دوشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۹

دانشجوی نمونه کشوری:

مهمترین عامل موفقیت من کار تیمی بوده است/ زندگی چند بعدی باعث پویایی و سرزندگی می‌شود

حمیدرضا صادقی گندمانی

حمیدرضا صادقی گندمانی دانشجوی نمونه از دانشگاه علوم پزشکی کاشان رمز موفقیت خود را کار تیمی می‌داند و می‌گوید: کار تیمی باعث شده بتوانم در فعالیت‌های مختلف حضور یابم و به جنبه‌های مختلفی از زندگی بپردازم. اگر دانشجو بخواهد در زندگی تک بعدی باشد دچار روزمرگی، خستگی و تکرار می‌شود. حضور در کارها و فعالیت‌های مختلف باعث پویایی و سرزندگی می‌شود و از طرفی باعث می‌شود دانشجو از دوران تحصیل خود لذت ببرد.

حمیدرضا صادقی گندمانی دانشجوی نمونه کشوری در بیست و ششمین جشنواره دانشجوی نمونه و دانشجوی سال چهارم دکتری تخصصی آموزش پرستاری دانشگاه علوم پزشکی کاشان است. او مقطع کارشناسی خود را در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در دانشکده پرستاری بروجن و دوره ارشد را در دانشگاه علوم پزشکی تهران گذراند.

این پژوهشگر جوان در گفتگویی صمیمانه با مفدا درباره نحوه برنامه‌ریزی برای زندگی و تحصیل خود سخن گفته که در ادامه می‌خوانیم:

لطفا درباره سوابق علمی و پژوهشی خود کمی توضیح دهید؟

در هر سه مقطع تحصیلی در دانشگاه جزو دانشجویان استعداد درخشان بودم. در هجدهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری مقام شایسته تقدیر کشوری، در هشتمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی مقام چهارم کشوری (شایسته کشوری) را کسب کردم و در ضمن مدرس بخش جانبی المپیاد و همچنین دبیر علمی کنگره پژوهشی سالیانه دانشجویان علوم پزشکی کشور نیز بودم.

از جمله فعالیت‌های علمی و پژوهشی‌ام می‌توانم به مواردی از قبیل پژوهشگر برجسته کشوری در سال ۱۳۹۵، ثبت دو اختراع در زمینه تجهیزات پزشکی و گیاهان داروئی در اداره مالکیت صنعتی و ثبت اختراع و انتشار بیش از سی مقاله‌ علمی در ژورنال‌ها و کنفرانس‌های نمایه شده در ISI و Pubmed اشاره کنم. همچنین مجری و همکار بیش از ۵ طرح تحقیقاتی مصوب دانشگاه علوم پزشکی کاشان و ۶ طرح در سایر دانشگاه‌ها بوده‌ام، تالیف و ترجمه بیش از ۱۰ کتاب در زمینه آموزش پرستاری نیز از دیگر فعالیت‌هایی است که به آن پرداخته‌ام.

شما چگونه برای وقت خود برنامه‌ریزی می‌کنید که توانسته‌اید به جنبه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و فرهنگی به بهترین نحو ممکن بپردازید؟

مهمترین مساله این است که برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم که بتوانیم همزمان در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی فعالیت کنیم. من در هر کدام از مقاطع تحصیلی خود فعالیت‌های مختلفی داشته‌ام. در طول روز زمانی را به کار پژوهشی و زمانی را هم به کار فرهنگی می‌پرداختم، تابستان‌ها در اردوهای جهادی بسیج و راهیان نور شرکت می‌کردم تا تداخلی با کارهای آموزشی و پژوهشی‌ام نداشته باشد.

واحدهای آموزشی ما در مقطع دکتری در مقایسه با مقطع ارشد کمتر است و این باعث می‌شود برای فعالیت‌های فرهنگی وقت بیشتری داشته باشم؛ حضور در فعالیت‌های کانون هلال احمر و قرآن و عترت و بسیج از جمله‌ فعالیت‌هایی است که برای آنها برنامه ریزی می‌کنم. ایام عید را به هلال احمر اختصاص می‌دهم و در پایگاه‌های بین جاده‌ای هلال احمر می‌گذرانم و به عنوان مدرس هم در کارگاه‌ها شرکت می‌کنم. در مجموع باید بگویم زمان هدر رفته ندارم و از هر وقتی به نحوی استفاده کرده‌ام.

آیا سابقه حضور در جشنواره‌ها و مسابقات را هم دارید؟

بله، هر سال در جشنواره فرهنگی و قرآن و عترت شرکت می‌کنم و در دوره‌های مختلف در رشته‌های فیلم کوتاه، انیمیشن، مقاله‌نویسی و فیلم نامه‌نویسی و ترجمه قرآن به زبان انگلیسی مقام آورده‌ام.

انیمیشن و فیلمنامه را از دوران کارشناسی با مطالعه کتاب و شرکت در کارگاه‌هایی که در جشنواره برگزار می‌شد، شروع کردم و از طریق کار گروهی با بچه‌هایی که در این زمینه مقام آورده بودند فعالیت می‌کردم. کار گروهی نه تنها در پژوهش به درد من خورد بلکه در کار فرهنگی هم حضور در گروه و برقراری ارتباط با دیگران بسیار کمک کننده بود و در واقع رمز موفقیت من بوده است.

داستان نویسی را هم از دوران ارشد و لیسانس با حضور در کارگاه‌های ادبی شروع کردم؛ در دوران ارشد دست نوشته‌هایم را در جشنواره شرکت دادم و وقتی رتبه آوردم فهمیدم که در این زمینه جای کار کردن دارم.

برخی از دانشجویان از فعالیت فرهنگی و غیردرسی اجتناب می‌کنند و آن را مانع پیشرفت درس و تحصیل خود می‎‌دانند، نظر شما درباره این موضوع چیست؟

اگر آدم بخواهد در زندگی تک بعدی باشد دچار روزمرگی، خستگی و تکرار می‌شود. حضور در کارها و فعالیت‌های مختلف باعث پویایی و سرزندگی می‌شود و از طرفی باعث می‌شود دانشجو از دوران تحصیل خود لذت ببرد.

من در دوران کارشناسی و ارشد خود در ابعاد مختلف فعالیت کرده بودم و آنقدر لذت برده بودم که وقتی بعد از اتمام دوران ارشد کارت دانشجویی من به مدت شش ماه از من گرفته شد، دچار افسردگی شدم. من در دوران دانشجویی در فعالیت‌های مختلف حضور داشتم و این باعث ایجاد جو مثبت و رقابت مثبت شده بود؛ همینکه احساس خستگی و روزمرگی نکنیم باعث می‌شود در کارهای آموزشی و پژوهشی هم موفق‌تر عمل کنیم. شاید با چند بار خواندن یک کتاب دانشجو آن را یاد می‌گیرد اما به چه قیمتی؛ حتی ممکن است دچار اختلال روانی هم بشود اما فعالیت در حوزه‌های مختلف باعث ایجاد نشاط و شادابی و سرزندگی می‌شود.

توصیه شما به دیگر دانشجویان چیست؟

به نظر من اگر دانشجویان پشتکار و برنامه‌ریزی داشته باشند و تلاش کنند و برای مشکلات خود دنبال مقصر نگردند؛ موفق خواهند شد. در زمینه‌های مختلف کار کنند و به خصوص به صورت تیمی فعالیت‌ کنند.

مهمترین عامل موفقیت من کار تیمی بوده که باعث شده بتوانم همزمان به جنبه‌های مختلف زندگی بپردازم. توصیه می‌کنم حتما در فعالیت‌های فرهنگی و جشنواره‌های فرهنگی که هر سال برگزار می‌شود، شرکت کنند، حتی اگر رتبه نیاورند، حضورشان باعث جرقه‌ای می‌شود که انگیزه پیدا کنند تا در زمینه‌های مختلف فرهنگی و آموزشی حضور یابند. تاکید می‌کنم پشتکار، برنامه‌ریزی جامع و تلاش سه عامل موفقیت هستند.  

با توجه به اینکه شما متاهل هستید و یک فرزند دختر سه ساله هم دارید، نظرتان درباره ازدواج و فرزند در کنار تحصیل و پژوهش چیست؟ بسیاری از دانشجویان تشکیل خانواده و فرزندآوری را مانع موفقیت می‌دانند.

اگر حمایت خانواده نبود من نمی‌توانستم همزمان به همه فعالیت‌های خود برسم. به نظر من تأهل کمک می‌کند تمرکز آدم بیشتر شود و کار با کیفیت و انگیزه بیشتری انجام شود. همسر و فرزندم نه تنها مانع من نبوده‌اند بلکه تسهیل کننده نیز بوده‌اند.

به عنوان آخرین سوال بفرمایید به نظر شما یک عضو کادر درمان باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا بتواند به بهترین نحو به وظیفه خود بپردازد.

مراقبت از بیمار فقط بحث درمان نیست که دارویی تجویز شود یا کار مراقبتی صورت گیرد. دانشجویی که فردا فارغ التحصیل می‌شود، اگر فقط هدفش درس خواندن نباشد و بتواند از داشته‌ها و تجارب فرهنگی، آموزشی و پژوهشی خود برای خدمت رساندن به بیمار استفاده کند، رضایت بیمار بالا می‌رود. بطور مثال وقتی کار مراقبتی انجام می‌دهیم باید با بیمار ارتباط مثبت و موثری برقرار کنیم و حتی خواندن یک بیت شعر در روحیه‌ بیمار تاثیر بسیار مثبتی دارد. خیلی از بیماری‌ها درمان دارویی ندارند و فقط مراقبت دارویی کافی نیست و تجارت فرهنگی و اجتماعی پزشک یا پرستار نیز در مراقبت به کار می‌آید. در واقع علاوه بر مراقبت از جسم از روح و روان بیمار هم باید مراقبت شود.

با سپاس از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.