شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۸

خرده روایت‌های بارداری در کتاب «دوجان»

کتاب دو جان

کتاب «دوجان» خرده روایت‌های بارداری شامل روایت‌های بارداری بیست زن است. مساله جمعیت و فرزندآوری از مسائل جدید ایران است که در منظر رهبر انقلاب و اساتید دانشگاه جزو اولویت‌ها قرار گرفته است. کم‌شدن نرخ‌رشد جمعیت در ایران دلایل متعدد و پیچیده‌ای دارد ولی به هرحال یکی از آن دلایل، عدم‌تمایل دختران جوان به بارداری یا تکرار آن است. خود این عدم‌تمایل هم باعث مجموعه‌ای از دلایل مختلف است. کتاب به این دلایل نمی‌پردازد بلکه با روایت بارداری زنان، باب گفت‌وگو را در این مورد می‌گشاید و با بازگوکردن شوروشیرین این اتفاق فرصت تامل دوباره را در مخاطب ایجاد می‌کند.

به گزارش مفدا، زنان نیمی از جمعیت کره‌زمین را تشکیل می‌دهند و اگر کم دیده شوند بسان این است که روایت ما از جهان، نصفه‌کاره است. زهرا قدیانی در نخستین اثر خود «دو جان» روایت‌های بارداری ۲۰ زن را کنار هم قرار داده و از حس‌وحال زن در دوران بارداری و جایگاهش به عنوان پرورش‌دهنده یک انسان، صحبت کرده‌است.

کتاب «دوجان» که روایت‌های زنان از دوران بارداری شان است با استقبال خوب مخاطبان مواجه شده و به چاپ‎‌های متوالی رسیده است. این کتاب روایت نقاط کمتر گفتگو شده زندگی مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است.

این کتاب اولین اثر خانم زهرا قدیانی است که در گفتگو با بیست زن از دوران بارداری شان تهیه شده و علیرغم موضوع خاصش، برای مخاطب عمومی تدوین شده چه اینکه هر زن با این پدیده مواجه می‌شود و هر مردی زنی در نزدیکی خود دارد که این دوران را گذرانده.

قدیانی درباره این کتاب اشاره کرده است که «دوجان» یک کتاب زنانه نیست بلکه موضوع کتاب انسانی است. روایت دوران پیچیده بارداری از این جهت مهم است که جامعه باید درک بهتری از شرایط حساس زن باردار پیدا کند.

نویسنده در «دوجان» با اشراف به اینکه بارداری در هر زن و حتی هر یک از بارداری‌های یک زن، یگانه است و به تعداد نوزادانی که زاده می‌شوند یا هرگز زاده نمی‌شوند، روایت بارداری وجود دارد، سعی می‌کند با کمک کلمه دست به روایت بیست زنِ دو جان بزند و در یک مجموعه روایت بخشی از زیبایی زندگی روزمره زنان باردار -که فکر می‌کنند ارزش زیبایی‌شناختی ندارد- را بازنمایی کند.

در این روایت‌ها با تمرکز بر ابعاد مختلفی که زن، اطرافیان و در دایره گسترده‌تر، جامعه ممکن است در بارداری با آن‌ها مواجه شوند، تجربه‌هایی از مسائل فیزیولوژیک در بارداری تا تاثیرات متقابلی که سیاست، اقتصاد، فرهنگ و سبک زندگی می‌تواند بر این دوران بگذارد به رشته تحریر درآمده و درواقع نویسنده قلم و زبان زنان مختلف و معمولی در بیان تجربیاتی از بارداری‌شان شده است.

روایت داستانی و مستند «دوجان» درحالی شکل می‌گیرد که نویسنده درست در روزهای میانی بارداری‌اش است و در موقعیتی شبیه به سوژه‌های کتاب قرار دارد، همین تشابه و درک مشترک از موقعیت نویسنده و سوژه‌ها، «دوجان» را به روایتی قابل لمس و خواندنی از یک سوژه کمتر پرداخته شده در ادبیات داستانی ما تبدیل کرده است.

قدیانی درباره انتخاب روایت بیست زن در این کتاب گفته است: «برای من مهم بود ببینم بارداری چه تاثیری در ارتباط زن باردار با جامعه، با محیط، با اقتصاد، با فردیت خودش و... می‌گذارد. می‌خواستم در هر کدام از این محورها زنی متفاوت از دیگری را پیدا کنم و پای صحبت‌هایش بنشینم. برای مثال زنی که وسواس در دوران بارداری را تجربه کرده‌باشد که خوشبختانه پیدا کردم یا می‌خواستم تاثیر اقتصاد بر بارداری یک زن را بازگو کنم و دنبال موردی گشتم که این مساله در آن دوران روی او تاثیرگذاشته‌باشد یا زنی که شوهرش در اوایل یا اواسط بارداری از دست می‌رود و.... بدیهی است امروز زنان در دنیا و جوامع توسعه‌یافته نقش‌های پررنگ‌تر اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و هنری یافتند؛ بنابراین باید از هر جهت بیشتر به مسائل و دنیایشان اهمیت داد.»

این کتاب خواندنی از سوی نشر جام‌جم در ۲۰۸ صفحه و با قیمت ۶۲۰۰۰ تومان در کتابفروشی‌ها و نمایشگاه کتاب تهران قابل تهیه است.

sendComment

    commentHint
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.