سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۶

۳ خرداد ماه؛

سالروز آزادسازی خرمشهر گرامی باد

سالروز آزادسازی خرمشهر

در تقویم جمهوری اسلامی ایران سوم خرداد ماه که مصادف با سالروز فتح خرمشهر در عملیات بیت‌المقدس می‌باشد، روز مقاومت، ایثار و پیروزی نامگذاری شده است.

به گزارش مفدا گیلان، در تقویم جمهوری اسلامی ایران سوم خرداد ماه که مصادف با سالروز فتح خرمشهر در عملیات بیت‌المقدس می‌باشد، روز مقاومت، ایثار و پیروزی نامگذاری شده است.

آزادسازی خرمشهر در روز سوم خرداد ماه سال ۱۳۶۱ به عنوان مهم‌ترین هدف عملیات بیت‌المقدس در دوره‌ی جنگ ایران و عراق توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران به فرماندهی علی صیاد شیرازی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام گرفت. پس از آزادسازی خرمشهر رزمندگان ایرانی در اولین اقدام خود در مسجد جامع خرمشهر به اقامه‌ی نماز پرداختند. خبر پیروزی آزادسازی خرمشهر به سرعت پخش شد و همه‌ی ملت را غرق شادی و سرور کرد و مردم ایران با حضور در مساجد نماز شکر به جای آوردند و ندای الله اکبر سر دادند.

در واقع فتح خرمشهر، دفاع مقدس را وارد مرحله جدیدی کرد و برای اولین بار از شروع جنگ تحمیلی، ایران در موضع قدرت قرار گرفت. این فتح مبین انعکاس جهانی داشت و از نظر سیاسی، عراق با از دست دادن خرمشهر تکیه‌گاهش را برای مذاکره از دست داد. جنگ ایران و عراق به طور کلی به دو مقطع تقسیم می‌شود. مقطع اول مربوط به آغاز جنگ تا آزادسازی خرمشهر است که استراتژی ایران نظامی و با هدف بیرون راندن نیروهای عراق از خاک کشور بود و مقطع بعدی مربوط به پس از آزادسازی خرمشهر است که استراتژی ایران دوگانه و شامل انجام یک عملیات نظامی برای تحقق صلح بود تا با استفاده از آن بتواند از طریق دیپلماسی جنگ را تمام کند.

اینک سوم خرداد ماه، یادآور خون پاک شهیدان و ایثارگرانی است که درس آزادگی را در مکتب حسین بن علی علیه‌السلام فرا گرفتند تا نهال آزادی را در خرمشهر بنشانند و استقلال و آزادی امروز ایران را به ارمغان آورند. این روز حاصل جانفشانی آنان و یادگاری است از حماسه‌هایشان. سالروز آزادسازی خرمشهر گرامی باد.

sendComment

    commentHint
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.