جمعه ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۲

مجتبی رستگار دبیرکانون هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی جهرم در گفتگو با مفدا:

اهدای خون اهدای زندگی است به همنوعانی که جانشان به قطره قطره خون ما بستگی دارد/ بخشنده بودن بیش از آنکه توانایی مالی بخواهد، قلب بزرگ میخواهد

مصاحبه دبیر کانون هلال احمر در روز اهدای خون

مجتبی رستگار دبیرکانون هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی جهرم، در گفتگو با خبر نگار مفدا گفت: جمعیت هلال احمر یکی از آماده‌ترین جمعیت‌ها در پاسخ به شرایط بحرانی و سخت است. این جمعیت با وجود شرایط اقلیمی و تنوع در حوادث یکی از بهترین جمعیت‌های ملی در خط مقدم امدادرسانی و اقدامات بشر دوستانه فعالیت میکند.

به گزارش مفدا-جهرم، متن کامل این گفتگو در زیر آورده شده است.

در ابتدا خودتان را معرفی کنید؟

به نام خدا؛ مجتبی رستگار هستم دانشجوی رشته تکنولوژی اتاق عمل ورودی ۹۹ دانشگاه علوم پزشکی جهرم.

چرا وارد کانون دانشجویی هلال احمر شدید؟

از آنجا که من علاقه‌ی زیادی به کمک‌های بشر دوستانه داشتم و یکی از کانون‌هایی که می‌تونستم در این زمینه فعالیت کنم هلال احمر بود، وارد این کانون شدم .

جمعیت هلال احمر یکی از آماده‌ترین جمعیت‌ها در پاسخ به شرایط بحرانی و سخته  و این جمعیت با وجود شرایط اقلیمی و تنوع در حوادث یکی از بهترین جمعیت‌های ملی در خط مقدم امدادرسانی و اقدامات بشر دوستانه فعالیت می‌کند و من با افتخار به عنوان عضو جوان جمعیت هلال احمر فعالیت خواهم کرد.

با توجه به نزدیکی روز اهدای خون،می‌خواستم نظرتان را در مورد اهدای خون بدانم؟

اهدای خون ، اهدای زندگی است به همنوعانی که جانشان به قطره قطره خون ما بستگی دارد و اهدا کننده هایی که بی هیچ چشم داشتی و فقط به امید نجات جان همنوعان خود خونشون رو اهدا میکنن و این هدیه ای از جنس دوستی‌ است ، با هر واحد خون ما میتونیم جان سه نفر را نجات دهیم چه خوب است همه ی ماهایی که توانایی همچین کار صوابی را داریم در این امر مشارکت کنیم.

چند مدت عضو هلال احمرهستید؟

از بدو ورود به دانشگاه ، حدود یکسال و نیم

می خواستیم نظرتان را در مورد اهدای خون بدانیم؟

اهدای خون ، اهدای زندگی است به همنوعانی که جانشان به قطره قطره خون ما بستگی دارد و اهدا کننده‌هایی که بی هیچ چشم داشتی و فقط به امید نجات جان همنوعان خود خونشان را اهدا می‌کنند و این هدیه‌ای از جنس دوستی‌ است، وقتی با هر واحد خون می‌شود جان سه نفر را نجات داد، چه خوب است همه‌ی ماهایی که توانایی همچین کار ثوابی را داریم در این امر مشارکت کنیم.

چه برنامه‌ای برای اهدای خون در دانشگاه درنظر دارید؟

برنامه‌ای که مورد نظر داریم اگر بتوانیم امکانات و وسایل مورد نیاز برای خون گیری فراهم کنیم در خود دانشگاه ایستگاه اهدا خون برگزار می‌کنیم که قطعا دانشجویان زیادی با این عمل بشر دوستانه همکاری خواهند کرد.

برای اقدام به اهدای خون چکار باید بکنیم؟

به مراکز اهدای خون مراجعه  و اطلاعات خود را ثبت کنید، بعد از یک سری آزمایشات  و معاینات پزشکی، در صورت تایید و سلامت خون فرد، پرسنل وارد عمل می‌شوند و فرایند خون گیری انجام می‌شود. بعد از مقداری استراحت و پذیرایی، درآخر رای خود حذفی میدن به این صورت که اگر راضی باشید برگ سبز را در صندوق می‌اندازید و خون را برای اهدا استفاده می‌کنند ولی اگر راضی نباشید که خون را فرد دیگری استفاده کند یا فرد رابطه ی مشکوکی یا سرنگ آلوده یا چیز دیگه ای که فرد خودش مشکوک به سلامت خود باشد برگ قرمز را در صندوق می‌اندازد و خون فرد از صف اهدا حذف می‌شود.

و اما سخن آخر...

بخشنده بودن بیش از آنکه توانایی مالی بخواهد، قلب بزرگ می‌خواهد.

قدر لحظاتی که می‌توانید کاری کنید و مفید باشید را بدانید، هزاران شمع را می توان با یک شمع روشن کرد، بدون آن که عمر آن شمع کوتاه شود.

خوشبختی هرگز با تقسیم شدن و کمک به دیگران کم نمی‌شود بیا و به تقسیم این موهبت کمک کن.

خبرنگار" علی اکبری

خبرنگار