پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۷

کارشناس مشاوره واحد سلامت‌روان معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشکده علوم پزشکی سیرجان:

فاصله زمانی بین فرزندان سه تا پنج سال باشد

جمعیت

معضل تک فرزندی در جامعه شهری نشینی به دلایل تجملاتی یا رفاه طلبی، اشتغال خانم‌ها به مراتب بیشتر است که باعث می شود در آینده دچار بحران سالمندی باشیم و جامعه جوان ما به تبع کم باشد.

به گزارش مفدا سیرجان؛ محبوبه برزکار، روانشناس و کارشناس مشاوره واحد سلامت روان معاونت دانشجویی فرهنگی دانشکده علوم پزشکی سیرجان، گفت: افزایش تعداد فرزندان به عوامل مختلفی از قبیل کیفیت تربیت کودکان، درآمد خانه، میزان زمان قابل تخصیص به فرزندان و سایر متغیرهای خانواده بستگی دارد و رشد جمعیت به میزان تولد و مرگ و میر در یک جامعه بستگی دارد، با بهبود وضعیت بهداشت؛ تولیدات کشاورزی میانگین عمر افراد بهبود و نرخ مرگ و میر کاهش می یابد. 

او در ادامه با اشاره به اهمیت جوانی جمعیت افزود: برای افزایش جمعیت باید فاصله زمانی بین فرزندان سه سال حداکثر ۵ سال باشد. با افزایش بیش از حد فاصله زمانی ممکن است فرصت بارداری در شرایط مناسب از مادر گرفته شود و به مراتب با افزایش سن مادر خطر ابتلا به بیماری های مختلف از جمله فشار خون و دیابت بیشتر می‌شود.

برزکار اضافه کرد:کاهش سن بارداری در خانم‌ها با توجه به اینکه خانم‌ها حداکثر ۱۲سال فرصت دارند تا بتوانند تعداد فرزندان دلخواه را با رعایت فاصله زمانی مناسب بین فرزندان داشته باشند.

این روانشناس به تک فرزندی در جامعه فعلی اشاره کرد و افزود: معضل تک فرزندی در جامعه شهری نشینی به دلایل تجملاتی یا رفاه طلبی، اشتغال خانم‌ها به مراتب بیشتر دیده می شود که باعث می شود در آینده دچار بحران سالمندی باشیم و جامعه جوان ما به تبع کم باشد.