شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵

پزشک فلوشیپ پیوند اعضا و جراحی کبد و پانکراس؛

داروهای نیرو زا زمینه ساز نارسایی کبد خواهد بود

داروهای نیرو زا

پزشک فلوشیپ پیوند اعضا و جراحی کبد و پانکراس اظهار کرد: استفاده از داروهایی که در ورزش بدن سازی به عنوان مکمل استفاده می شود به دلیل وجود ناخالصی ها و مواد غیر استاندارد، باعث نارسایی کبد می شود.

به گزارش مفدا، دکتر محمد ناصر توتونی با بیان اینکه داروهای نیرو زا زمینه ساز نارسایی کبد می شود، خاطر نشان کرد:  در برخی موارد نیز نارسایی کبد باعث اختلال هوشیاری شدید و نیاز به پیوند کبد می شود.

این پزشک فوق تخصص با اشاره به اینکه مصرف بعضی از داروها به تعداد زیاد مانند مصرف استامینوفن نیز باعث نارسایی کبد می شود، عنوان کرد: متاسفانه در مواردی مشاهده می شود که فردی تعداد زیادی استامینوفن مصرف می کند که باعث برهم خوردن آنزیم های کبدی و زمینه ساز نارسایی کبد می شود.

وی ادامه داد: کبد بزرگترین غده بدن در سمت راست زیر دنده ها است که وظیفه تصفیه خون از مواد اضافی و پالاینده متابولیسم موادغذایی که مهم ترین آنها قند و چربی است را برعهده دارد، علاوه براین تولید بعضی مواد مورد نیاز انعقاد خون نیز  از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که برعهده کبد گذاشته شده است.

فلوشیپ پیوند اعضا با تاکید براینکه خستگی وبی حالی، از علایم مزمن نارسایی کبد است، ابراز کرد: در موارد حاد بیمار بیهوش شده و به کما می رود و متاسفانه به دلیل وخامت شرایط،  بیمار جان خود را از دست می دهد.

وی با اشاره به اینکه بیماریهای کبد به دو دسته خوش خیم وبد خیم تقسیم بندی می شود، ابراز کرد: بیماریهای خوش خیم کبد مانند هپاتیت یا زردی هستند که علت اصلی آن وجود ویروسی در کبد است که باعث التهاب سلول های کبد می شود.

دکتر توتونی با بیان اینکه در گروه جراحی نیز توده و کیست های خوش خیم در گروه بیماریهای خوش خیم کبدی قرار دارد، اظهار کرد: توده های بدخیمی که به کبد دست اندازی می کنند، باعث سرطان اولیه در کبد می شوند که نارسایی های پیشرفته کبدی را در پی دارند.

وی با بیان اینکه به منظور شناخت بیماریهای کبدی از سال ۹۱ مرکز پیوند کبد راه اندازی کردیم، اظهار کرد: تاکنون ۲۶۷ مورد پیوند کبد انجام شده است که در این آمار سال به سال رشد داشتیم و با این عمل پیوند بیماران نارسایی کبد عمر دوباره ای یافتند.

دکتر توتونی در خصوص علل اصلی ایجاد کننده کبد چرب گفت: زندگی صنعتی، تغییر سبک زندگی، کاهش تحرک  و عدم ورزش کردن به صورت منظم باعث ایجاد کبد چرب در افراد می شود؛  بنابراین افراد مبتلا به کبد چرب باید ورزش را به صورت منظم در برنامه زندگی خود قرار دهند واز مصرف فست فود ها به شدت پرهیز کنند زیرا امکان برگشت کبد چرب همیشه وجود دارد.

وی گفت: ورزش مناسب، سبک زندگی وتغذیه مناسب و مصرف ویتامین e برای بیماران نفروز کبدی بسیار مناسب است البته باید توجه داشت که بیماریهای مادر زاد کبدی قابل انتقال به غیر نیست اما در خصوص هپاتیت که فرد در مراحل مختلف زندگی به آن دچار می شود باید موارد پیشگیری را رعایت کرد.

به گزارش وبدا، این فلوشیپ پیوند اعضا با بیان اینکه متاسفانه در موارد مرگ مغزی شاهد هستیم که کبد بیمار به دلیل عدم رژیم غذایی مناسب کبد چرب است که نمی توان به بیماران دیگر پیوند زد، گفت: پیوند اعضا می تواند حیات دوباره ای به بیماران ببخشد بنابراین از مردم می خواهیم تا با ثبت نام برای پیوند اعضا به بیماران نارسایی کبد کمک کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.