یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۹

شهادت امام باقر علیه السلام

امام باقر علیه السلام

 غروب در بقیع
 
ای فروغ دانش‌ات تا صبح محشر مستدام                         وی تو را پیش از ولادت داده پیغمبر سلام

      منشاء کل کمال و باقر کل علوم                                     هفتمین نور و ششم مولایی و پنجم امام

 
چقدر غروب‌های بقیع دلگیر است و آن روز دلگیرتر از هر روز بود. زمین سوگوار بود و فرشتگان در چهار گوشه غربت بقیع زانوی غم به بغل گرفته بودند.
پشت آسمان از این داغ شکسته بود وهیچ سینه‌ای تاب تحمل سنگینی اندوهش را نداشت.
هفتمین غروب ماه ذی‌حجه سال ۱۱۴ هجری قمری بود، که پیکری پاک پیچیده بر پارچه‌ی احرام، را بر سردست به بقیع آوردند و آن پیکر پاک، در آغوش پدر و جد بزرگوارش، هم چون گنجی در ویرانه‌های بقیع آرام گرفت. نامش هم چون نام جدش محمد صلی الله علیه و آله و سلم بود و لقبش باقر العلوم علیه السلام، چرا که شکافنده‌ی علوم نبوی بود و علم  همچون رودی بی پایان از سینه‌اش جاری شده بود.
هر که دیدش، شیفته‌اش شد. امام عرب بود. مسلمانان در موسم حج از او فتوا می‌خواستند. با هر کلام با ارزش‌شان صدها در بسته از علم و دانش گشوده می‌شد (۱) خطبه‌های کوبنده‌اش لرزه بر ظلم و حکومت هشامیان می‌انداخت.

 
اگر وجودپر برکت امام باقر علیه السلام نبود ابرهای تیره‌ی انحراف و بدعت‌های غلط برای همیشه آسمان را می‌پوشاند.(۲)
او که چشم‌های جابر از رویش پر نور گشت و با روی باز پذیرای سلام رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم به وسیله جابر شد.(۳)
امامی که وارث دردهای کربلا بود. کودکی ۴ ساله بود که عطش و عظمت کربلای جدش را تجربه کرده بود و داغ یتیمی و اسیری را چشیده بود.
نگاهش که در آن سال‌ها، ساعت‌ها به سرهای بریده‌ی عزیزانش دوخته شده بود تا آخرین دم حیات از کثرت اشک بر مظلومیت سرهای بریده‌ آب آلود بود.
با سم ناپیدای هشام به شهادت رسیدند، تنها به این جرم که عظیم بودند و دل‌های حقیر هشامیان تاب بزرگی‌شان را  نداشت. چگونه خاک بقیع تاب آورد، چگونه  بقیع توانست  او را در خود جای دهد. و اینک سال‌ها از آن غروب غمگین می‌گذرد.
و حال در عصر چراها و روزگار شبهه‌ها و بدعت‌ها، تنها پیام و کلام الهی ایشان و سایر امامان و پیشوایان علیهم السلام است که از گذر زمان نور ایمان و امید را بر دنیای تاریک ما می‌تاباند.

 
السلام علیک یا ابا جعفر یا محمد بن علی ایها الباقر
برگرفته از سایت خطابه غدیر