیق شده است و این موقعیت، فرصتی برایم بود که بتوانم دوباره به آن جانی ببخشم. به نظر من، کانون ادبی از مهم ترین تَشکل و کانون های یک دانشگاه است و با توجه به اینکه می‌دانستم دانشجویان دانشگاه دزفول در زمینه‌ی ادبی سابقه‌ی خوبی دارند (برای مثال در مسابقات مشاعره سلامت رتبه‌ی اول کشور شده بودند) و همینطور حدس میزدم پتانسیل این را داشته باشند که همواره همراه کانون باشند تصمیم به احیای دوباره‌ی این کانون گرفتم؛که بعد ها مشخص شد درست حدس زده بودم ...

مفدا : لطفا فعالیت‌هایی که تاکنون توسط کانون شعر و ادب انجام شده است، را برایمان بگویید.

از بهمن ۹۸ تاکنون حدود ۲ سال می‌گذرد و به لطف خدا و همت دانشجویان و مسئولین، کانون ادبیات طی این ۲ سال حرف های زیادی برای گفتن داشته است. همینطور، به اهدافی که از همان ابتدا، دلیل احیای دوباره‌ی کانون بودند نیز کم و بیش نزدیک شده است. از معرفی شاعران جوان دانشگاه و آثار آنها گرفته تا برگزاری کافه ادبی و کارگاه های آموزشی و مسابقات ادبی و همینطور اجرا کردن برنامه های متنوع مانند درختکاری؛ همه و همه از اقداماتی بودند که طی این مدت شور و نشاط را دوباره به این کانون برگرداندند؛ البته قابل ذکر است که اپیدمی کرونا نیز تا حد و حدودی موجب اصطکاک ما در این مسیر شد. اما از نظر بنده به عنوان دبیر کانون، گل سرسبد این اقدامات تهیه و انتشار اولین نشریه ادبی دانشگاه تحت عنوان "فرهنگ" بوده است. فرهنگ، فرصتی برای استعدادیابی و پرورش قلم دانشجویان و همینطور بستری برای سنجش پیشرفت ادبی آنهاست.

مفدا : فصلنامه‌ی ادبی فرهنگ این ماه یکساله شد. شروع این نشریه از کجا بود؟و چرا نام فرهنگ را برای آن انتخاب کردید؟

نشریات دانشجویی، حکم یک گزارش کار برای بیان عملکرد یک کانون را دارند. در طول یک فصل چه در سر دانشجویان می‌گذرد؟ بیشتر به چه موضوعاتی علاقه نشان می‌دهند؟ انعطاف قلم ادبی آنان با توجه به موضوعات پیشنهادی ما چگونه است؟ و سنجش های دیگر ... که نشان دهنده‌ی اشتیاق دانشجویان جوان به نوشتن و محک یادگیری آنهاست. به همین دلایل و استقبال دوستان خوب ما در کانون ادبیات و مجمع عمومی، فرهنگ کار خودش را شروع کرد.

چرا فرهنگ؟ خب علاقه من به ادبیات، حفظ شعر و نوشتن، به واسطه‌ی عمویم شکل گرفت؛ ایشان خطاط اند و مغازه‌ی پارچه‌نویسی کوچک و زیبایی در شهرستان پلدختر داشتند که همیشه اوقاتی را در آن به صحبت درباره‌ی ادبیات و حافظ و خیام خوانی می‌گذراندیم. در فروردین ماه ۱۳۹۸ کشور عزیزمان درگیر مسئله‌ی سیل شد و این موضوع شهرهایی از استان های لرستان و خوزستان را درگیر کرد که شهرستان پلدختر نیز شامل حال این شهر ها می‌شد. مغازه پارچه نویسی کوچک در آن روزهای سخت، در جریان سیل جان به آب سپرد. نام پارچه‌نویسی داستان ما "فرهنگ" بود. به همین دلیل زمان انتخاب نامی برای این نشریه ادبی تعللی نکردم. فرهنگی که امروز در دست داریم، برای من یادگاری از آن خانه‌ی فرهنگ قدیمیست ...

مفدا : شما حدود دو سال دبیر کانون ادبیات و موسس نشریه ادبی این کانون بوده‌اید، سطح ادبی دانشجویان دانشگاه را چطور می‌بینید؟

بدون شک ادبیات جزء جدایی ناپذیر ما، چه در دنیایی آکادمیک و چه در دنیای عملکردی است. ما همیشه به ادبیات و مطالعه‌ی آن نیاز داریم. ادبیات یاد آور داستان‌ها، حماسه‌ها، نوشته‌های مقدس و قدیمی و حتی متون مدرن زمان امروز ماست. به قول جک کنفیلد؛ دنیا را داستان‌ها ساخته‌اند نه اتم‌ها و آنچه موجب نقل داستان ها شده است ادبیات است. این موضوع نشان دهنده اهمیت آشنایی با ادبیات است. اما برای این سوال که دانشجویان ما از لحاظ ادبی در چه موقعیتی هستند؟ نمی‌توان پاسخی قطعی و نمره‌ای داد اما میتوانم بگویم که پیشرفت خوبی داشته‌ایم و باید این نمودار سیر صعودی خودش را حفظ و تقویت کند. اول از همه اهمیت مطالعه ادبیات باید برای دانشجویان بهتر جا بیافتد و چشم های آنها باید بیشتر با متون ادبی خصوصا متون جدید تر و معاصر آشنا شود. در مرحله بعد نوشتن میتواند آغازی برای محک زدن خودشان باشد؛ که ما این بستر دیده شدن را در فرهنگ فراهم کرده ایم. بعد از آن میتوانند با مقایسه کردن های مفید و شرکت در کارگاه هایی که برگزار می‌شوند، قلم‌شان را پخته تر کنند(امسال در جشنواره تراز و در بخش نویسندگی کارگاه خوبی برگزار شده است و دانشجویان مشتاق میتوانند استقبال کنند). بهرحال راه طولانی ای برای سپری کردن پیش روی ماست و بنده به بهتر شدن در این مسیر امیدوارم.

مفدا: در پایان اگر سخنی دارید می‌توانید بگویید.

تجربه‌ی حضور در کانون ادبیات برای من تجربه‌ی بزرگ و بی‌نظیری بود، بواسطه‌ی این حضور توانستم ارزش کار تیمی را بهتر درک کنم و با دوستان خوبی آشنا شوم. کانون های دانشجویی فضا و بستری مناسب برای پرورش روحیات و سلایق دانشجویان ایجاد می‌کنند و خوشبختانه در دانشگاه ما نیز این بستر فراهم شده است تا دانشجویانِ مستعد بتوانند استعدادهای خود را کشف و پرورش دهند، اولویت کانون ادبیات در طی این سالها جذب دانشجویان مشتاق و هنردوستِ جدید الورود بوده و اکنون نیز با اتمام این دوره، کانون ادبیات بار دیگر به این دانشجویان واگذار خواهد شد.

در آخر میخواهم از دوستان خوبی که طی این مدت همراه و هم مسیر من و کانون برای رسیدن به اهدافش بودند تشکر کنم؛ از سردبیران و ویراستاران خوب فرهنگ، "فاطمه میرزایی کوثر"، "محمدمهدی کوثری"، "زهرا مجدی" و همینطور "رضوان عیدی نژاد" که در تمام نسخه های فرهنگ در کنار ما و کمکیار ما بودند؛ از دکتر "محمد خنیفر" عزیز دبیر اسبق کانون بابت راهنمایی ها و حضور گرم و مفیدشان در کنار ما و از تک تک دانشجویان، نویسندگان و شاعران جوانی که طی این مدت همراه ما بودند و خودشان را نسبت به پیشرفت ادبیات و ادب در دانشگاه مسئول می‌دانستند صمیمانه تشکر میکنم. ان‌شالله که در آینده شاهد پیشرفت هایی بیشتر در این کانون و مابقی تشکل های دانشگاه باشیم.

خبرنگار مفدا : فاطمه دوستی

من الله توفیق. 

sendComment

    commentHint
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.