دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۵

مقاله‌ ای از معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا؛

«پیام مهم تلاقی هفته خوابگاه‌ها با هفته ملی جمعیت و حمایت از جوانی جمعیت»

0
.

آنچه که از فحوای شعارهای انتخاب شده برای ایام این هفته برمی آید به نوعی بیانگر کارکرد خوابگاهها در امیدآفرینی، تندرستی، آشنائی با تنوع آداب فرهنگی اقوام و ظرفیت مهم مهارت محوری در فرصت اسکان در این اماکن و از همه مهمتر پتانسیل مهم زندگی دانشجوئی برای رونق بخشی به بحث ازدواج و فرزندآوری و کمک به جوانی جمعیت است.

به گزارش مفدا فسا، دکتر پژمان باقری، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا مقاله ای را با موضوع «پیام مهم تلاقی هفته ی خوابگاه ها، با هفته ملی جمعیت و حمایت از جوانی جمعیت» نگاشته است؛ که به شرح زیر تقدیم خوانندگان می گردد:

بر اساس اعلام اداره کل دانشجوئی وزارت بهداشت بازه زمانی 24 تا 30 اردیبهشت ماه بعنوان هفته خوابگاههای دانشجوئی نامگذاری شده که به رسم هر ساله به صورت روزشمار با اعلام شعار هر روز، تلاش می شود نقش و جایگاه این اماکن دانشجوئی و اهمیت آن در سلامت جسمی و روانی دانشجویان به خوبی تبیین شود. از طرفی همین بازه زمانی بر اساس اعلام قرارگاه سلامتی و جوانی جمعیت مصادف شده با بزرگداشت هفته ملی جمعیت و حمایت از قانون جوانی جمعیت.

اکنون از نقطه نظر تکلیف حوزه های فرهنگی دانشجوئی در هر دو مقوله، آنچه که از فحوای شعارهای انتخاب شده برای ایام این هفته برمی آید به نوعی بیانگر کارکرد خوابگاهها در امیدآفرینی، تندرستی، آشنائی با تنوع آداب فرهنگی اقوام و ظرفیت مهم مهارت محوری در فرصت اسکان در این اماکن و از همه مهمتر پتانسیل مهم زندگی دانشجوئی برای رونق بخشی به بحث ازدواج و فرزندآوری و کمک به جوانی جمعیت است. به نظر می رسد در رابطه با پیوستگی مسأله خوابگاهها و جوانی جمعیت در برهه کنونی از چند دریچه بتوان نگریست:

موضوع اول  «فرصت شناسی حضور دانشجویان در خوابگاههاست».مدت زمانی که دانشجویان عزیز بعنوان آینده سازان جامعه در خوابگاههای دانشجوئی حضور دارند فرصت مغتنمی است برای مسئولین و نیاز به برنامه ریزی جدی برای استفاده و بهره برداری صحیح و اثربخش از این بازه زمانی طلائی دانشجویان گرامی دارد. یکی از مصادیق مهم این بهره برداری، آموزش مهارت های اساسی زندگی و تقویت روحیه استقلال و خودباوری در زندگی است که به خوبی می تواند بخش مهمی از دغدغه جامعه در آماده سازی و کادرسازی جوانان برای ورود به زندگی فردی و اجتماعی را مرتفع کند.

موضوع دوم    «یک نگاه کارکردی به مقوله زندگی دانشجوئی است». آنچه که مبرهن است دوره مهمی از زندگی یک جوان دانشجو که به لحاظ سنی در آستانه ازدواج و تشکیل زندگی مشترک قرار دارد در دانشگاه سپری می شود. از طرفی یکی از مهمترین دغدغه های این روزهای قشرجوان و بعبارتی یکی از موانع مهم پیش روی جوانان دانشجو به منظور تشکیل زندگی مشترک مسأله مسکن است. یکی از برنامه های جدی و مهم اداره کل دانشجوئی و معاونتهای فرهنگی دانشجوئی دانشگاهها در قبال این مهم، راه اندازی و تجهیز خوابگاههای متأهلی است. لذا از این زوایه نیز تقارن هفته خوابگاهها با هفته ملی جمعیت دارای یک پیام مهم است که در بطن خود بیانگر ظرفیت کارکردی خوابگاههای دانشجوئی برای تحقق بخشی از اهداف قانون جوانی جمعیت است که باید از طرف نهادهای سیاستگذار و مسئول مورد توجه جدی قرار گیرد.

مضاف بر این، تعامل این دو مناسبت مهم تا اندازه زیادی راهگشای شرایط نگران کننده فرهنگی جامعه و آسیب پذیری نسل جوان در فضای مجازی است که با ترویج ازدواج در این سن و فرزندآوری تا اندازه زیادی مرتفع می شود.

موضوع سوم «که به نوعی در راستای موضوع اول است ظرفیت ارتقاء توانمندی های فردی برای مواجهه با زندگی مشترک بعنوان عاملی برای استحکام زندگی زناشوئی در آینده است». یکی از کارکردهای زندگی خوابگاهی زندگی کردن با افرادی است که عقاید و رفتارهای مختلف دارند. آشنائی دانشجویان با عقاید و رفتارهای مختلف و باور به طبیعی بودن تفاوت بین انسان ها در بسیاری از خصوصیات رفتاری، جسمی، استعدادها، علایق و خواسته هاو پذیرش آن برای داشتن یک زندگی آرام در کنار هم یکی از اصول مهمی است که جوانان قبل از ورود به زندگی متأهلی باید فرا گیرند که به خوبی در خوابگاههای دانشجوئی این موضوع فراهم است.

لذا از جمله رفتارهایی که دانشجویان در زندگی خوابگاهی یاد می گیرند که نوعی کارورزی برای ورود به زندگی مشترک آینده است، طریقه سازگاری با محیط جدید و احترام به افکار دیگران و همچنین بالا بردن آستانه تحملشان در زمینه های مختلف است. بر اساس همه این کارکردهای مهم دانشگاهی برای نقش آفرینی در تحقق قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده می توان گفت هم خوابگاههای مجردی و هم متأهلی به ترتیب به صورت غیرمستقیم و مستقیم در عرصه تحول جمعیتی هم از بعد کیفیت و هم کمیت مؤثر هستند و لازمست همه ما مسئولین برنامه ریزی های کلانی در جهت دهی این ظرفیت به سمت تعالی جمعیتی و فرهنگی در سطح دانشگاهها بدون غفلت از اهمیت و نقش خوابگاههای مجردی، طراحی و پیاده سازی کنیم. این جهت دهی هم باید کمی و هم کیفی باشد. منظور از جهت دهی کمی توسعه کمی خوابگاههای متأهلی و تجهیزات آن و منظور از کیفی توجه مضاعف به توسعه کیفی خوابگاههای مجردی به سمت اهدافی که تشریح گردید در کنار توسعه کمی و متناسب آن می باشد. پس تأکید می گردد که توجه به نقش خوابگاههای متأهلی نباید ما را از نقش مهم خوابگاههای مجردی در این فرایند غافل کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.