دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۳

نامه تشکل‌های دانشجویی به رئیس جمهور در حمایت از افزایش ظرفیت دندانپزشکی

افزایش ظرفیت

تعدادی از تشکل‌های دانشجویی در حمایت از افزایش ظرفیت دندانپزشکی و با توجه به مسئله دسترسی به دندانپزشک که یکی از جدی‌ترین مسائل مردم در حوزه دسترسی به خدمات درمانی است به رئیس جمهور نامه نوشتند.

به گزارش مفدا، متن نامه تشکل‌های دانشجویی به رئیس جمهور در حمایت از افزایش ظرفیت دندانپزشکی به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر سید ابراهیم رئیسی
رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران و رئیس محترم شورای‌عالی انقلاب فرهنگی
سلام‌علیکم
احتراماً همان گونه که مستحضرید دسترسی به خدمات درمانی اعم از پزشکی و دندانپزشکی یکی از مسائل اصلی مردم در حوزه‌ی نظام سلامت است. حضرت‌عالی نیز به‌درستی از ابتدای انتخاب توسط مردم به این موضوع توجه بسیار ویژه‌ای داشته‌اید. مصوبه‌ی افزایش ظرفیت پزشکی و دندانپزشکی در دی‌ماه ۱۴۰۰ گواهی بسیار روشن بر این مدعاست. بررسی میزان افزایش ظرفیت پذیرش رشته دندانپزشکی در هفته‌های اخیر در جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور مورد بحث قرار گرفت و تصویب شد ؛ پس از آن با اعتراض نهادهای صنفی مواجه شد و شایعاتی در خصوص عدم تمکین از مصوبه توسط برخی مسئولین وزارت بهداشت شنیده شد.

باتوجه‌به موارد فوق و بر حسب دغدغه همیشگی خود یعنی دفاع از حقوق محرومین و مستضعفین بر خود لازم دیدیم نکاتی را به عرض برسانیم:

۱. مسئله دسترسی به دندانپزشک یکی از جدی‌ترین مسائل مردم در حوزه دسترسی به خدمات درمانی است به گونه‌ای که بر اساس آمارهای سازمان نظام پزشکی و شواهد این دسترسی تنها در تهران کمی متعادل است و در سایر نقاط کشور اوضاع به قدری ناگوار است که در بسیاری از نقاط یا دندان پزشکی برای ارائه خدمت وجود ندارد یا اگر وجود دارد مردم باید روزها و هفته‌ها صف های طولانی را برای دسترسی به حداقلی‌ترین خدمات درمانی تحمل کنند. آمارهای شیوع‌ بی‌دندانی در کشور و اعترافات مسئولین حوزه‌ی بهداشت دهان در سال‌های اخیر خود بهترین گواه این مدعاست.

۲. از طرفی بررسی‌های کارشناسان نشان می‌دهد که سرانه‌ی دندانپزشک کشور نه‌تنها در مقایسه با سرانه کشورهای پیشرو دنیا قابل قیاس نیست بلکه در میان ده کشور اول منطقه نیز جایگاهی ندارد.

۳. متأسفانه در سال‌های اخیر زیر سایه‌ی انحصار سیاستگذاری و نظارت بر آموزش پزشکی در وزارت بهداشت و نبود هیچ‌گونه ناظر بیرونی، ظرفیت پذیرش دندانپزشکی در حال کاهش است. بر اساس آمارها ظرفیت پذیرش دندانپزشکی از مجموع پذیرش بیش از ۲۱۰۰ نفر در سال ۱۳۹۴ به کمتر از ۱۷۵۰ نفر در سال ۱۴۰۰ رسیده است. کاهش ظرفیت پذیرش با وجود نیاز شدید به دندانپزشک در کشور و همچنین خیل عظیم داوطلبان مستعد برای ورود به دندانپزشکی در کنکور سراسری بسیار جای تعجب دارد و نیازمند رسیدگی فوری حضرت‌عالی است.

۴. متأسفانه حتی با وجود تاکید سند تحول دولت مردمی بر افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دندانپزشکی و پزشکی و با وجود مصوبه‌ی صریح شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر افزایش ظرفیت پذیرش دندانپزشکی و تصویب طرح آن در ستاد نقشه جامع علمی کشور، انجمن‌های صنفی و برخی افراد با دیدگاه های صنفی در بدنه وزارت بهداشت همچنان در برابر این تغییرات مقاومت می‌کنند. به نظر می‌رسد قصد دارند تا با ایجاد فضاسازی‌ مشکلاتی را برای اجرای مصوبات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به وجود آورد .

لذا از حضرت‌عالی خواهشمندیم تا با ورود مستقیم به این ماجرا مانع شوید تا صاحبان تعارض منافع چنین حس نکنند که هرگاه بخواهند قانون را دور زده و مصوبات عالی‌ترین مراجع تصمیم‌گیری کشور را نادیده انگارند و مطابق میل و سلیقه خود رفتار کند.

در پایان بر خود لازم می‌دانیم تا حمایت مجدد و محکم خود را از اقدامات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در راستای شکستن انحصارات حاکم بر حوزه‌ی سلامت و افزایش دسترسی مردم به خدمات درمانی را اعلام کرده و از حضرت عالی درخواست حمایت همه‌جانبه‌ در خصوص اجرای این مصوبات بدون توجه به فشارهای انحصارطلبان را داشته باشیم. همچنین اعلام می‌داریم که جنبش دانشجویی انقلابی و مسلمان تا اجرا شدن تمامی مصوبات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و افزایش دسترسی مردم به ویژه مردم مناطق محروم که تنها امیدشان به چنین اقداماتی است موضوع را پیگیری خواهد کرد.

رونوشت:
- اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی

امضاکنندگان نامه :
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل ۱۳۴۸ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل علوم پزشکی شیراز
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بابل
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج‌
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبائی
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل علوم پزشکی یاسوج
انجمن اسلامی دانشگاه سمنان
نجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شاهد
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مازندران
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم فنون دریایی خرمشهر
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‌ای شماره ۱ استان کرمانشاه

sendComment

    commentHint
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.